اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 28263 مورخ:[1395-11-18 04:27:01]
ارقام رقابت پذیر برنج متناسب با تولیدات جهانی تولید شود
وزیر جهاد کشاورزی:

ارقام رقابت پذیر برنج متناسب با تولیدات جهانی تولید شود

وزیر جهاد کشاورزی خواستار توجه به تولید ارقام رقابت پذیر برنج متناسب با تولیدات جهانی شد.

به گزارش مازند اصناف محمود حجتی در پیامی به هفدهمین همایش ملی برنج در استان مازندران که در دانشگاه علوم کشاورزی ساری برگزار شد، آورده است: هفدهمین همایش ملی برنج در استان مازندران که توسط انجمن مردم‌نهاد و با حمایت سازمان‌ها و نهادهای دولتی و علمی و اجرایی کشور برگزار می‌گردد، نشانگر این نکته است که می‌توان کارها را به مردم سپرد و شاهد هم‌افزایی بخش‌های دولتی و غیردولتی بود.

در این پیام تاکید شده است: کشاورزی یکی از محورهای بنیادی و مهم‌ترین رکن تأمین‌کننده امنیت غذایی و اجتماعی کشور است و برنج یکی از محصولات اساسی و استراتژیک در کشور که حجم زیادی از آب را مصرف می‌کند، بنابراین بررسی بیشتر در انتخاب مناطق مستعد در کشت برنج اجتناب‌ناپذیر است.

به گفته حجتی، خوشبختانه این همایش در استانی برگزار می‌شود که از نگرانی کمتری برخوردار است، گرچه اگر برای همین استان و استان‌های حاشیه دریای خزر که کشت عمده‌شان برنج است، برنامه‌ریزی صحیحی نداشته باشیم، چه‌بسا ممکن است که در این مناطق نیز به همان مشکلات دچار شویم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ساحل‌نشینان دریای خزر که نقش اصلی تولید برنج را بر عهده‌دارند بار سنگین جبران کاهش تولید برنج سایر استان‌ها را نیز که محدودیت منابع آبی دارند بر دوش می‌کشند، بر همگان اعم از کشاورز، محقق، کارشناس، مروج و مسئولین مناطق شمالی وظیفه ملی است تا برای افزایش تولید کیفی و کمی برنج منطقه کمر همت ببندند، البته همچنان که تأکید شده، تحقیقات نقش بسزایی را عهده‌دار است؛ معرفی ارقام اصلاح‌شده پر محصول کیفی، ارقام مقاوم به کم‌آبی، بیماری و آفت‌زدگی، مکانیزه و اقتصادی نمودن تولید برنج ازجمله وظایف تحقیقاتی ماست.

وی تاکید کرد: اگر قرار است بخش اعظم تولید برنج کشور در استان‌های شمالی متمرکز شود، یقیناً باید در افزایش سطح زیر کشت ارقام پر محصول و حمایت صحیح از این ارقام تلاش فراوانی را مصروف نمایید. درحالی‌که قیمت تمام‌شده تولید برنج‌های صادراتی جهان بر اساس گزارش فائو از سال ۲۰۱۵ میلادی رو به کاهش است.

وزیر جهاد کشاورزی از متصدیان تولید برنج خواست تا تولید ارقام رقابت‌پذیر با تولیدات جهانی، افزایش ضریب مکانیزاسیون بر مبنای تسطیح، تجهیز، نوسازی و برداشت محصول، یکپارچه‌سازی اراضی را سرلوحه کار قرار دهند.

حجتی عنوان کرد:گرایش روزافزون مصرف‌کنندگان به برنج داخلی که ترغیب تولیدکنندگان داخلی در بازار رقابتی امروز باید جلب شود،  همچنین بازرگانی نکته مهم دیگری است که بایدمورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با ساماندهی وضعیت واردات و ایجاد توازن با تولید و نیز تمهیدات لازم سعی در اصلاح ساختار آن دارد.

وزیر جهاد کشاورزی به اصلاح الگوی مصرف و تولید برنج سالم برای قطع وابستگی تاکید کرد و گفت: چاره‌ای جز جایگزین کردن مواد غذایی دیگر به‌جای برنج نیست و باید به‌تدریج از میزان مصرف سرانه برنج کاسته شود.

 

مهر

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا