اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 3135 مورخ:[1392-02-16 12:54:01]
 حضور وزرای فرهنگ 7کشور در تهران/ «آسیا کانون فرهنگ انسانی» شعار اجلاس است
وزیر ارشاد در نشست خبری اعلام کرد

حضور وزرای فرهنگ 7کشور در تهران/ «آسیا کانون فرهنگ انسانی» شعار اجلاس است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز «نخستین نشست فرهنگی مقامات ارشد مجمع گفتگوی همکاری آسیا» در تهران و از فردا خبر داد و افزود: این اجلاس با شعار «آسیا کانون فرهنگ انسانی» برگزار می‌شود تا بگوییم ما منادی تفاهم هستیم.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای «سید محمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفت‌‌وگوی همکاری آسیا (ACD) ظهر امروز در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: برای نخستین بار است که افتخار میزبانی این نشست به تهران واگذار شده و سال قبل هند میزبانی را عهده‌دار بود.

حسینی درباره پیشینه این اجلاس گفت: این مجموعه نشست‌ها نخستین بار در سال 2001 توسط تایلند مطرح شد و تاکنون وزرای خارجه 11 دور جلسه داشتند. در سال قبل هم کویت میزبان بود که آقای احمدی‌نژاد از کشورمان شرکت کردند و آنجا پیشنهاد شد که نخستین اجلاس وزرای فرهنگ به میزبانی در ایران برگزار شود و اعضا با آن موافقت کردند.

* حضور وزرای فرهنگ 7 کشور آسیایی در تهران


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز «نخستین نشست فرهنگی مقامات ارشد مجمع گفتگوی همکاری آسیا» در تهران و از فردا خبر داد و افزود: این اجلاس با شعار «آسیا، کانون فرهنگ انسانی» برگزار می‌شود و حاضران در این اجلاس فردا شب با رئیس‌جمهور کشورمان دیدار می‌کنند.

وی افزود: از 48 کشور آسیایی، 32 کشور عضو این مجمع هستند که نشان از ظرفیت بالای مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا دارد. بنابراین سعی داریم در تمام حوزه‌های فرهنگی و هنری پیشنهادیی داشته باشیم.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: برخلاف خواست غربی‌ها که انزوای ایران را پیگیر هستند ما سعی کردیم فعالیت‌های فرهنگی برون مرزی را گسترش دهیم.

وی اعلام کرد: تاکنون حضور 7 نفر از وزرای فرهنگی کشورهای عضو مجمع به قطعی شده است که عبارتند از: کویت، قطر، تاجیکستان، افغانستان، برونئی، فیلیپین و بنگلادش. مابقی کشورها با معاونان وزیر یا هیئت‌های فرهنگی حضور خواهند داشت که بیانگر رشد دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی است.

* ریاست پروژه فرهنگی و آموزشی ACD با ایران است


حسینی با اشاره به محور گفت‌وگوهای اجلاس آسیا ادامه داد: تاکنون 20 پروژه در مجمع گفتگوی همکاری آسیا مطرح شده که ریاست پروژه فرهنگی و آموزشی به عهده جمهوری اسلامی ایران است. با شعار «آسیا، کانون فرهنگ انسانی» هم می‌خواهیم بگوییم ما منادی همکاری و تفاهم هستیم. ان‌شاء‌الله پروژه‌های مشترک فرهنگی را با کشورهای عضو مجمع کلید خواهیم زد تا درک عمیق‌تری از کشورمان میان کشورهای آسیایی حاصل شود.

وزیر ارشاد به پیشنهادی ایران برای ACD اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین آنها تبدیل شدن مجمع به «سازمان» است، همچنین ما آمادگی داریم در مقوله فرهنگ دبیر خانه دائمی تشکیل دهیم و این پیشنهاد را دنبال خواهیم کرد. ایده آژانس خبری ACD (مجمع گفتگوی همکاری آسیا) را نیز مطرح می‌کنیم. دو پیشنهاد هم درباره همکاری‌های دانشگاهی و تحقیقات علمی مطرح شده که قرار است کشورهای عضو مجمع روی آن فکر کنند.

* دعوت از وزرای فرهنگ آسیا برای شرکت در نمایشگاه کتاب

وی درباره دیگر پیشنهادهای ارائه شده به مجمع گفت: سریلانکا پیشنهاد کرده یک مرکز مجازی برای به اشتراک گذاشتن تاریخ آسیا تأسیس شود که در نشست فردا پیگیری خواهد شد. همچنین معرفی و تجلیل از چهره‌های تاریخی آسیا از دیگر موارد مدنظر ACD هست انتشار مجموعه اشعار شعرای بزرگ کشورهای عضو ACD هم توسط هندوستان در حال پیگیری است.

حسینی خاطرنشان کرد: از هیئت‌های آسیایی دعوت کرده‌ایم در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم شرکت کنند.

* گرانی کاغذ ناشران را در انتخاب کتاب سختگیرتر کرده است


وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا گفت‌وگوی میان ادیان هم در این اجلاس مطرح است یا خیر، اظهار داشت: در این اجلاس از همه کشورهای آسیایی اعم از اسلامی و ... حضور دارند، بنابراین بیشتر روی مباحث مشترک مانند پایان یافتن درگیری‌ها و نزاع‌ها تاکید داریم اما اگر امکانش باشد در بیانیه پایانی این موارد را هم لحاظ خواهیم کرد.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال خبرنگار فلسطینی که آیا این کشور عضو مجمع هست یا خیر گفت: این کشور هنوز عضو مجمع نیست اما ما از حضور دوستان فلسطینی در این اجلاس استقبال می‌کنیم، ضمن اینکه کشورهای غیر عضو با ارائه درخواست می‌توانند به عضویت مجمع در آیند.

حسینی درباره کاهش 50 درصدی تعداد کتاب‌های چاپ اول در نمایشگاه کتاب امسال نسبت به سال گذشته و ارتباط آن با گرانی کاغذ گفت: نمی‌دانم آین آمار را از کجا بیان می‌کنید! البته عناوین کتاب در سال 91، 65 هزار عنوان بود که نسبت به سال قبلش (69 هزار عنوان) اندکی کاهش داشت که بابت آن اظهار تأسف و تأثر هم می‌کنیم، اما از یک جهت گران شدن کاغذ باعث دقت بیشتر ناشران در موضوع و محتوای کتاب‌ها شده و دیگر کتاب‌های ضعیف را چاپ نمی‌کنند و این یک نوع توفیق اجباری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: محل برگزاری نشست‌ها هتل آزادی (سالن زرین) خواهد بود و همین جا از وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برگزاری این اجلاس تشکر می‌کنم.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا