اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 27453 مورخ:[1395-09-19 12:44:01]
 نگرانی باغداران درباره محصولات درجه یک/ صف طولانی در مراکز خرید مرکبات مازندران/ دولت لطفاً کمک کند!
وضعیت مرکبات بعد از برف و سرما در مازندران

نگرانی باغداران درباره محصولات درجه یک/ صف طولانی در مراکز خرید مرکبات مازندران/ دولت لطفاً کمک کند!

بارش برف در استان مازندران در ابتدای ماه جاری باعث ایجاد خسارت برای باغدارن شد به همین دلیل دولت برای جبران خسارت کشاورزان و کمک به آنها اقدام به خرید تضمینی مرکبات درجه دو و سه برای حمایت از کشاورزان کرد.

به گزارش مازند اصناف بارش برف در استان مازندران در ابتدای ماه جاری باعث ایجاد خسارت برای باغدارن شد به همین دلیل دولت برای جبران خسارت کشاورزان و کمک به آنها اقدام به خرید تضمینی مرکبات درجه دو و سه برای حمایت از کشاورزان کرد.

امروز در مرکز خرید روستای اسلام‌آباد میاندورود صف طولانی از ماشین‌هایی را شاهد بودیم که منتظر تحویل بار خود در این مرکز بودند.

قطعا بسیاری از کشاورزان خودشان دارای ماشین حمل بار نیستند، به همین دلیل باید ماشین کرایه و بابت آن هزینه پرداخت کنند به همین دلیل انتظار می‌رود تمهیداتی انجام شود که ماشین‌ها زمان زیادی در صف تحویل حضور نداشته باشند تا هزینه اضافی به آنها تحمیل نشود.

همه مرکبات خریداری شده درجه سه نیست

رییس هیئت مدیره تعاونی سورتینگ داران مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره وضعیت خرید تضمینی مرکبات، اظهار کرد: در جلسه تنظیم بازار قرار شد دولت مرکبات درجه دو و سه را به سمت مراکز آبمیوه گیری که یکی از آنها در تنکابن مستقر است هدایت کند که در محل کارخانه کیلویی 550 و اگر به مراکز خرید در شهرستان‌ها تحویل دهند کیلویی 500 تومان است.

محمد احمدزاده بیان کرد: این حداقل کار و در عین حال بسیار خوبی است که برای کشاورزان در حال انجام است، اما در روش اجرایی باید دقت شود.

وی افزود: اگر کشاورز بخواهد خود تا تنکابن منتقل کند حداقل کیلویی 150 تا 200 تومان برای باغدار هزینه دربر دارد و با توجه به ترافیکی که در جاده‌ها و مرکز خرید وجود دارد برای کشاورز به صرفه نیست که خودش اقدام به این کار کند.

احمدزاده گفت: بهترین حالت این است که ماشین‌ها برای انتقال در مراکز خرید در شهرستان‌ها حضور داشته باشند و کشاورزان محصول خود را در این مکان‌ها تحویل و رسید خود را تحویل بگیرند.

وی با بیان اینکه مرکباتی که خریداری می‌شود عنوان درجه دو و سه دارد اما عملا این‌گونه نیست، تصریح کرد: 20 تا 30 درصد محصولات آسیب دیدند و این نیست که همه محصولات آسیب دیده باشند.

احمدزاده ادامه یادآور شد: در حال حاضر محصولات درجه یک خریداری نمی‌شود و هنوز هم قیمت آن نیز مشخص نیست و کشاورزان نمی‌توانند بیشتر از این برای نگه‌داری محصول خود صبر کنند.

حمایت دولت بسیار خوب است اما تکمیل شود

یکی از باغداران میاندورودی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به تلاش دولت برای خرید تضمینی مرکبات، اظهار کرد: تلاش و رنج یک سال کشاورز باید امروز به ثمر بنشیند و اگر دولت از کشاورز حمایت نکند دیگر توانی برای ادامه وجود نخواهد داشت.

وی افزود: قیمت فعلی جواب‌گوی زحمات یک سال کشاورز نیست، اما با این وجود شاید مرهمی بر زخم باشد تا بتوانیم امیدوار به سال‌های آینده باشیم.

مردم نگرانی نداشته باشند

این کشاورز میاندورودی خاطرنشان کرد: چون بیشتر از این نمی‌توانیم محصول را بالای درخت نگه داریم، مجبور هستیم آن را بکنیم و به‌عنوان محصول درجه سه به این مراکز تحویل دهیم و انتظار داریم هر چه زودتر نسبت به قیمت‌گذاری و خرید محصولات با کیفیت بهتر از سوی دولت اقدام شود.

سیدشبر موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره دغدغه کشاورزان، بیان کرد: جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و نماینده‌هایی از استان برگزار خواهد شد تا برای خرید محصولات کشاورزان چاره اندیشی شود که در آن قیمت تضمینی دولت برای محصولات درجه یک و دو مشخص خواهد شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر مراکز خرید آماده دریافت محصولات درجه یک کشاورزان هستند و باغداران از این بابت نگران نباشند.


 
مرجع : میانخبر

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا