اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 31289 مورخ:[1396-04-17 01:30:01]
شگرد عجیب باند راهزنان پایتخت در سرقت محموله کامیون ها

شگرد عجیب باند راهزنان پایتخت در سرقت محموله کامیون ها

اعضای باند راهزنی و سرقت پایتخت که با خونسردی به سرقت محموله کامیون‌ها و مغازه‌ها دست می‌زدند در اقدامات تخصصی پلیس‌آگاهی شناسایی و دستگیرشدند.

به گزارش مازند اصناف یازدهم اردیبهشت امسال فردی با مراجعه به کلانتری ۱۵۴ چیتگر اعلام کرد که محمولهٔ خودرو خاورش در حالی که او در داخل ماشین در حال استراحت بوده، به صورت شبانه مورد سرقت قرار گرفته است. با اعلام این سرقت مرموز کارگاهان پلیس پایتخت براس دستگیری عوامل این سرقت دست به کارشدند.

 با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت محموله و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه ۱۰ تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

راننده خاور با حضور در پایگاه پنجم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: ساعت ۰۲:۳۰ روز یازدهم اردیبشهت به مقابل انبار شرکت، در کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص رسیدم؛ محمولهٔ خاور شامل پیچ و مهره بود اما باید تا باز شدن انبار شرکت منتظر می‌ماندم؛ به همین علت داخل خاور مشغول استراحت شدم؛ حدوداً ساعت ۶ صبح بود که از خواب بیدار شدم اما زمانیکه از خاور پیاده شدم، در کمال تعجب متوجه شدم که روکش خاور کاملاً پاره شده و دزدان بدون آنکه من متوجه شوم اقدام به سرقت محموله پیچ و مهرهٔ خاور کردند.

همزمان با آغاز تحقیقات جهت شناسایی سارقان محمولهٔ پیچ و مهره در کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص، سرقت‌های مشابه دیگری به پایگاه پنجم پلیس آگاهی اطلاع داده شد که طی آن‌ها، سارقان به شیوه‌ای مشابه اقدام به سرقت محموله‌های مختلف همچون پارچه، روغن نباتی، تجهیزات رایانه‌ای، لوازم یدکی خودرو و… در جاده قدیم، جاده مخصوص و جاده ساوه کرده بودند؛ در بررسی اظهارات تمامی رانندگان خودروهای بارکشی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که تمامی سرقت‌ها زمانی انجام شده که راننده‌های خودروهای بارکش پس از رسیدن به مقصد خود (انبار شرکت‌های مختلف) مشغول به استراحت در داخل خودروهای خود بوده‌اند.

کارآگاهان پایگاه پنجم آگاهی با مراجعه به محل‌های سرقت و بررسی‌های میدانی اطلاع پیدا کردند که تعدادی از سرقت‌ها در زمان پارک خودروهای بارکشی در محوطه پارکینگ متعلق به شرکت‌های صاحب محموله انجام شده؛ بلافاصله تصاویر مربوط به زمان سرقت مورد بررسی قرار گرفت و با جمع‌بندی اطلاعات بدست آمده مشخص شد که سارقان بیشتر سرقت‌های خود را در پیک ساعتی ۳ الی ۵ بامداد انجام داده و در سرقت‌های خود نیز از خودروهای سواری سمند، پژو ۴۰۵ و خودرو وانت پیکان سفید رنگ استفاده می‌کنند.

با توجه به اطلاعات بدست آمده در خصوص محدوده و زمان سرقت‌ها و همچنین خودروهای استفاده شده در سرقت‌ها، هماهنگی‌های لازم به کلانتری‌های محدوده جنوب غرب تهران انجام و اجرای گشت‌های انتظامی جهت شناسایی و دستگیری سارقان در دستور کار قرار گرفت.

ساعت ۰۴:۰۰ صبح ۲۴ اردیبهشت ماه مأمورین کلانتری ۱۵۴ چیتگر در حین گشت زنی در جاده مخصوص و کنترل پارکینگ یکی از شرکت‌های خودروسازی مشاهده کردند که چند نفر بالای یک کامیون پارک شده در پارکینگ رفته و به آرامی در حال انتقال محمولهٔ عقب کامیون به داخل یک پیکان وانت سفید رنگ هستند؛ بلافاصله مأمورین با توجه به آموزش‌های ارائه شده اقدام به شناسایی سارقین کرده و چهار سارق حاضر در محل نیز با مشاهده مأمورین با خودرو وانت اقدام به فرارکردند.

با اقدام سارقان برای فرار، عملیات تعقیب و گریز در جاده مخصوص آغاز و سارقین در حالیکه دو نفر از سارقین در عقب خودرو قرار داشته و شروع به پرتاب سنگ و آهن به سمت خودروی پلیس و دیگر خودروهای عبوری می‌کردند، به سمت منطقه شهریار – منطقه خادم آباد متواری شدند.

با کشف خودرو رها شده متعلق به سارقین در خادم آباد شهریار، کارآگاهان پایگاه پنجم آگاهی اقدام به شناسایی مالک پیکان وانت سارقین در منطقه خلیج کردند؛ مالک خودرو پیکان وانت ، صاحب یک نمایشگاه خودرو در منطقه خلیج بود که پس از حضور در پایگاه پنجم آگاهی اعلام کرد که خودرو پیکان وانت را روز هفتم فروردین ماه امسال، به صورت قولنامه‌ای و با شرایط اقساطی به جوانی افاغنه به نام عزیز فروخته است.

کارآگاهان پایگاه پنجم آگاهی با شناسایی «عزیز. خ» (۳۵ ساله) اقدام به شناسایی مخفیگاه وی در منطقه خلیج کرده و در تحقیقات پلیسی، برابر پیش بینی قبلی اطمینان پیدا کردند که او همزمان با شب تعقیب و گریز با مأمورین کلانتری ۱۵۴ چیتگر و رها کردن خودرو پیکان وانتش متواری شده و هیچ‌کس از وی اطلاع ندارد.

در شرایطی که «عزیز. خ» به عنوان یکی از اعضای گروه سارقین از مخفیگاهش متواری شده و هیچگونه اطلاعات دیگری از وی وجود نداشت، اقدامات ویژه پلیسی در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و با اقدامات شبانه‌روزی سرانجام مخفیگاه وی در جنوب غرب تهران شناسایی شد.

با وجود شناسایی دقیق مخفیگاه عزیز و اطمینان از حضور وی در مخفیگاهش، کارآگاهان اقدام به دستگیری او نکرده و این بار تعقیب و مراقبت و کنترل نامحسوس عزیز در دستور کار تیم‌های تخصصی پلیس آگاهی قرار گرفت تا دیگر اعضای گروه سارقان حرفه‌ای محموله نیز شناسایی شوند.

سرانجام با انجام اقدامات پلیسی، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه دار و حرفه‌ای در زمینه ارتکاب جرایم سرقت مسلحانه و سرقت داخل خودرو با شش فقره سابقه دستگیری به نام کمال ۳۷ ساله به عنوان عضو اصلی گروه و همچنین برادرش به نام امیر ۴۰ ساله با ۱۰ سابقه دستگیری شدند که بهمراه عزیز و چهار نفر دیگر به نام‌های عبدالله ۴۰ ساله، هوشنگ ۴۰ ساله، تبعه افغانی، علی ۴۴ ساله و سابقه دار پرویز ۴۲ ساله، سابقه دار، اقدام به تشکیل گروه هفت نفره سارقین حرفه‌ای کرده بودند.

با شناسایی مخفیگاه تمامی اعضای گروه سارقین حرفه‌ای و سابقه دار در مناطق نصیرآباد، شهریار و خلیج، هماهنگی‌های لازم با دستگاه قضایی انجام و کلیه اعضای این گروه از سارقین بسیار حرفه‌ای و سابقه دار، در ۵ عملیات همزمان دستگیر و در همان بازرسی اولیه از مخفیگاه‌های آنها مقادیر متنابهی از اموال سرقت شده به شیوه سرقت محموله (برنج، مواد شوینده، پارچه، روغن نباتی، مواد غذایی، پیچ و مهره، لوازم یدکی خودرو و …) کشف و توقیف شد.

کارآگاهان پایگاه پنجم آگاهی علاوه بر کشف و توقیف مقادیر متنابهی از اموال مسروقه به شیوه سرقت محموله، موفق به کشف اموال دیگری همچون ساعت، فرش، گوشی‌های تلفن همراه، شیرآلات و … شدند که متهمین صراحتاً به مسروقه بودن آنها اعتراف و عنوان داشتند که در ده‌ها فقره سرقت مغازه در مناطق مختلف شهر تهران و همچنین شهرهای حاشیه‌ای تهران اقدام به سرقت آنها کردند.

سرهنگ کارآگاه احمد نجفی، رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به ارزش دو میلیارد تومانی اموال مسروقهٔ بدست آمده از متهمان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: "همزمان با دستگیری این گروه از سارقین حرفه‌ای، شاهد کاهش چشم گیری در وقوع سرقت‌های محموله به‌ویژه در مناطق جنوب‌غرب تهران و همچنین سرقت‌های مغازه در سطح تهران هستیم؛ لذا برابر هماهنگی‌های لازم با دستگاه و مقام محترم قضایی، هر هفت متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه پنجم آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند و در حال حاضر شناسایی محل‌های سرقت در سطح شهر تهران در دستور کار کارآگاهان قرار گرفته است.

/مهر


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا