اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 27803 مورخ:[1395-10-22 02:27:01]
لزوم توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی در مازندران و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

لزوم توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی در مازندران و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

کارشناسان صنایع و معادن در مازندران معتقدند که در این استان کشاورزی نقش بیشتری در اقتصاد مقاومتی دارد و توسعه صنایع تبدیلی در ایجاد شغل پایدار، بازار صادرات و خرید تضمینی محصولات کشاورزی تاثیر گذار است.

به گزارش مازند اصناف؛ اقتصاددانان معاصر بر این باورند که توسعه کشاورزی و صنعتی می‌توانند در جریان توسعه اقتصادی به رشد یکدیگر کمک کنند. بخش کشاورزی در مراحل اولیه روند توسعه اقتصادی به دلیل تولید بخش مهمی از درآمد ملی و دربرداشت قسمت عمده‌ای از نیروی کار و سرمایه موجود در اقتصاد، نقش اساسی در جریان رشد و توسعه اقتصادی دارد.

از طرف دیگر توسعه صنعتی برای ایجاد مشاغل جدید برای بیکاران پنهان در بخش کشاورزی ضروری است.  انتقال این نیروی کار از بخش کشاورزی به بخش صنعت، خود به خود تولید کل را افزایش می‌دهد و کشورهای در حال توسعه پرجمعیت چاره‌ای جز صنعتی کردن کشورشان ندارند.

صنعت، مکمل کشاورزی در مازندران

برای محقق شدن اهداف اقتصاد مقاومتی بایددر بخش کشاورزی و صنعت اقدام و عمل مناسبی انجام شود تا با حمایت از تولیدات داخلی زمینه صادرات این محصولات را به کشورهای هدف چون کشورهای همسایه فراهم کرد.

 همچنین کارشناسان صنایع و معادن در مازندران نیز معتقدند که در این استان کشاورزی نقش بیشتری در اقتصاد مقاومتی دارد. 

از این رو بر آن شدیم نظر کارشناسان جهاد کشاورزی درباره نقش صنعت در توسعه کشاورزی در استان مازندران و به طور کلی در اقتصاد مقاومتی را جویا شویم.

 

*برای رسیدن تولید به سطح انبوه باید میان صنعت و کشاورزی ارتباط باشد

دکتر مجید ذاکری معاون فنی اداره جهاد کشاورزی آمل به خبرنگار ما با بیان اینکه همواره کشاورزی و صنعت با یکدیگر در ارتباط هستند، گفت: برای رسیدن تولید به سطح انبوه باید میان صنعت و کشاورزی ارتباط باشد، چرا که در گذشته تولیدات کشاوری کم بود و به‌طور روزمره استفاده می‌شد.


وی با اشاره به اینکه کارهای زیر بنایی هزینه‌بردار است، اظهار کرد: برای اینکه به اهداف تولید برسیم باید اراضی کشاورزی را تجهیز و نوسازی و زمین‌ها را به شکل هندسی خاص در بیاوریم تا از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنیم.

 

*اقتصاد مقاومتی نیاز به برنامه دارد/ ارائه الگوی کشت نیاز ضروری صنعت کشاورزی
معاون فنی اداره جهاد کشاورزی آمل برنامه‌ریزی مدون از سوی وزارت‌خانه را لازمه توسعه کشاوزی در استان عنوان کرد و افزود: امروزه گندم به خود کفایی رسیده و نیاز کشور تامین می‌شود و باید برنامه‌ریزی مدون و حساب شده‌ای در بخش برنج به وجود آوریم و در حالی‌که برای تولید این محصول مشکلی نداریم متاسفانه برنج وارد می‌شود و سیستم اقتصادی باید در این بخش برنامه‌ریزی کند.

 
دکتر ذاکری نظارت دولت بر کشت برنج با دادن الگوی کشت را یک برنامه‌ریزی دانست و تصریح کرد: باتوجه به اینکه در منطقه ما زمین‌های مستعد کشت برنج وجود دارد، پس از شناسایی این زمین‌ها دولت می‌تواند با برنامه‌ریزی در بخش برنج و دادن الگوی کشت، در منطقه نظارت کند و ارقام پرمحصول که دارای تناژ محصول بالا هستند از کشاورز خریداری شود.


وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی نیاز به برنامه دارد، ادامه داد: باید در تولید برنج به خودکفایی برسیم و همچنین از تولید کننده حمایت شود تا بتوانیم از خارج بی‌نیاز شویم و از امکانات حاضر برای تولید استفاده کنیم؛ که متاسفانه با وجود زمین‌های مستعد برای کشت با برنامه‌ریزی غلط محصول وارد می‌کنیم.


معاون فنی اداره جهاد کشاورزی آمل با تاکید بر سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی به ویژه تولید برنج، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این بخش باید وجود داشته باشد و به آن سمت هم می‌رویم، باید نظارت و پیگیری هم باشد تا با اعطای اعتبارات بیشتر در این بخش خود کفا شویم.

 

*لزوم توسعه صنایع تبدیلی و نقش آن در ایجاد اشتغال
یكی از بهترین روش های توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای غیركشاورزی در مناطق روستایی، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تكمیلی كشاورزی است که مؤثرترین روش برای كاهش حجم ضایعات كشاورزی به شمار می‌رود.

 

لزوم وجود صنایع تبدیلی، یكی از بهترین راهكارهای توسعه اشتغال در مناطق روستایی، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه، كاهش ضایعات محصولات كشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و توسعه اقتصادی و... است.


در حال حاضر ضایعات بخش كشاورزی حدود ۳۰ درصد است كه ارزش این حجم از ضایعات سه تا پنج میلیارد دلار برآورد می‌شود، و همان‌طور که گفته شد توسعه صنایع تبدیلی موجب كاهش ضایعات محصولات كشاورزی و تنها عاملی كه می‌تواند آسیب پذیری محصولات كشاورزی را كاهش،ارزش افزوده آنها را زیاد و بهره‌وری از منابع را افزایش دهد، صنایع تبدیلی و تكمیلی است چرا که محصولات كشاورزی در كمترین زمان در معرض فساد قرار می‌گیرند و به همین دلیل، حتی اگر باكیفیت‌ترین محصولات كشاورزی را هم تولید كنیم باید با فرآوری، از ضایعات آن بكاهیم.

شکرالله سلیمانی کارشناس جهاد کشاورزی درباره صنایع تبدیلی و صنایع وابسته با بیان اینکه از تولید تا توزیع عمل فرآوری انجام می‌شود، گفت: صنایع تبدیل کشاورزی یا صنایع فرآورده‌های کشاورزی و کلیه فعالیت‌هایی که در این بخش انجام می‌دهیم باید تبدیل و در اختیار بهره‌بردار قرار گیرد و سپس با تبدیل و بسته‌بندی به بازار عرضه شود.


وی صنایع تبدیلی تاثیرگذار در این بخش را بسیار محدود عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات وجود ضایعات در بخش محصولات کشاورزی است که با توجه به ظرفیت تولید و تولید بالای محصولات کشاورزی متاسفانه صنایع تبدیلی تاثیرگذار در این بخش کم است.


کارشناس جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنایع تبدیلی شامل صنایع لبنی، کارخانه‌ایی، شالیکوبی و صنایع بسته‌بندی و ترشیجات است، یادآور شد: صنایع تبدیلی و تكمیلی بخش كشاورزی به صنایعی گفته می‌شود كه به فرآوری و عمل آوری زراعی، باغی، شیلاتی، دام و طیور، جنگل و مرتع می‌پردازد؛ فرآوری، در برگیرنده تغییرات فیزیكی، شیمیایی، نگهداری، بسته بندی و توزیع است.


سلیمانی نقش صنایع تبدیلی در ایجاد اشتغال را تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: توسعه صنایع تبدیلی در ایجاد شغل پایدار، بازار صادرات  و خرید تضمینی محصولات کشاورزی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

وی برای حمایت از کشاورزی اجرای طرح‌های زیر بنایی را ضروری عنوان کرد و یادآور شد: برای حمایت از بخش کشاورزی، اجرای طرح‌های زیر بنایی از جمله تجهیز و نوسازی و یکپارچه سازی و تامین آب، بتونی کردن کانال‌های آبیاری، اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و اجرای مکانیزاسیون و صنایع تبدیلی مورد نیاز محصولات کشاورزی باید در منطقه ایجاد شود.

 

*لزوم استفاده از متخصصین داخلی برای بومی کردن صنعت
کارشناس مسئول جهاد کشاورزی حیات مجدد کشاورزان را مبنی بر کاهش مشقات کار کشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: برای اینکه کاربری اراضی حفظ شود نخستین هدف کاهش مشقت کار کشاورزی است.


سلیمانی از دیگر مشکلات کشاورزی را وجود ضایعات محصولات و نبود صنایع محصولات کشاورزی مناسب، دانست و گفت: فرسوده بودن سیستم‌ها و نبود بسته‌بندی مناسب با توجه به اینکه اهم و عمده محصولات کشاورزی در شهرستان آمل برنج است و با توجه به شرایط تولید برنج، استفاده نکردن از ماشین آلات و مکانیزاسیون و شرایط جوی و فرسودگی دستگاه‌های کارخانه‌های شالیکوبی، ضایعات برنج بیشتر از عرف جهانی است.


وی با اشاره به نبود ماشین آلات استاندارد با توجه به نوع کشت منطقه و با توجه به تحریم در واردات این ماشین آلات، تصریح کرد: استفاده از متخصصین داخلی برای بومی کردن صنعت لازم بسیار لازم است.


کارشناس مسئول جهاد کشاورزی شرکت‌های تعاونی تولید را به‌عنوان کشاورز بزرگ قلمداد کرد و افزود: شرکت‌های تعاونی به‌عنوان کشاورز بزرگ با در اختیار داشتن ماشین آلات و نیروهای فنی در کنار کشاورزان و در محیط روستایی به کشاورزان تحت پوشش خدمات می‌دهند.

 

*مشکلات بخش کشاورزی

سلیمانی برای استمرار و پویایی صنایع تبدیلی، ایجاد صنایع کشاورزی سازگار با محصولات و نیاز منطقه ضروری دانست و خاطرنشان کرد: صعوبت کار کشاورزی، تمایل نداشتن جوانان به کشاورزی، ریسک‌پذیری بالای تولید و خرده مالکی‌ها و همچنین بالا بودن هزینه تولید از مشکلات عمده در بخش کشاورزی است. 

این کارشناس مسئول جهاد کشاورزی ادامه داد: دولت با نظارت در بخش کشاورزی و با کاهش هزینه‌های تولید، استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات، تامین منابع آبی مطمئنه، استفاده از طرح‌های نشا مانند چاه عمیق و تامین برق و خرید به موقع محصولات کشاورزی با قیمتی عادلانه، ارائه تسهیلات بلند مدت کم بهره به کشاورزان و صنایع تبدیلی و سم و کود به موقع، می‌تواند انگیزه کاری برای کشاورز ایجاد کند.


وی در پایان با بیان اینکه باید با فرهگ‌سازی از آب و خاک استفاده بهینه شود، تصریح کرد: با توسعه کشاورزی، حمایت از بخش تولید و در اختیار قرار دادن تسهیلات کم بهره بلندمدت و استقرار کشاورزان در روستاها با تامین رفاه اجتماعی، می‌توان از مهاجرت آنها جلوگیری کرد چراکه هر خانواده به‌عنوان یک تولید کننده نقش مستقیمی در ایجاد اقتصاد مقاومتی دارد.

 

مرجع: بلاغ نیوز

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا