اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 30974 مورخ:[1396-03-31 02:42:01]
رونق بی سابقه صنعت غذا و نوشیدنی در ایران

رونق بی سابقه صنعت غذا و نوشیدنی در ایران

رییس اتاق بازرگانی ارومیه گفت: «صنعت غذا و نوشیدنی در ایران درگیر پارادوکس‌هایی بزرگ است؛ از یک طرف این صنعت با رونق بی‌سابقه‌ای روبه‌روست و از سوی دیگر موانع و مشکلات همچنان در این حوزه مورد توجه است.»

به گزارش مازند اصناف حسن انتظار با تاکید بر اینکه صنایع غذا و نوشیدنی بیشتر از سایر بخش‌ها مشکلات دارد نه کمتر، گفت: برای اینکه صنایع غذا و نوشیدنی با سلامت مردم ارتباط دارد، مشکلات این حوزه بیشتر از صنایع دیگر است و ما انتظار داریم سازمان غذا و دارو و استاندارد به این حوزه توجه خاصی داشته باشند؛ چون در اینجا علاوه بر سود و زیان تولیدکننده، پای سلامت مردم در میان است. اگر در حوزه‌های دیگر محصولی بی‌کیفیت باشد، شاید مصرف‌کننده ضرر مالی را متحمل می‌شد ولی در این حوزه علاوه بر ضرر مالی، احتمال ضرر جانی هم برای مصرف‌کننده وجود دارد.
 
فعال حوزه صنعت غذا و نوشیدنی معتقد است: صنعت غذا و نوشیدنی در چارچوب کاری خود هم با موارد و مشکلات عام در ارتباط است و هم مشکلات خاص حوزه خود را دارد. مشکلات عام، مانند نحوه صدور مجوزها، تسهیلات بانکی، تأمین اجتماعی، مالیات، قوانین و مقررات متعدد که در همه حوزه‌های اقتصادی به یکسان فعالان اقتصادی را آزار می‌دهد. البته در صنعت غذایی موارد دیگری وجود دارد که خاص این حوزه است.
 
انتظار، یکی از مشکلات حوزه صنایع غذایی و نوشیدنی را تعدد مجوزها در این حوزه می‌داند و می‌گوید: اگرچه انتظار می‌رود در موقع صدور مجوزها به ظرفیت هر حوزه‌ای توجه شود ولی درنهایت این مجوز نیست که بازار رقابت را تعیین می‌کند؛ بلکه باید کالاهای تولیدشده توان رقابت با محصولات مشابه در داخل کشور و خارج از کشور را داشته باشد. از طرف دیگر باید سازمان‌های ناظر برای کمیت و کیفیت محصولات غذایی توجه و نظارت دقیقی داشته باشند. اگر این فاکتور عملیاتی شود کسی که توان رقابت نداشته باشد از چرخه تولید خارج می‌شود. ولی متأسفانه سازمان‌های ناظر، در حوزه نظارت کم‌کاری می‌کنند.
 
مساله دیگر این است که صنایع غذاو نوشیدنی به بازارهای خارج از کشور توجه داشته باشند باید علاوه بر بازارهای منطقه‌ای به بازارهای جهانی بیندیشند. در این صورت است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم صنعت غذایی سهمی‌در توسعه صنعتی کشور داشته باشد. 

 

صبحانه

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا