اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 30167 مورخ:[1396-03-01 18:48:01]
بازار ارز اردیبهشت را چطور سپری کرد؟

بازار ارز اردیبهشت را چطور سپری کرد؟

بازار ارز در حالی اردیبهشت را پشت سر گذاشت که فضای تبلیغات انتخابات، بازار را دچار تزلزل نکرد و خرید و فروش حواله‌ای ارز در آن غلبه داشت.

به گزارش مازند اصناف بازار ارز چندماه هست که با سیاست تزریق ارز توسط بانک مرکزی مدیریت می شود. با ادامه این سیاست در سال جدید، قیمت ارز در سیر نزولی قرار گرفت. به همین بهانه از صرافی های مجاز شهر تهران سوال کردیم شرایط بازار ارز در اردیبهشت چگونه بود.

یک کارشناس فروش ارز در صرافی مناطق شمالی تهران به اقتصاد آنلاین گفت: کسب سود از طریق نوسان گیری بازار بعد از سیاست تزریق ارز مداخله ای بانک مرکزی کاهش محسوسی پیدا کرده است. می توان گفت در حال حاضر معدود افرادی هستند که می توانند از این طریق به سود برسند.

وی ادامه داد: البته نوسان طبیعت بازار ارز است و امسال هم تا حدی شاهد نوسان بودیم. اما در مجموع حاکمیت شرایط انتخابات، در بازار فضای انتظاری ایجاد کرد و تمایل به خرید و فروش کاهش پیدا کرد.

مدیر صرافی دیگری حوالی چهارراه استانبول در خصوص شرایط بازار ارز این طور گفت: بازار ارز در حالت با ثباتی به سر می برد. به نظر می رسد این وضعیت حالت پایداری پیدا کرده است. که حاصل آن کنترل شرایط بازار است.

وی تصریح کرد: بازار از ابتدای سال کمبود ارز را تجربه نکرده است. قیمت ارزهای اصلی تزلزل و نوسان ندارد. ارزهای محلی هم که خواهان کمتری دارد شرایطی ندارد که بتواند در بازار تنش ایجاد کند.

این مدیر صرافی شرایط بازار را در حال تعادل توصیف می کند و این طور توضیح می دهد: بازار در هفته های گذشته در بخش ارزهای اروپایی نوسانی داشت. اما بین عرضه کننده ها و متقاضیان تعادل برقرار بود و تمایل هیچ بخشی غلبه نداشت. می توان گفت در شرایط بازار اردیبهشت این تعادل در اکثر ارزها وجود داشت و حالت جامعی پیدا کرد.

این فعال بازار ارز در ادامه این طور می گوید: فعالان بازار ارز از سیاست تزریق ارز توسط بانک مرکزی رضایت دارند و از دولت آینده می خواهند شرایطی را فراهم کند که پایداری در بازار ارز از بین نرود.

مدیر یکی دیگر از صرافی های مجاز تهران در خیابان فردوسی شرایط بازار را در اردیبهشت این طور توضیح می دهد: خرید و فروش ارز در هفته های اخیر به سمت معامله های حواله ای پیش رفته است. این بخش از معامله ها توسط فعالان اقتصادی بزرگ انجام می شود. مقصد ارزهای این معامله ها نیز ترکیه و دبی هستند.

وی گفت: سیاست ارزی بانک مرکزی با محدودیتی که برای نگه داری ارز توسط افراد قایل است، ایجاد نوعی ثبات کرده است. که ما حصل آن ایجاد شرایط بهتر بود که در سال جدید هم اغلب فعالان بازار این موضوع را حس می کردند.

مدیر یکی از صرافی های شمال تهران شرایط بازار در اردیبهشت را آرام توصیف می کند و می گوید: شرایط بازار ارز چندماهی است که خوب است و اگر این سیاست با ثبات تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند، می توان امیدوار بود که سالی بدون هیجان و تنش را سپری کنیم.

وی ادامه می دهد: شرایط بازار ارز به حدی ثبات داشت که فضای انتخاباتی هم بر شرایط بازار تاثیر نداشت و بازار مسیر خودش را می پیمود.

همچنین فعالان بازار ارز، در خصوص شرایط بعد از انتخابات گفتند: انتظار داریم بعد از انتخابات 29 اردیبهشت شرایط در جامعه آرام شود و دولت دوازدهم در مسیر برداشته شدن تحریم های بانکی قدم بردارد. چرا که رفع کامل تحریم و برطرف شدن تحریم های بانکی می تواند شکوفایی اقتصادی در کشور ایجاد کند و فعالان بازار ارز هم تحت تاثیر چنین شرایطی وضعیت بهتری را تجربه کند. 

 

صبحانه

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا