اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 31287 مورخ:[1396-04-17 01:28:01]
خرید شناور دست دوم به‌جای سفارش به کشتی‌‌سازان ایرانی

خرید شناور دست دوم به‌جای سفارش به کشتی‌‌سازان ایرانی

مدیرعامل شرکت عمران و حمل و نقل تامین با اشاره به تاخیر ۹ ساله در اجرای قانون حمایت و توسعه صنایع دریایی، گفت: برخی بهره برداران به دلایلی از جمله زمان اقدام به خرید شناورهای دست دوم چینی به جای سفارش به کشتی سازان ایرانی می کنند.

به گزارش مازند اصناف رمضانعلی پور مجیب در نشست خبری صادرات اولین کارتاماران تولید داخل با اشاره به مزیت های صنایع دریایی در ایران اظهار کرد: کشورما حدود 5000 کیلومتر ساحل دارد و معروف است که ثروت در آب و ساحل است، از سوی دیگر حدود 30 هزار شناور ثبت شده داریم. این نشان می دهیم باید در این حوزه سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان این که در تعمیر این شناورها مزیت بزرگی داریم، تصریح کرد: از سال 94 تا 1404 نیازمند سالانه 140 شناور و در مجموع 1400 شناور جدید در حوزه های مسافری، گردشگری، شیلات، بار، خدمات نفتی فراساحل، لجستیک مرزبانی است.

وی ادامه داد: ارزش این بازار حدود 500 میلیون دلار در سال است. مسئله مهم تر باید درد حوزه هایی برویم که ایجاد شغل کند.

مدیرعامل شرکت عمران و حمل و نقل تامین با تاکید بر این که یکی از صنایع اشتغالزا صنایع دریایی است، گفت: این صنایع سرمایه بر نیستند اما کارگر بر هستند. در صنایع دریایی ده ها برابر صنایع پتروشیمی ایجاد شغل می شود.

پور مجیب با اشاره به این که از سال 80 تا 92 سالانه 20 شناور تولید شده و حدود 30 شناور در سال وارد کشور شده است، افزود: ظرفیت سالانه تولید 40 شناور در حال حاضر را داریم و باید زیرساخت های مورد نیاز برای تولید سالانه 140 فروند شناور را در سواحل کشور فراهم کنیم این مسئله از بعدی دیگر باعث انتقال جمعیت به سواحل می شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی دولت برای سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری در سواحل مُکران و انتقال حدود 5 میلیون نفر جمعیت به این مناطق، اظهار کرد: باید برای استفاده حداکثری از صنایع داخلی واردات را مدیریت کنیم. اما سئوال این است که چرا صنایع کشتی سازی زیر ظرفیت در حال فعالیت هستند.

وی در توصیح این سئوال گفت: مهم ترین موضوع این است که بهره برداران به صنایع داخلی به دو دلیل زمان ساخت و  کیفیت و فناوری اعتماد ندارند. این صعت سه وجه  بهره بردار، تولیدکننده و منابع مالی دارد که باید با همدیگر کاملا  هماهنگ باشند.

وی با اشاره به این که برای بهره بردار مشوق لازم برای استفاده از شناورهای ساخت داخل وجود ندارد، تصریح کرد: به عنوان مثال بهره بردار می خواهد ظرف 6 ماه شناور را تحویل بگیرد، اما صنایع داخلی زمان 18 ماهه بدهد.

مدیرعامل شرکت عمران و حمل و نقل تامین با بیان این که بهره برداران یا شناور دست دوم چینی می خرند یا سفارش ساخت را به خارج می دهند، افزود: از سال 87 قانون حمایت از صنایع دریایی تصویب شده که متاسفانه تا امروز اجرایی نشده است. مقرر شده سالانه یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به صنایع دریایی تخصیص یابد که تا امروز این بند قانونی عملی نشده است.

/تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا