اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 26975 مورخ:[1395-07-26 00:51:01]
حقوق کارگران به سختی تا نیمه هر ماه می‌رسد
رئيس اتحادیه کارگران قراردادی:

حقوق کارگران به سختی تا نیمه هر ماه می‌رسد

 رئيس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور با انتقاد از تعریف یک ساعت کار در هفته به عنوان شغل گفت: حقوق کارگران به سختی تا نیمه هر ماه می‌رسد.

به گزارش مازند اصناف فتح‌اله بیات اظهار کرد: امروزه کارگران با بیش از 8 ساعت کار و دریافت پایه حقوق ناچیز از عهده تامین حداقل‌های زندگی برنمی‌آیند و معاش خود را به سختی می‌گذرانند؛ به نحوی که اگر کارگری اضافه‌کاری نداشته باشد و یا مستاجر باشد و شغل دومی برای خود پیدا نکند قادر به ادامه زندگی نیست چون حقوق و دستمزدی که می‌گیرد به سختی تا پانزدهم برج او و خانواده‌اش را تامین کند.

وی با انتقاد از تعریف یک ساعت کار در هفته به عنوان شغل، گفت: مرکز آمار باید اعلام کند که یک ساعت کار در هفته را بر چه مبنایی شغل تعریف می‌کند و آیا دستمزدی که در این ساعت به دست می‌آید می‌تواند معیشت ماهانه فرد و خانواده او را تامین کند؟

بیات ادامه داد: آنچه مسلم است این یک ساعت شغل باید در جایی ثبت شده باشد مثلا در سازمان تامین اجتماعی بیمه آن ثبت شود و به عنوان یک شغل قانونی در چارچوب قانون کار و تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد مگر آن که شغل کاذب یا غیرقانونی باشد که با یک ساعت کار زندگی یک ماه فرد را تامین کند.

بیات گفت: اطمینان دارم فردی که با یک ساعت کار در هفته شاغل محسوب می‌شود کارگر نیست و قطعا در رده بالای شغلی نظیر جراح و متخصص یا مشاور مالی و تجاری قرار دارد.

وی در پایان با بیان اینکه نمی‌توان این مسئله را تعمیم داد و عمومی کرد، افزود: جامعه آماری مد نظر مرکز آمار باید به دقت تفکیک شود که در گروه تجار و بازرگانان است یا در گروه پزشکان و متخصصان.

 

ایسنا

» برچسب ها : , حقوق , کارگران , کشور , حقوق , کارگران , کشورمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا