اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 26545 مورخ:[1395-06-05 13:59:01]
خسروتاج رییس جدید سازمان توسعه تجارت شد

خسروتاج رییس جدید سازمان توسعه تجارت شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در جمع کارکنان سازمان توسعه تجارت ضمن تبریک هفته دولت مهندس خسروتاج را به عنوان رییس جدید سازمان توسعه تجارت معرفی کرد.

به گزارش مازند اصناف به نقل از شاتا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با مدیران و کارکنان  سازمان توسعه تجارت و مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید سازمان اظهار داشت: در محور اقتصاد مقاومتی توجه به دیدگاههای  مقام معظم رهبری ضروری است.

وی گفت: ضروری بودن مشوق‌های صادراتی ،مستمر بودن  سیاست‌های صادراتی ، حرکت  تسهیلات بانکی به سمت تولید ، مبارزه با قاچاق ، بحث اقتصاد دانش‌بنیان و ارتباط صنعت با دانشگاه ،  اهمیت  دیپلماسی اقتصادی و سیاسی و استفاده از دیپلماسی سیاسی به نفع اقتصاد از جمله مواردی است که باید مورد توجه مدیران و همکاران در سازمان توسعه تجارت باشد .

وی ضمن تشکر از مهندس افخمی راد رییس اسبق  سازمان توسعه تجارت به عنوان فردی که از یک فضای تولیدی به بخش تجاری منتقل گردید و در آنجا فعالیت می‌کند، گفت: بخش بازرگانی و صنعت دو بخش مرتبط و در کنار هستند و  توسعه هر بخش به بخش دیگر تسری می یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان به هدفگذاری افزایش ۱۰ میلیارد دلاری صادرات کشور تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: در ۴ ماهه نخست، صادرات کشور با رشد ۲۱ درصدی ۳.۴ میلیارد دلار از واردات کشور پیشی گرفته است و امیدواریم که با همین روند تا پایان سال به اهداف کمّی مورد نظر برسیم

در ادامه این مراسم ، افخمی راد ضمن تاکید بر تداوم مثبت بودن تراز تجاری کشور در ۵ ماه سال جاری گفت: هم اکنون صادرات ۱.۷۵ میلیارد دلار از واردات پیشی گرفته است.

وی ضمن تشریح عملکرد سه ساله خود در این سازمان گفت: مثبت شدن تراز تجاری کشور در بخش صادرات غیرنفتی مهمترین نتیجه‌ای است که حاصل شده و تراز تجاری در پنج ماهه نخست سال جاری نیز کماکان مثبت مانده است.افخمی راد در ادامه یادآور شد: در این سه سال مدیریت واردات و گسترش صادرات از جمله برنامه‌های محوری ما بود به طوری که توانستیم سهم کالاهای مصرفی را از ۷.۵ میلیارد دلار معادل  ۱۴.۹ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵.۴ میلیارد دلار معادل ۱۳.۶  درصد در سال ۱۳۹۴ کاهش دهیم.

وی در عین حال افزود: در همین مدت سهم کالاهای واسطه ای از ۶۸.۱ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۶۷.۹ درصد در سال ۱۳۹۴ کاهش یافت، ضمن اینکه واردات کالاهای سرمایه ای نیز از ۱۴.۵ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۸.۵ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش نشان داد.

رییس سابق سازمان توسعه تجارت به واردات کالاهای گروه ۱۰ نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۲ یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار به واردات کالاهای گروه ۱۰ اختصاص یافت که این رقم در سال ۱۳۹۴ به ۵۲۴ میلیون دلار کاهش یافته و این نشان دهنده مدیریت هدفمند واردات است.

افخمی‌راد تنظیم نظام تعرفه‌ای، چاپ به موقع کتاب مقررات صادرات و واردات، اجرای دقیق قوانین و حذف موانع و ممنوعیت‌های دست و پاگیر را نیز از دیگر نتایج مثبت ریاست ۳ ساله‌اش بر سازمان توسعه تجارت دانست.

وی در ادامه به کارنامه برگزاری نمایشگاه‌ها از ۲۵ فروردین ماه تا ۸ مرداد ماه اشاره کرد و گفت: با احتساب عدم برگزاری نمایشگاه در ماه رمضان، ۱۸ نمایشگاه بین‌المللی به وسعت ۲۵۳ هزار متر مربع در تهران برگزار شد که نسبت به دوره قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی همچنین افزود: در این نمایشگاه‌ها ۴۵۰۰ شرکت داخلی و ۵۷۶۰ شرکت خارجی مشارکت داشته‌اند که به ترتیب از رشد ۲۰ درصدی و ۳۸۳ درصدی برخوردار بوده‌اند.

افخمی راد همچنین در ارتباط با فعالیت شورای عالی صادرات در حمایت از صادرات گفت : شورای عالی صادرات موفق عمل کرد و آمار صادرات در پنج ماهه اول امسال  ۲۰ درصد رشد داشت چنانکه تراز تجاری مثبت  و به نزدیک به دو میلیارد دلار رسید.

وی با بیان افزایش تعداد رایزنان ایران در خارج از کشور  اضافه کرد : تعداد رایزنان ایران از ۷ رایزن به ۲۷ رایزن افزایش یافت.

افخمی راد در ادامه با بیان روند تجارت ترجیحی در کشور افزود : تجارت ترجیحی کشور با اورآسیا ، هند و پاکستان و WTO بسیار مثبت بود .

و ی در خصوص اعزام و پذیرش هیات‌های خارجی گفت :  در بخش ارتباطات خارجی و اعزام و پذیرش هیات‌های خارجی سازمان توسعه تجارت فعالانه  عمل کرد و طی مدت فعالیت در سازمان ارتباطات و  پذیرش هیات‌های خارجی مثبت بود.

در ادامه نشست ، مهندس خسروتاج گفت: تکلیف ما در راهبرد تولیدی و صادراتی و استراتژی صنعت روشن است. باید مزیت کالاها را بشناسیم ، به تعرفه‌های ترجیحی توجه ویژه داشته باشیم و در تشکیل  کمیسیون مشترک، و  پاسخگویی به بنگاه‌‌های اقتصادی فعالانه حرکت کنیم.

در پایان مراسم  توسط وزیر صنعت ، معدن و تجارت، لوح تقدیر به مهندس افخمی راد اهدا ء شد ، همچنین کارکنان سازمان توسعه تجارت به پاس خدمات  رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت  با اهداء لوح تقدیر از ایشان قدردانی کردند.

گفتنی است ، مهندس یداله صادقی به عنوان سرپرست معاونت اقتصادی و بازرگانی منصوب شد.

همچنین افخمی راد به سمت مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت منصوب شد.

انتهای پیام/

» برچسب ها : , خسروتاج , رییس , جدید , سازمان , توسعه تجارت , خسروتاج , رییس , جدید , سازمان , توسعه تجارتمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا