اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2749 مورخ:[1392-01-18 14:37:01]
فروردین و بازار داغ وعده و وعیدهای مدیران
در حاشیه اظهارات مدیرکل تعاون و رفاه مازندران

فروردین و بازار داغ وعده و وعیدهای مدیران


با شروع سال جدید,تشریح برنامه های سال 92 به یکی از سوژه های خبرنگاران برای مصاحبه با مدیران کل استان تبدیل میشود.

به گزارش نجبا و به نقل از بلاغ - هرکدام از مسئولین نیز در تلاشند با ارائه لیستی از برنامه هائی که قرار است امسال به سرانجام برسد,جهت گیری اجرائی ادارات تحت پوشش خود را تشریح نموده و آن را به اطلاع افکارعمومی برسانند.

این امر فی نفسه به معنی اعلام سیاست های اجرائی بومی شده هر یک از دستگاههای اجرائی به شمار رفته و میتواند بعنوان یک منشور فعالیت برای کارکنان و مدیران پائین دستی نیز محسوب شود که با این نگاه,حرکتی پسندیده محسوب میشود.

در این میان و در خلال رسانه ای کردن این برنامه ها,دو نکته مهم معمولا موردغفلت واقع میشود :

1-میزان تحقق برنامه های اعلام شده در سال گذشته در هیچ کدام از این اظهارات به چشم نمیخورد.مدیران محترم استان در ابتدای سال 91 نیز به همین سبک و سیاق,مصاحبه هائی ترتیب داده و برنامه های خود را اعلام نموده بودند.اما اینکه آیا به این وعده ها جامه عمل پوشانده شده و یا این برنامه ها ناکام مانده اند,مقوله ای است که  ارائه گزارش در مورد آن ,به فراموشی سپرده شده است.

بدیهی است اگر مسئولین استان تنها به ارائه وعده و وعید برای سال آینده اکتفا کرده و از گزارش دهی بابت عملکرد سال گذشته شانه خالی کنند,در نهایت مردم نیز اعتماد خود را به اظهارات مدیران از دست داده و اینگونه مصاحبه ها به یک اپیدمی بی تاثیر در فروردین ماه هر سال تبدیل میشود که در آن مسئولین تنها قول میدهند و بعد هم اجرای جدی آنها را دنبال نمی کنند.

2-امسال با فرمان مقام معظم رهبری,سال حماسه سیاسی و اقتصادی است.سالی که دستگاههای اجرائی بخصوص در حوزه اقتصادی باید با رویکردی جهادی و حماسی وارد میدان شده و جهشی بزرگ در فعالیت های اجرائی خود بوجود بیاورند.طبیعی است که این جهاد و حماسه باید در حوزه عملکردها صورت گیرد نه در حوزه شعار و اعلام برنامه ها

به بیان دیگر تنها با ارائه برنامه هائی زیبا و امیدبخش,نباید کار را تمام شده دانسته و رسالت خود در قبال شعار سال را انجام یافته احساس کنیم.بلکه باید برای تحقق این شعارها,لباس رزم بر تن کرده و همانند رزمندگان دلاور هشت سال دفاع مقدس در این جبهه جهاد کنیم.

بنابراین لازم است قبل از اعلام برنامه های سال 92,هماهنگی های لازم برای اجرای آن نیز صورت گرفته و تمهیدات مورد نیاز برای به فعلیت رسیده این وعده ها پیش بینی گردد.

 

بعنوان مثال, اظهارات مدیرکل محترم تعاون,کار و رفاه اجتماعی مازندران نمونه ای از اینگونه اظهارات است که طی آن وعده ایجاد 92 هزار فرصت شغلی در استان در سال 92 مطرح گردیده است,بدون اینکه مدیرکل محترم از نحوه دست یابی اداره کل تحت پوشش خود به وعده های اشتغال در سالهای گذشته اشاره ای داشته و از آن سخنی به میان آورند.

افکار عمومی درگیر یافتن پاسخی برای این سوال هستند که چرا قول مدیرکل کاروامور اجتماعی مازندران مبنی بر ایجاد فرصت های شغلی در سال 91,محقق نشد؟

سوالی که در مصاحبه مدیرکل محترم پاسخ قانع کننده ای برای آن یافت نشده است.

درست است که مردم مازندران از شنیدن وعده ایشان برای ایجاد فرصت های شغلی در این مقیاس,خوشحال میشوند اما آیا تمهیدات لازم برای اجرای این وعده پیش بینی شده و اصولا این قول,قابلیت تحقق دارد یا خیر؟

نکند تنها با اعلام این آمار,دل مردم را خوش و کار را تمام شده بدانیم ؟حال آنکه هزاران جوان مازندرانی با شنیدن این خبر برای اشتغال امیدوار میشوند.

حسن نیت مدیران استان و تلاش آنان برای حل مشکلات و سرعت بخشیدن به روند توسعه مازندران بر کسی پوشیده نیست,اما سال حماسه سیاسی و اقتصادی الزامات خاص خود را دارد که در درجه اول شامل دوری از شعار زدگی و مضاعف کردن تلاشها خواهد بود.

این فروردین نیز به سرعت به اسفند تبدیل خواهد شد و مردم مازندران نیز همچنان چشم انتظار تحقق وعده هائی که مسئولین در ابتدای سال مطرح کرده اند,خواهند ماند.بنابراین منطقی کردن برنامه های اعلام شده در رسانه ها و پرهیز از ارائه آمار و ارقام غیر قابل تحقق نباید از نظر دور بماند.

بلاغ بعنوان عضوی از رسانه های استان, از مدیران دستگاههای اجرائی مازندران و هم سنگران  رسانه ای خود  تقاضا دارد در خلال تشریح برنامه های سال 92 توسط مدیران دستگاههای اجرائی, از ارائه آمار های غیرقابل تحقق که تنها خشنودی کوتاه مدت مردم را به دنبال دارد,خودداری نموده و در عین حال نسبت به آسیب شناسی لازم در مورد عدم تحقق برخی وعده های مطرح شده در سال 91 نیز همت گمارند.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا