اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2845 مورخ:[1392-01-23 12:42:01]
یکه تازی نوبرانه‌ها در بازار سیاه بهار/میوه‌های زمستانی هنوز می‌فروشند

یکه تازی نوبرانه‌ها در بازار سیاه بهار/میوه‌های زمستانی هنوز می‌فروشند

 

این خبر  از یکه‌تازی میوه‌های نوبرانه در نبود سایر میوه‌ها حکایت دارد، فصلی که کشاورزان به همین دلیل آن را سیاه بهار می‌نامند.

 

 

به گزارش نجبا و به نقل از  خبرگزاری فارس از نیمه فروردین ماه تا تقریبا دهه اول اردیبهشت را از دیرباز کشاورزان به عنوان سیاه‌بهار می‌نامیدند، چرا که در این مقطع از سال میوه‌های زمستانی تقریبا نایاب و یا اگر یافت شوند به قیمت بسیار بالا و با کیفیت انباری است و تنها در این میان میوه‌های نوبرانه یکه‌تازی می‌کنند.

البته نوبرانه‌ها امسال از اواخر اسفند‌ماه سال گذشته و با ورود چغاله بادام به بازار لبخند زدند به طوری که در اولین ورود، این محصول حتی تا قیمت هر کیلوگرم 90 هزار تومان هم رسیده بود اما در حال حاضر بسته به اندازه و مرغوبیت آن می‌توان بین قیمت‌های 10 تا 20 هزار تومان تهیه کرد.

 

* میوه های زمستانی هنوز می فروشند

توزیع میوه‌های ذخیره‌سازی شده توسط مباشیرین بخش خصوصی از 25 اسفند‌ماه تا پایان تعطیلات سال نو ادامه داشت، اما پس از آن این توزیع قطع شد و برخی واسطه‌های بازار از فضای پیش‌آمده در کمبود میوه برای این فصل خاص سوءاستفاده کرده و قیمت‌ها را بالا بردند به طوریکه در حال حاضر تامسون شمال در خرده‌فروشی های سطح شهر تا هر کیلوگرم سه هزار و 800 تومان ارائه می‌شود و همچنین پرتقال والنسیا به قیمت 4 هزار و 200 تومان، سیب زرد و قرمز مرغوب 3 هزار و 200 تومان عرضه می‌شود.

* موز کمی ارزان شد

افزایش قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع کالاهای وارداتی داشته است که از جمله میوه‌ها هم مستثنی نیستند، مهمترین میوه وارداتی کشور که به دلیل عدم کشت آن مورد حمایت قرار می گیرد موز است. موز که در ایام تعطیلات نوروز تا هر کیلوگرم 7 هزار تومان رسیده بود روز گذشته در خرده‌فروشی های سطح شهر به قیمت 5 هزار و 250 تومان عرضه شد و در میادین میوه و تره‌بار نیز به قیمت 4 هزار و 650 تومان عرضه می‌شود.

* گوجه سبز 18 تا 20 هزار تومان

از جمله سایر نوبرانه‌ها که در این فصل طرفداران خاص خودشان را دارند و نه به شکل کیلویی بلکه غالبا در بسته‌بندی‌های کمتر از یک کیلو و فقط برای نوبر کردن خریداری می‌شود می‌توان به گوجه‌سبز اشاره کرد.

هر کیلوگرم گوجه‌سبز در خرده‌فروشی‌های سطح شهر بین 18 تا 20 هزار تومان عرضه می‌شود و این در حالی است که این میوه در میادین میوه و تره‌بار به قیمت 6 هزار و 600 تومان عرضه می‌شود.

توزیع محدود زردآلو نیز رنگ و بوی خاصی به بازار داده است هر چند که این میوه هنوز به میادین میوه‌و تره بار نرسیده است اما در خرده فروشی ها سطح شهر بسته به کیفیت و میزان زردی و رسیدگی که دارد بین 22 تا 27 هزار تومان عرضه می شود.

کاهش توزیع میوه‌های زمستانی بیش از آنکه در سیب و پرتقال خودنمایی کند در قیمت نارنگی بندری بیشتر خودنمایی کرد.در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم نارنگی بندری در میادین میوه و تره‌بار 3 هزار و 200 تومان و در سطح شهر بین 5 تا 5 هزار و 500 تومان عرضه می‌شود.

*کاهش نسبی قیمت توت فرنگی

از دیگر نوبرانه‌ها می‌توان به قیمت توت فرنگی اشاره کرد که در آغاز راه به هر کیلوگرم 20 هزار تومان هم رسیده بود، اما با نوسان قیمت در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تا هر کیلوگرم 15 هزار تومان هم عرضه می‌شود البته می توان این محصول را به قیمت 10 هزار تومان هم در برخی نقاط شهر تهیه کرد،اما این محصول میادین میوه و تره‌بار به قیمت 6 هزار و 500 تومان عرضه می‌شود.

* ملون نوبر نوبرانه ها

برخلاف سالهای گذشته که طالبی در فصل نوبرانه‌ها عرضه نمی‌شد، ظاهرا به دلیل نوآوری‌ای که احتمالا در بخشی از کشاورزی کشور رخ داده است شاهد عرضه طالبی‌هایی با سایز کوچک اما شیرین و با نام ملون هستیم که در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تا 3 هزار و 750 تومان عرضه می‌شود اما در میادین میوه و تره‌بار همان طالبی را می‌توان با قیمت 1900 تومان نیز تهیه کرد،بنابراین گزارش قیمت لیموترش سنگی در سطح شهر تا هر کیلوگرم 4 هزار تومان و در میادین میوه و تره‌بار به قیمت 3 هزار تومان عرضه می‌شود.

به گزارش فارس قیمت هر کیلوگرم پیاز در سطح شهر 1200 تومان و قیمت سیب‌زمینی نیز بین 950 تا 1100 تومان عرضه می‌شود.

* گوجه 4 هزار تومان

در هفته‌های گذشته که قیمت گوجه‌فرنگی تا هر کیلوگرم 6 هزار تومان هم رسید با کاهش قیمت به هر کیلوگرم 4 هزار تومان در خرده‌فروشی‌های سطح شهر و هر کیلوگرم 2 هزار و 250 تومان در میادین میوه و تره‌بار رسیده است.

 

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا