اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 3115 مورخ:[1392-02-15 04:07:01]
امتیازدهی به اسرائیل؛ ماحصل طرح صلح عربی

امتیازدهی به اسرائیل؛ ماحصل طرح صلح عربی

اعضای اتحادیه عرب اخیرا طرحی را برای احیای مذاکرات سازش ارائه کرده‌اند که دغدغه آن به جای در نظر داشتن منافع و مصلحت فلسطینی‌ها، دادن امتیازاتی به اسرائیلی‌هاست تا به این ترتیب جدیت خود را درباره صلح، به طرف اسرائیلی اثبات کند.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس، طرح کمیته صلح عربی هفته گذشته در واشنگتن ارائه شد؛ طرحی که فلسطینی‌ها آن را امتیازدهی خواندند و اسرائیلی‌ها با استقبال نسبی از آن، این امتیازدهی را ناکافی دانستند.

البته این طرح، ابتکارعمل تازه اعضای اتحادیه عرب نبود بلکه به‌روز شده طرحی بود که آنها سال 2002 ارائه کرده بودند. در آن زمان، اعراب پیشنهاد کرده بودند، با عقب نشینی اسرائیل به مرزهای 1967 امکان راه حل دو دولتی مورد بررسی قرار گیرد. در مقابل نیز اعضای اتحادیه عرب وجود دولت یهودی در منطقه را به رسمیت بشناسند. 11 سال از ارائه این ابتکارعمل گذشت و حاصلی نداشت، جزو تداوم شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی.

اکنون بعد از بیش از یک دهه، در برهه‌ای خاص که خاورمیانه درگیر بحران‌های متعددی از جمله مناقشه در سوریه است، اعراب دست به کار شده‌اند تا به‌زعم خود برای احیای مذاکرات سازش چاره‌ای بیندیشند. ماحصل تفکر آنها نیز چیزی نبود جزو اجماع آنها بر تبادل خاک یا طرح «زمین در برابر زمین» و بازگشت به مرزهای سال 1967. علاوه بر این، قرار شد بند مربوط به بازگشت آوارگان فلسطینی تا رسیدن اسرائیل و فلسطین به یک توافق اولیه مسکوت باقی بماند.

منظور از مرزهای سال 67، بازگشت به زمین‌هایی‌ است که تا پیش از جنگ شش روزه در سال 1967 به اسرائیل، اعراب و فلسطینیان تعلق داشته است. اسرائیل پس از نبردی کوتاه که از پنجم جولای همان سال آغاز شد، توانست کنترل نوار غزه، صحرای سینا (مصر)، بیت‌المقدس شرقی، کرانه باختری رود اردن و بلندی‌های جولان (سوریه) را در دست بگیرد. مصر و اردن توانستند در سال‌های 1979 و 1994 با اسرائیل به توافق صلح دست پیدا کنند.

البته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، اردیبهشت ماه دو سال پیش در یک مصاحبه اختصاصی با بی بی سی درخواست کرده بود، مرزهای سال 1967 پایه گفت‌وگوهای صلح قرار گیرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که پی‌گیر موضوع صلح اسرائیل و فلسطینی‌هاست، نیز پس از انتصاب به این سمت، به اعضای اتحادیه عرب پیشنهاد کرده بود که طرح یازده سال پیش عربستان سعودی را بپذیرند و با تغییراتی که هر دو طرف قبول داشته باشند، مرزهای سال 1967 دوباره احیاء شود که در نهایت نیز چنین شد و حرف آمریکایی‌ها به کرسی نشست.

اما در این میان، بهترین محک برای درک ماهیت این ابتکارعمل بررسی واکنش‌ مقامات اسرائیلی و فلسطینی‌هاست. تزیپی لیونی که مسئول مذاکره صلح با فلسطینی‌هاست، در دیدار با جان کری اعلام کرد، تغییر موضع اعراب «خبر خوبی‌ است که باید از آن استقبال شود.»

وی با استقبال از موضع جدید اتحادیه عرب، آن را نشان‌دهنده درک درست رهبران عرب از واقعیت‌های کنونی دانست و گفت: «این اقدام گامی بسیار مهم است و نشان می‌دهد که اتحادیه عرب تغییر حاصل شده در کرانه باختری را دریافته و با تغییر مرزهای 1967 موافق است. در واقع، شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری واقعیت موجود در این منطقه را تغییر داده است.»

شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی نیز در سخنانی با استقبال از عقب نشینی اخیر اتحادیه عرب آن را گامی مثبت خواند.

اما در این میان، واکنش قابل تامل متعلق به منابع نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بود که امتیازات ارائه شده از سوی اعراب در طرح جدید را ناکافی دانست. یک منبع نزدیک به بنیامین نتانیاهو در واکنش به موافقت اعراب با مبادله زمین با اسرائیل، گفت: «این امتیازات برای متقاعد کردن اسرائیلی‌ها درباره جدیت اعراب در تحقق صلح، کافی نیست!»

جالب اینجاست، اسرائیلی‌ها در حالی امتیازات ارائه شده در این طرح را ناکافی می‌دانند که آنها خود ملزم به ارائه هیچ امتیازی به طرف فلسطینی نشده‌اند. همین موضوع نیز خشم گروه‌های فلسطینی در رام‌الله، غزه و اردوگاه‌های سوریه، لبنان و اردن برانگیخت.

در همین راستا بود که اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت منتخب فلسطین در خطبه‌های نماز جمعه در مسجد العباسیه واقع در غرب شهر غزه، با طرح صلح عربی با رژیم اشغالگر و تبادل زمین با این رژیم و نیز عدم پذیرش چشم‌پوشی از یک وجب از خاک فلسطین مخالفت کرد و خواستار عدم به رسمیت شناختن اسرائیل در یک وجب از سرزمین فلسطین شد.

وی گفت: «کسانی که دم از مبادله می‌زنند ما به آنها می‌گوییم که فلسطین ملک فروشی یا مبادله‌ای و تجاری نیست. فلسطین مرز‌های تاریخی و سرزمین ثابت و قدس یکپارچه است و آوارگان حق دارند به وطن و سرزمین خود که رانده شده‌اند، بازگردند و استراتژی امتیازدهی و مذاکرات بیهوده است و چیزی حاصل نخواهد کرد.»

وی افزود: «این امتیازدهی جدید همزمان با نهضت امت و ملت‌های آن و بهار عربی رخ می‌دهد و آمریکا و رژیم صهیونیستی در تلاش هستند تا کشورهای شاهد بهار عربی را از پرداختن به قضیه اصلی خود منحرف کرده و امتیازات تاریخی از بقایای رژیم‌های عربی در خصوص قضیه فلسطین و حق فلسطینیان در سرزمین فلسطین بگیرند.»

هر چند گفته شده، تشکیلات خودگردان فلسطین از مدت‌ها قبل با تبادل زمین موافقت کرده است، اما اعضاء اتحادیه عرب از ارائه چنین طرحی در چنین برهه‌ای قطعا منافع خاصی را دنبال می‌کنند. نکته‌ای که برخی گروه‌های فلسطینی نیز به آن اشاره کرده‌اند.

به عنوان مثال، جبهه خلق برای آزادی فلسطین تصریح کرده، اتحادیه عرب به دنبال جلب دخالت آمریکایی- صهیونیستی در سوریه در مقابل ارائه چنین امتیازات‌ خطرناکی است که ملت فلسطین و امت عربی با آن مخالف هستند.

با کنار هم قراردادن مجموعه این نکات، به فراست می‌توان دریافت از آنجائیکه شرایط کنونی منطقه آینده اسرائیل را با خطر جدی مواجه کرده، برخی حامیان پیدا و پنهان این رژیم در تلاشند، هر گونه پیامد احتمالی علیه اسرائیل را خنثی کنند حتی اگر این امر به قیمت خیانت به فلسطینی‌ها و چوب حراج زدن به سرزمین آنها تمام شود.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا