اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 31483 مورخ:[1396-04-25 13:04:01]
بسیج همراه با کشاورز، همگام با توسعه تولید برنج در مازندران

بسیج همراه با کشاورز، همگام با توسعه تولید برنج در مازندران

بسیج در اموری ورود پیدا می‌کند که نیاز به کمک با روحیه جهادی باشد، در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور نیز حضور بسیجیان موجب دستاوردهای مهمی شده است، نمونه بارز آن نیز طرح بسیج همگام با کشاورز است.

به گزارش مازند اصناف؛ بسیج در اموری ورود پیدا می‌کند که نیاز به کمک با روحیه جهادی باشد. در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور نیز حضور بسیجیان موجب دست آوردهای مهمی شده است؛ نمونه بارز آن نیز طرح بسیج همگام با کشاورز است.

طرحی برای افزایش بهره‌وری در تولید برنج
این طرح که با ابتکار بسیجیان رقم خورده است برای افزایش بهره‌وری، مدیریت آب، استفاده از روش‌های نوین و تغییر الگوی کشت در استان‌های مختلف با محوریت محصولات متنوع کشاورزی آغاز شده است.

با توجه به اینکه مازندران تامین کننده عمده برنج کشور است و توانسته 40 درصد از تولید این محصول را در 210 هزار هکتار اراضی شالیزاری به خود اختصاص دهد، بسیج همگام با کشاورز با رویکرد توسعه کمی و کیفی در کشت، داشت و برداشت برنج در استان به موضوع تولید برنج ورود پیدا کرد به‌گونه‌ای که کارشناسان بسیجی در سومین سال اجرای این طرح در 340 روستای سراسر استان حضور دارند.

کارشناسان خبره در خدمت این طرح
طرح بسیج همگام با کشاورز با استفاده از کارشناسان خبره کشاورزی که در دوره‌های مختلف آموزش دیده‌اند؛ افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه تولید، مدیریت مصرف آب و ایجاد امنیت پایدار غذایی را در دستور کار دارند.

مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه طرح بسیج همگام با کشاورز در 340 روستای استان به اجرا در آمده است، اظهار کرد: کارشناسان طرح بسیج همگام با کشاورز، قبل از شروع فصل زراعی فعالیت خود را با حضور در مزارع شالیزاری استان شروع کردند.

محمد علی امامی گفت: کارشناسان طرح بسیج همگام با کشاورز پس از گذراندن دوره های آموزشی تخصصی توسط استادان مجرب به عنوان مشاور در مزارع شالیزاری حضور می‌یابند و کشاورزان را با کشت، داشت و برداشت درست و اصولی برنج آشنا می‌کنند.

افزایش عملکرد در اراضی تحت پوشش بسیج همگام با کشاورز
امامی اظهار کرد: در هر سال شاهد افزایش عملکرد کشاورزان تحت پوشش طرح بسیج همگام با کشاورز بوده‌ایم.

مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مازندران خاطر نشان کرد: سال گذشته در 120 روستا، بین 100 کیلو تا 1 تن افزایش عملکرد در واحد هکتار داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه هم اکنون بسیج همگام با کشاورز در روستاهای تحت پوشش خود، شبکه‌های مشورتی ایجاد کرده است، اظهار کرد: در هر شهرستان یک سرگروه که کارشناس خبره و با تجربه‌ای است حضور دارد به گونه‌ای که اگر کارشناسی نسبت به موضوعی نیاز به اطلاعات بیشتری داشت، به این سرگروه شهرستانی مراجعه می‌کند.

امامی افزود: تاکنون در روستاهای تحت پوشش بسیج همگام با کشاورز کارگروه‌های علمی و تحقیقاتی ایجاد کرده‌ایم و مساجد این روستاها نیز به کتابخانه و نرم افزارهای مطالعاتی مجهز شده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش عملکرد کشاورزان مورد تایید دستگاه‌های اجرایی است، اظهار کرد: برای هر مزرعه یک فرم خاص طراحی شده که در صورت تایید افزایش عملکرد، به امضای مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، مدیر کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان و کارشناس مربوط می‌رسد، که جزئیات و چگونگی دست‌یابی به افزایش عملکرد با مدیریت مصرف آب و کاهش هزینه تولید توضیح داده می‌شود.

تاکید استاندار بر حفظ دستاوردهای بسیج همگام با کشاورز
شایان ذکر است سال گذشته 30 دهیاری شهرستان ساری طی نامه‌ای رسمی به سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از عملکرد کارشناسان طرح بسیج همگام با کشاورز در بهبود توسعه کمی و کیفی و کاهش هزینه تولید در اراضی شالیزاری ابراز رضایت کرده و خواهان استمرار آن در سال‌های بعد شدند.

استاندار مازندران نیز چندی پیش اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز را موجب ایجاد دستاورد بزرگ برای تولید محصولات باکیفیت در استان دانسته بود و تاکید کرد که در این طرح باید با تعامل جامع وارد میدان شده و زمان را از دست نداد، به گونه‌ای که بخشداران، فرمانداران و مردم در این طرح مسئولان را همراهی کنند زیرا اگر همه فاکتورهای طرح به‌درستی اجرا شود، به موفقیت رسیده و در غیر این صورت بهره‌وری مطلوب حاصل نمی‌شود.

 

/بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا