اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 30955 مورخ:[1396-03-31 00:40:01]
پیام تبریک رئیس اتاق اصناف بابل به‌مناسبت فرا رسیدن روز ملی اصناف
اختصاصی/مازنداصناف گزارش می دهد

پیام تبریک رئیس اتاق اصناف بابل به‌مناسبت فرا رسیدن روز ملی اصناف

رئیس اتاق اصناف بابل طی پیامی فرا رسیدن روز ملی اصناف را به تمام اصناف و بازاریان کشور به‌ویژه جامعه بزرگ اصناف مازندران، تبریک گفت.

به گزارش خبرنگار مازند اصناف حسین لعلی رئیس اتاق اصناف شهرستان بابل با ارسال پیامی فرا رسیدن اول تیر ماه، روز ملی اصناف را به مردم شهید پرور و بازاریان ولایتمدار کشور به ویژه جامعه بزرگ اصناف مازندران تبریک گفت.

بر اساس این گزارش در این پیام آمده است:

یکی از بزرگ‌ترین نهادهاى مدنى در هر کشورى اصناف است. اصناف توسط خود مردم اداره مى‌شوند و در وضعیت بازار و قیمت‌گذارى کالاها نقش بسیار موثرى دارند، به همین خاطر، اول تیرماه روز اصناف نامگذارى شده است؛ اصناف دایره گسترده‌­ای دارد و شامل انواع شغل‌­ها و حرفه­‌ها می­‌شود. می‌­دانیم که از یک سو بسیاری از اصناف، با کسب و تجارت کردن سروکار دارند و از سوی دیگر، هر کسبی، آدابی دارد که شناخت آن‌ها، موجب برکت و فزونی مال تاجر و کاسب می­‌شود. .

 ابتدای پیدایش اصناف اسلامی به قرن سوم هجری می‌رسد که دوره شکوفائی تمدن اسلامی و رونق تجارت و شهرنشینی بود. در این سده بود که تشکل افزارمندان و صنعتگران بر اساس حرفه‌ها و پیشه‌ها بوجود آمد، رشد و توسعه کامل شهرها در دو قرن پنجم و ششم هجری، فعالیت‌های اصناف را توسعه فراوان بخشید. برخی از خاورشناسان شوروی، خاستگاه پیدایش انجمن‌های صنفی در شهرهای ایرانی را، دوره ساسانیان می‌دانند. برخی دیگر از خاورشناسان، منشأ انجمن‌های صنفی اسلامی را در فرقه‌های درویشان و صوفیان و یا در دوره غازیان جستجو می‌کنند.

 در حال حاضر اصناف کشورمان هم ظرفیت و پتانیسل لازم  و هم جمعیت زیادی با کمترین هزینه تحت پوشش دارد، این قشر عظیم جامعه می تواند در دو بخش ( توسعه اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار) کمک کار خوبی برای دولت باشد. دولت برای ایجاد هر فرصت شغلی باید سرمایه گذاری سنگینی انجام دهد، اما اصناف بدون اخذ کمک از دولت، با اتکا به سرمایه خود، تاکنون در  زمینه اشتغال بسیار موفق عمل نموده است.

در حال حاضر 24 میلیون ایرانی  به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم تحت پوشش اصناف قرار دارند؛ بازاریان  کشور تاکنون بدون اینکه یک ریال بار مالی بر دوش دولت بگذارند، 7 میلیون شغل در کشور ایجاد کرده اند. دولت با تدوین قوانین برای ارتقای کسب و کار، با حمایت از اصناف می‌تواند نسبت به کاهش نرخ بیکاری اقدامات بایسته‌ای انجام دهد. 

در ادامه این پیام آمده است:

  با حمایت ازصنوف تولیدی قطعاً شاهد افزایش  تولید و اشتغال و رشد و پویایی اقتصاد در کشور خواهیم بود؛ طبق آمار، در ایران حدود 380 خوشه اقتصادی وجود دارد که 70% از این خوشه‌ها که بالغ بر 650 هزار بنگاه تولیدی کوچک و متوسط است، تحت پوشش اصناف قرار دارند.

  همچنین 90% از یک میلیون و 400 هزار واحد توزیعی در مجموعه نظام توزیعی کشور تحت پوشش اصناف قرار دارند؛ یعنی تقریباً نظام توزیع کشور در اختیار اصناف قرار دارد و بازار می‌تواند در جهت رشد تولید و توزیع آسان و عادلانه کالا، نقش بسیار مهمی داشته باشد.

در سراسر کشور 390 اتاق اصناف با 8 هزار و 800  ساختار صنفی وجود دارند که این ساختارها را می‌توان یکی از مدنی ترین نهادهای    اقتصادی کشور قلمداد کرد؛ چون در سراسر کشور حدود 50 هزار مدیر با رای مستقیم مردم در مجموعه اصناف انتخاب می‌شوند.

اگر از ظرفیت و پتانسیل این  مدیران استفاده بهینه شود می‌توانیم ضمن رفع مشکل  تولید، مشکل بیکاری کشور را هم مرتفع کنیم.

اینجانب خادم بازاریان شریف شهرستان بابل اول تیر سال‌روز اصناف را به مردم شهید پرور و بازاریان ولایت‌مدار کشورمان به‌ویژه جامعه بزرگ اصناف مازندران، تبریک عرض کرده و امیدوارم مسئولان کشور با تدوین طرحی جامع نسبت به رفع مشکلات بازاریان، به‌ویژه مالیات و مالیات بر ارزش افزوده اقدام تا اصناف مثل گذشته در کاهش نرخ بیکاری و رفع دیگر مشکلات کشور ساعی و کوشا باشند.

 

پایان پیام/

» برچسب ها : , پیام , تبریک , رئیس , اتاق , اصناف , بابل , به‌مناسبت , روز , ملی , اصناف , پیام , تبریک , رئیس , اتاق , اصناف , بابل , به‌مناسبت , روز , ملی , اصنافمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا