اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 31059 مورخ:[1396-04-02 17:38:01]
 آغاز برخورد قاطع با شرکت‌های متخلف خودرویی/ دفتر «آداک خودرو» پلمب و مدیرعامل «مهین تک‌رو» بازداشت شد +عکس

آغاز برخورد قاطع با شرکت‌های متخلف خودرویی/ دفتر «آداک خودرو» پلمب و مدیرعامل «مهین تک‌رو» بازداشت شد +عکس

علاوه بر ابلاغ تذکرات مکتوب و صریح به برخی شرکت های خودرویی که به تعهدات خود در قبال مشتریان عمل نکرده اند، ماجرا حتی به پلمب یک شرکت به علت تعدد شکایات نیز رسیده است.

به گزارش مازند اصناف؛ بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال‌ گذشته حدود 70 هزار دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبلتر، افزایش حدودا 50 درصدی را نشان می ‌دهد که این آمار از جمله نشانه های رشد قابل توجه فروش این خودروها در کشورمان است.

یکی از روش های مرسوم در بازار خودرو، پیش خرید است که پس از بروز مشکلات مختلفی که در این زمینه رخ داد، وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس سند اهداف و سیاست ‌های توسعه صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴ که مکلف به اقداماتی برای حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان خودروهای داخلی و خارجی شده، مقرراتی برای پیش فروش خودرو وضع کرد.

یکی از مهمترین مقررات وضع شده در این خصوص، اطلاعیه و الزام وزارت صنعت و سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌ کنندگان است که در دی ماه سالجاری با صدور بیانیه ای رسمی تاکید کردند: پیش فروش خودرو صرفاً در قالب اخذ مجوز مربوطه از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان پذیر خواهد بود و انتشار هر گونه آگهی و تبلیغات مبنی بر پیش فروش خودرو بدون اخذ مجوز مربوطه ممنوع است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد نمایندگی رسمی به هیچ وجه مجاز به عرضه خودرو در قالب پیش فروش نیستند و سازمان حمایت مصرف کنندگان از تمام متقاضیان خرید خودرو درخواست می کند از هرگونه انعقاد قرارداد در قالب پیش فروش خودرو یا پرداخت وجه به شرکتهایی که فاقد مجوز پیش فروش صادره از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، اکیدا خودداری کنند.

برخورد قاطع نهادهای نظارتی آغاز شد

طی روزهای اخیر، به همت مسئولان اتحادیه صنف نمایشگاه ‌داران و فروشندگان اتومبیل تهران و همکاری ضابطان قضایی، شاهد دور جدید برخورد با شرکت های متخلف خودرویی بوده ایم که ناشی از فرارسیدن مودع تحویل برخی خودروهای مشتریان و عدم اجرای تعهدات این شرکت ها دارد.

در این راستا، علاوه بر ابلاغ تذکرات مکتوب و صریح به برخی شرکت های خودرویی که به تعهدات خود در قبال مشتریان عمل نکرده اند، ماجرا حتی به پلمب یک شرکت به علت تعدد شکایات نیز رسیده است.

«مهین تک رو» کلاهبردار و «آداک خودرو» پر شکایت

اوایل خردادماه بود که خانم جوانی با مراجعه به کلانتری 101 تجریش اعلام کرد که توسط مدیر یک شرکت واردات خودرو به نام آقای "محمد پرهام جواهریان" در منطقه جردن، مورد کلاهبرداری قرار گرفته و این شخص با جلب اعتماد او و در ادامه خانواده‌اش، اقدام به کلاهبرداری میلیاردی از آنها کرده است.

مالباخته پس از حضور در پایگاه یکم آگاهی گفت: چندی پیش از طریق شبکه‌های مجازی با تبلیغات شرکتی به نام «مهین تک رو» در خصوص واردات و فروش خودروهای خارجی آشنا شدم، با مراجعه به دفتر شرکت در خیابان جردن، قرارداد تنظیم یک دستگاه خودرو سواری اپتیما به مبلغ 140 میلیون تومان مابین من و رییس شرکت بسته شد اما بعدا مشخص شد که این شرکت واردات خودرو، بهانه ای برای کلاهبرداری بوده است.

آغاز برخورد قاطع نهادهای نظارتی با شرکت‌های متخلف خودرویی/ «آداک خودرو» پلمب و مدیرعامل «مهین تک‌رو» بازداشت شد +عکس

با دستگیری متهم و اعترافات صریح وی، تعدادی دیگری از شکات و مالباختگانی که با مراجعه به شرکت "مهین تک رو" مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند، شناسایی و به پایگاه یکم آگاهی دعوت شدند و پرونده هم اکنون در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی است.

در عین حال، بررسی ها نشان می دهد به علت شکایت حدود 20 مشتری شرکت آداک خودرو، یکی از دفاتر اصلی این شرکت با ورود ضابطان قضایی، پلمب شد.

یک مقام مسئول در اتحادیه صنف فروشندگان اتومبیل تهران با تایید این موضوع گفت: دفتر شرکت آداک خودرو در خیابان ملاصدرا تهران به علت تعدد شکایات پلمب شد تا مسئولان شرکت، به تعهدات خود در قبال مشتریان عمل کنند و سپس در صورت رعایت قوانین و مقررات و اخذ تعهد، فک پلمب شود.

آغاز برخورد قاطع نهادهای نظارتی با شرکت‌های متخلف خودرویی/ «آداک خودرو» پلمب و مدیرعامل «مهین تک‌رو» بازداشت شد +عکس

به گفته این مقام مسئول، عمده شاکیان این پرونده، افرادی هستند که با مشاهده تبلیغات این شرکت، از شهرستانهای مختلف به تهران آمده و با آداک خودرو قرارداد بسته اند اما اکنون امکان تحویل گرفتن خودروی خود را با وجود پرداخت نفری دهها میلیون تومان پیدا نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه حتی در مرحله اول و با اخذ تعهدات و تضمین های لازم، ریاست اتحادیه اقدام به ارسال نامه ای در خصوص فک پلمب این شرکت به نیروی انتظامی کرد، افزود: اما با گسترش شکایات مشتریان، نامه فک پلمب کان لم یکن تلقی و پیگیری ها برای احقاق حقوق مردم معترض، ادامه دارد.

هشدار درباره کلاهبرداری شرکت های اجاره ای

در عین حال، یک کارشناس ارشد مسائل انتظامی نیز گفت: هموطنان برای پیش خرید خودرو حتماً به شرکت های مورد تأیید مراجعه کنند.

دکتر رضا غنی لو افزود: اخیرا گزارش شده است که برخی ها با تبلیغات دروغین در روزنامه ها و فضاهای مجازی و با شرایط بسیار آسان با عنوان پیش فروش خودرو اقدام به کلاهبرداری کردند.

وی گفت: این عده از بروکراسی شدید در نظام اداری و همچنین نرخ سود بالای تسهیلات بانکی و دیگر مشکلات بازار مالی سوءاستفاده می کنند و مشتریان خودرو را با شرایط جعلی اما بسیار آسان فریب می دهند.

غنی لو افزود:‌ این عده پول اندکی در ابتدا درخواست می کنند و پس از چند ماه محل دفتر اجاره ای خود را رها می کنند و دیگر نمی شود آنها را ردیابی کرد.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا