اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 32047 مورخ:[1396-05-18 00:33:01]
چگونه بدانیم یک شامپو خوب است؟

چگونه بدانیم یک شامپو خوب است؟


ویژگی‌های یک شامپوی مناسب را بدانید.

به گزارش مازند اصناف منوچهر دادگرنژاد ــ معاون اداره‌کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو؛ شامپو را ترکیب مناسبی از یک پاک‌کننده معرفی کرد که عموماً به‌صورت مایع بوده و به‌منظور شست‌وشوی بدن یا موی سر استفاده می‌شود.

دادگرنژاد اضافه کرد: این فرآورده به‌هنگام شست‌وشوی بدن یا موها چربی و آلودگی‌های سطحی را بدون آنکه اثر نامطلوبی به‌روی مو و یا پوست از خود به‌جای بگذارد پاک می‌کند.

وی افزود: اثر شامپو به‌روی پوست و موی سر یک اثر سطحی بوده و هیچ‌گونه جذب یا اثر عمقی بر آنها ندارد لذا موی سر بعد از شست‌وشو، باید براق، طبیعی، بدون شوره، سفیدک و یا شکنندگی باقی بماند. شامپوها می‌توانند علاوه بر ماده مؤثره پاک‌کننده، به‌منظور لطافت بیشتر مو حاوی مواد نرم‌کننده نیز باشند.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو رایج‌ترین نوع تقسیم‌بندی شامپوها را براساس قدرت پاک‌کنندگی به انواع مخصوص موهای چرب، معمولی و خشک تقسیم کرد.

وی شفافیت و عاری بودن از هرگونه مواد خارجی و یک‌نواختی را از  ویژگی‌های فیزیکی یک شامپوی مناسب ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه یک شامپوی خوب در صورت بسته‌بندی مناسب و نگهداری در شرایط استاندارد حتماً فاقد بوی نامطبوع است؛ خصوصیات  دیگر یک شامپوی مناسب را شسته شدن سهل آن از روی پوست و بین موها و عدم‌حساسیت روی پوست و مو دانست.

دادگرنژاد تصریح کرد: ویژگی‌های دیگری مثل رنگ و بوی مطبوع و مناسب، خاصیت براق‌سازی مو و شانه‌پذیری آسان موی موطوب نشانه‌هایی از یک شامپوی قابل مصرف می‌باشد.

معاون اداره‌کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در مورد استفاده از محصولات غیراصیل هم هشدارهایی داد و گفت: چنین محصولاتی می‌توانند باعث ترشح بیش از حد چربی در مو و پوست همچنین تحریک چشم و پوست شده و اثر نامطلوب به‌روی پوست، موی سر و چشم بگذارند.

وی در پایان با برشمردن نکات قابل توجه مثل مشخصات بسته‌بندی محصولات ساخت داخل اعم از نام و آدرس کارخانه تولیدکننده، وزن آن و به‌طور کلی ترکیبات و مواد تشکیل‌دهنده در زمان تهیه شامپو، بیشترین اهمیت را در توجه به پروانه بهداشتی سازمان غذا و دارو، تاریخ تولید و انقضاء محصول و شرایط نگهداری آن عنوان کرد و در خصوص محصولات وارداتی نیز گفت که برای پیشگیری از دسترسی به کالای تقلبی و قاچاق حتماً باید از طریق برچسب اصالت آن را مورد استعلام قرار داد./تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا