اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 28533 مورخ:[1395-12-10 00:17:01]
پرتقال تولید داخل برای شب عید کافی است، وارد نکنید
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

پرتقال تولید داخل برای شب عید کافی است، وارد نکنید

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید در واردات پرتقال تجدید نظر کند و مرکبات مورد نیاز شب عید را از تولیدکنندگان داخلی بخرد و کشاورزان مازندرانی را بیش از این دچار ناامیدی و یأس نکند.

به گزارش مازند اصناف علی محمد شاعری در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار کرد: بر اساس گزارش‌ها وزارت جهاد کشاورزی با وجود تلاطم موجود در بازار مرکبات، تلاطم و جنگ روانی دیگری را ایجاد کرده و اجازه واردات مرکبات مصری و ترکیه‌ای با تعرفه 5 درصد را داده است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی به جای خرید و ذخیره به موقع مرکبات، با واردات، تیر خلاص را به تولید داخل زده است.

شاعری افزود: سازمان تعاون روستایی مباشر خرید و ذخیره به موقع مرکبات بود اما به علت کمبود نقدینگی، به موقع این کار را انجام نداده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بخش خصوصی 150 تا 200 هزار تن مرکبات را خریده است و در سردخانه‌های مازندران نگهداری می‌کند و دولت می‌تواند بجای واردات از این ذخیره استفاده کند.

شاعری با اشاره به اینکه سیاست دولت در پایان امسال برای افزایش واردات است، گفت: تعرفه واردات برنج، گوشت، کره و حبوبات هم به 5 درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد این تصمیم، فنی و با هدف تنظیم بازار و برای حمایت از تولید داخل نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: بخش دولتی بر اساس اصل 44 اجازه ندارد به مصادیق بارز تصدی‌گری وارد شود و وظیفه دستگاه دولتی اعمال حاکمیت است.

وی تأکید کرد: فقط 30 درصد مرکبات مازندران آسیب دیده بنابراین نیازی به واردات مرکبات نیست.

شاعری گفت: مرکبات امسال مازندارن حدود 30 تا 40 درصد نسبت به پارسال افزایش تولید داشت که حدوداً به همین میزان خسارت دید.

وی با تأکید بر اینکه مجموع تولید مرکبات در جنوب و شمال کشور برای تأمین نیاز داخل کافی است، افزود: نیاز داخل ما برای شب عید حدود 100 هزار تن است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: ظاهراً امسال سیاست دولت به واردات محصولات کشاورزی است.

شاعری با اشاره به اینکه واردکنندگان ذرت، برنج، مرکبات و شکر، کمتر از انگشتان دست هستند، افزود: این واردکنندگان برای منافع خود از طریق فضاسازی به دولت فشار می‌آورند تا مجوز واردات را صادر کند.

وی گفت: نظام اقتصادی و بازرگانی ما به جای اینکه به سمت صادرات و حمایت از تولیدات داخل برود همیشه سعی کرده است در زمان‌های خاص از جمله نزدیک شب عید و در آستانه انتخابات با کاهش تعرفه‌ها، خط قرمزها را حتی به قیمت شکست تولید داخل و مرزبندی‌های اقتصاد مقاومتی بکشند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا