اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 31351 مورخ:[1396-04-20 00:47:01]
صنعت کشور بانک‌محور است/بلد نیستیم که دغدغه‌های زیست‌محیطی را رعایت کنیم
رئیس خانه صنعت معدن و تجارت مازندران:

صنعت کشور بانک‌محور است/بلد نیستیم که دغدغه‌های زیست‌محیطی را رعایت کنیم

رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل اصلی تولیدکنندگان محل عرضه کالاها است، گفت: صنعت کشور بانک‌محور است، بنیان واحدهای صنعتی ما بر پایه 70 درصد بدهی به بانک ایجاد و همین موضوع باعث می‌شود که در بین راه با مشکل باز پرداخت تسهیلات مواجه شود به همین دلیل که بازار مناسب وجود ندارد با شکست مواجه می‌شویم.

به گزارش مازند اصناف سید مجتی رضوی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تشکل و صنعت بدون پشتوانه رسانه‌ای چندان موفق نیست، درباره وضعیت صنعت و معدن مازندران اظهار کرد: ظرفیت بسیار مناسبی در استان وجود دارد و همین ظرفیت زمینه باعث شد که قابلیت‌های استان چندان دیده نشود.

رئیس خانه صنعت معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه صنعت در سال‌های گذشته دچار روزمرگی شده و فاقد هدف است،بیشتر تلاش‌های صنعت برای حل مشکل روزمره است و همه وقت تشکل‌ها برای حضور در ستاد تسهیل و اقتصاد مقاومتی گرفته می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل ما حل مباحث موضوعی فعالان صنعتی استان است.

رضوی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل اصلی تولیدکنندگان محل عرضه کالاها است، افزود: صنعت کشور بانک محور است، بنیان واحدهای صنعتی ما بر پایه 70 درصد بدهی به بانک ایجاد و همین موضوع باعث می‌شود که در بین راه با مشکل باز پرداخت تسهیلات مواجه شود به همین دلیل که بازار مناسب وجود ندارد با شکست مواجه می‌شویم.

رئیس خانه صنعت و معدن مازندران با اعلام اینکه در حوزه معدن اجازه اکتشاف نداریم، گفت: ما بلد نیستیم که دغدغه‌های زیست‌محیطی را رعایت کنیم و این به صرفه و صلاح منطقه مازندران نیست.

وی در ارتباط با کارایی شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی برای رفع دغدغه‌های تولیدکنندگان صنعتی استان، افزود: این شورا ظرفیت بسیار خوبی داشته و از اینکه ما در این شورا یک صندلی در اختیار داریم که بتوانیم دغدغه‌های خویش را مطرح کنیم بسیار ارزشمند است.

 رضوی با اعلام اینکه بنده در ارتباط با فعالیت اعضای این شورا در گذشته نه صحه می‌گذارم و نه عملکرد آنها را نفی می‌کنم، گفت: ولی اتفاق مناسبی در این حوزه هم ایجاد نشده است پیشنهاد من این است که همگرایی بین اتاق بازرگانی و این خانه ایجاد شود  و اتحاد ما ضامن تقویت بخش خصوصی است.

 رضوی در پاسخ به سؤالی که اتاق بازرگانی تا چه اندازه توانست دغدغه‌های تولیدکننده برای فروش کالا را کاهش دهد، گفت: در ارتباط با بازاریابی باید اعلام کنیم که کشور با  رکود بسیار سنگین مواجه بود،این رکود در 1.5 سال اخیر بعد از برجام ترمیم شده است ولی ترمیم در قسمت بالادستی اتفاق افتاد در بدنه صنعت رکود همچنان وجود دارد و یکی از جاهای که باید برای کاهش این رکود تلاش کند بازار خارج از کشور است.

وی ادامه داد: در این حوزه رایزن‌های اقتصادی ما در خارج از کشور باید تلاش کنند که در این بخش بسیاری از رایزنی‌ها اقتصادی ما در خارج از کشور  وجاهت لازمه در حوزه بازاریابی را ندارند.

رضوی خاطر نشان کرد: به نظر بنده رایزن‌های اقتصادی حاضر در کشورها از اعضای اتاق بازرگانی انتخاب شوند،کارمندی که غیر از چک حقوق خویش عددی ندیده‌ است نمی‌تواند برای تولیدکنندگان کشور بازاریابی مناسبی ایجاد کنند.

وی در ارتباط با پرداخت تسهیلات و مشکلات مالی واحدهای تولیدی استان گفت: اینکه پولی به یک فرد و واحدی داده شده است و در مسیر اصلی هزینه نشده است، ما خودمان در این ارتباط شاکی هستیم، در سنوات گذشته  همه تسهیلات به افراد کارآفرین پرداخت نشده است.


رئیس خانه صنعت معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه در شرایطی که بسیاری از واحدهای تولیدی دچار مشکل شدند، برخی از واحدهای که تسهیلات کمتری گرفتند توانستند سرپا باشند اضافه کرد: مدیران باید پاسخگو باشند که چرا تسهیلات در اختیار افرادی قرار گرفت که تولیدکننده واقعی نبودند.

وی درباره واحدهای صنعتی فعال و غیرفعال استان مازندران بیان کرد: یکی از اقدامات اساسی که می‌خواهم انجام بدهیم این است که آمار تحلیلی از وضعیت واحدهای صنعتی و معدنی استان طی 6 ماه آینده ارائه می‌کنیم.

فارس/
 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا