اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 26707 مورخ:[1395-06-23 15:52:01]
مازندران قطب تولید دانه‌های روغنی کلزا است/ پیش‌بینی کشت کلزا در 15 هزار هکتار از زمین‌های مازندران
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

مازندران قطب تولید دانه‌های روغنی کلزا است/ پیش‌بینی کشت کلزا در 15 هزار هکتار از زمین‌های مازندران

 مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود 15 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان زیر کشت کلزا رود، گفت: مازندران قطب تولید دانه‌های روغنی کلزا است.

به گزارش مازند اصناف به نقل از مشهدسر، حسن عنایتی در مراسم توسعه کشت کلزا در مسجد روستای بالامحله بهنمیر با بیان اینکه محوریت کشت پاییزه کلزا است، اظهار کرد: امسال کشاورزان کشورمان  11 میلیون و 200 هزار تن گندم مازاد تحویل مراکز تولید دادند.

وی با اعلام اینکه تلاش کشاورزان و استفاده از دانش فنی کارشناسان سبب شد تا در بحث گندم به خودکفایی برسیم، افزود: میزان مصرف روغن کشور یک میلیون و 500 هزار تن و میزان کنجاله مصرفی دام کشور حدود 2 میلیون و 600 هزار تن است که نتوانستیم در تولید دانه‌های روغنی به نقطه مطلوب دست یابیم و میزان مصرفی کشور را تولید کنیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه سعی کردیم از بهترین بذر دنیا برای تولید کلزا استفاده کنیم، تصریح کرد: به علت فراهم نبودن بستر کشت، عدم رعایت تاریخ کشت و عدم رعایت زمان تغذیه گیاه نتوانستیم در بحث تولید کلزا موفق باشیم.

این مسئول با اعلام اینکه با توجه به شرایط نامطلوب جوی کشور نیاز است کشاورزی را علمی و با تکنولوژی روز همراه کنیم، ادامه داد: در صورت عدم توجه به این اصل مهم به شدت دچار محدودیت می‌شویم.

عنایتی با بیان اینکه امسال بسته‌های حمایتی خوبی در رابطه با کشت کلزا برای کشاورزان دیده شد، گفت: انتظار داریم کشاورزان همکاری کرده تا مدیریت جهاد کشاورزی به موقع نسبت به انعقاد قرارداد کشت به موقع کلزا اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود 15 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان زیر کشت کلزا رود، اظهار کرد: با توجه به اینکه مازندران قطب تولید دانه‌های روغنی کلزا است نیاز به عزم جدی کشاورزان داریم تا بخشی از نیاز جامعه را تأمین کنیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان قیمت پیشنهادی تضمینی کلزا را 2 هزار و 530 تومان عنوان کرد و گفت: کشاورزان باید از اراضی مستعد برای کشت کلزا استفاده کنند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا