اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 30595 مورخ:[1396-03-16 20:23:01]
ایران و ژاپن موتورسیکلت مشترک تولید می‌کنند

ایران و ژاپن موتورسیکلت مشترک تولید می‌کنند

با سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های معتبر ژاپنی و تایوانی تولیدکننده موتورسیکلت و شرکت تولیدی نیرومحرکه، صنعت تولید موتورسیکلت از مونتاژکاری به سمت تولید صنعتی و داخلی‌سازی در حال حرکت است.

به گزارش مازند اصناف اواسط دهه ۷۰ با بالا گرفتن بحث‌ها بر سر توقف تولید موتورسیکلت‌های ۲زمانه، شرکت تولیدی نیرومحرکه به‌عنوان قدیمی‌ترین تولیدکننده موتورسیکلت در ایران کار را در زمینه داخلی‌سازی موتورهای ۴زمانه آغاز کرد. نیرومحرکه هم‌زمان با توقف تولید موتورهای ۲زمانه در سال ۸۱ بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته برای تولید انجین داخلی، تولید انجین موتورسیکلت‌های ۴زمانه را آغاز کرد. موتورسیکلت‌های نامی تا سال ۸۱ با انجین ایرانی راهی بازار می‌شدند و به‌عنوان تنها رقیب سرسخت هوندا ۱۲۵های وارداتی در بازار یکه‌تازی می‌کردند.

نیرومحرکه را که سال‌ها به نام وسپاهای معروف و جان سختش می‌شناختند و بعدها با موتورهای براوو دوباره بر سرزبان‌ها افتاد، این‌بار با نام هایی به بازار آمد که قلب ایرانی در سینه داشتند. خودکفایی در تولید انجین موتورسیکلت اما عمر کوتاهی داشت و نبود حمایت دولتی‌ها از نیرومحرکه و واردات بدون ضابطه موتورسیکلت از چین این صنعت را نیز به چالش کشید و خودکفا شدن صنعت موتورسیکلت را سال‌ها به تعویق انداخت.

درست در ایامی ‌که نیرو محرکه توان تولید انجین برای تمام موتورسیکلت‌های تولیدی در ایران را به دست آورده بود و کشور را از واردات این محصول بی‌نیاز می‌کرد، ثبت ۱۲۰شرکت واردکننده و مونتاژ کار موتورسیکلت کافی بود تا قلب ایرانی موتورها جای خود را به برادران چشم‌بادامی‌شان بدهند و چینی‌ها با تیراژ بالا در سطح دنیا روی گزینه صرفه اقتصادی در استفاده از انجین ایرانی خط قرمز پررنگی بکشند.
اما محمد قربانی‌پور‌فرد، مدیرفروش و خدمات پس از فروش شرکت تولیدی نیرومحرکه از روزهای روشن صنعت موتورسیکلت و بازگشت خودکفایی در تولید مرکب‌هایی می‌گوید که بخش عمده‌ای از جابه‌جایی‌ها را به دوش می‌کشند. او در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» به روزهای اوج این صنعت در سال۸۰ اشاره می‌کند که شرکت نیرو‌محرکه با سرمایه‌گذاری و به‌کارگیری توان مهندسی بالا، به خودکفایی در تولید انجین موتورسیکلت دست یافت و قادر بود تمام نیاز تولیدکنندگان داخلی را برآورده کند. اما نبود حمایت دولت در آن سال‌ها باعث شد نیرومحرکه تمام زیرساخت‌های خود را به تولید گیربکس، سرسیلندر و سیلندر محصولات تولیدی ایران‌خودرو اختصاص دهد و خود نیز به ناچار به سمت استفاده از انجین‌های تولید چین روی موتورسیکلت‌هایش برود.

نگاه مونتاژکارانه، ترمز صنعت موتورسیکلت است

قربانی‌پور‌فرد یکی از اصلی‌ترین مشکلات صنعت تولید موتورسیکلت در ایران را نبود هماهنگی بین مجموعه‌های مختلف تولیدکننده موتورسیکلت می‌داند و می‌گوید: «نمی‌توان تمام تقصیر‌ها را به گردن مدیران دولتی و وزارت صنعت، معدن تجارت انداخت. چراکه مقصر اصلی در این صنف نبود هماهنگی بین تولیدکننده‌ها و استراتژی مشخص برای آینده است. متاسفانه در تمام این سال‌ها تولید در این صنعت مغفول مانده و نگاه مونتاژی به موتورسیکلت تقویت شده است.»

مدیرفروش و خدمات پس از فروش شرکت تولیدی نیرومحرکه باز هم برای تولید موتورملی اعلام آمادگی می‌کند و اینکه مجموعه نیرو محرکه قادر است تولید انجین داخلی در ظرفیت‌های مختلف را از سر بگیرد و تولیدکنندگان داخلی را از واردات این محصول بی‌نیاز کند. «حتی با وجود اینکه سال گذشته برای دومین‌بار آمادگی خود را برای تولید موتور در داخل اعلام کردیم اما درنهایت نبود هماهنگی بین تولیدکنندگان موتورسیکلت باعث شد پرونده خودکفایی در تولید انجین باردیگر به بایگانی فرستاده شود.»

وقتی از او درباره اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و اینکه آیا نمی‌تواند با ایجاد برخی محدودیت‌ها برای واردات محصولاتی که توان تولید داخلی آنها در کشور وجود دارد، از این صنعت حمایت کند، می‌گوید: «نیرومحرکه سال‌هاست آمادگی خود را برای از سرگیری تولید انجین در ظرفیت‌های مختلف اعلام کرده و البته وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز این قول را داده است که در صورت تامین زیرساخت‌های لازم و شروع تولید انجین، عوارض واردات را بالا ببرد تا شاید برای تولیدکنندگان استفاده از موتورهای چینی مقرون به صرفه نباشد. با این وجود نمی‌توان ریسک سرمایه‌گذاری را پذیرفت و در عوض باید به سمتی رفت که برای حمایت از تولید داخل، واردات محصولاتی که امکان تولید آنها در داخل وجود دارد، ممنوع شود.

تبدیل ایران به قطب تولید موتورسیکلت در منطقه

قربانی‌پور‌فرد از شروع سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین نیرو محرکه و تولیدکنندگان معتبر ژاپنی و تایوانی در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهد و می‌گوید: «متاسفانه در زمینه تولید موتورسیکلت سرمایه‌گذاری مشترکی بین شرکت های ایرانی و تولیدکنندگان معتبر خارجی صورت نگرفته و تا امروز، مونتاژکاری و واردات از این کشورها بوده است.»

او به‌عنوان مسئول فروش و خدمات پس از فروش بزرگ‌ترین و نخستین تولیدکننده موتورسیکلت در ایران از عزم نیرو محرکه برای سرمایه‌گذاری مشترک با شرکای پرقدرت خارجی خبر می‌دهد و علاوه‌بر اروپایی‌ها، برندهای معتبر ژاپنی و تایوانی را به‌عنوان اولویت این مجموعه در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک اعلام می‌کند.

وی یکی از شرط‌های اساسی نیرومحرکه برای سرمایه‌گذاری مشترک با برندهای معتبر جهانی را تولید مشترک در خاک ایران و استفاده از ظرفیت‌های بازاریابی و فروش این شرکت‌ها برای عرضه محصولات تولیدی در بازارهای جهانی می‌داند و می‌گوید: «با انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک در کشور، بازار منطقه در اختیار تولیدات مشترک در ایران قرار خواهد گرفت که علاوه‌بر مقرون به صرفه بودن تولید انجین داخلی به دلیل تیراژ بالا، حداکثر تا ۶سال آینده شاهد کاهش مونتاژکاری در صنعت موتورسیکلت نیز خواهیم بود.»

 

صبحانه

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا