اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 26191 مورخ:[1395-04-24 14:14:01]
افزایش 182 درصدی واردات از افغانستان

افزایش 182 درصدی واردات از افغانستان

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: واردات استان خراسان رضوی در سه ماهه نخست امسال 182 درصد افزایش یافته است.

به گزارش مازند اصناف محمود سیادت شب گذشته 23 تیرماه در کارگروه توسعه صادرات استان، عنوان کرد: عمده واردات خراسان رضوی کنجد است که به عنوان یکی از کالاهای مورد نیاز استان و کشور 90 درصد واردات کالای خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

وی صادرات استان را 219 میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: خراسان رضوی بیشترین صادرات خود را به افغانستان دارد و سهم این کشور از واردات کالاهای ایرانی 54.6 درصد است.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه کاهش صادرات به تاجیکستان یکی از عوامل افزایش صادرات به افغانستان است، تصریح کرد: سهم واردات خراسان رضوی نسبت به کشور از افغانستان 99.8 درصد بوده و بدین ترتیب تمامی واردات کالا از افغانستان در گمرک دوغارون انجام گرفته است.

وی در مورد مشکلات توسعه روابط اقتصادی با افغانستان، یادآور شد: امور کنسولی، مسائل اقامتی و سرمایه‌گذاری تجار افغانی در ایران، ترانزیت، بیمه و ضمانت کالای صادراتی مسائلی هستند که باید برای ایجاد روابط بیشتر بررسی شده و برطرف گردند.

سیادت با بیان اینکه تجار افغانی برای سکونت در ایران با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند، اظهار کرد: روابط ایران و افغانستان به هیچ عنوان بر طبق روابط بین‌المللی شکل نگرفته و همین موضوع باعث درگیری‌های مختلف در بین تجار ایرانی و افغانی شده است.

وی ادامه داد: برای برطرف کردن این مشکلات ایجاد یک کمیته داوری اتاق مشترک ایران و افغانستان در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان از تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای بررسی مسائل صادراتی ایران به افغانستان خبرداد و اعلام کرد: حضور نماینده بخش خصوصی و دولتی استان‌های مرزی در تعاملات دو جانبه ایران- افغانستان و کمیته‌های مشترک یکی دیگر از اقداماتی است که می‌تواند باعث افزایش صادرات به این کشور و کاهش مشکلات شود.

وی رقبای ایران در افغانستان را پاکستان، چین، هند، ترکیه و ترکمنستان اعلام کرد و افزود: ایران اگر می‌خواهد این بازار را از دست ندهد باید از تجار خود حمایت‌های لازم را به عمل بیاورد.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان بر لزوم سوبسیددهی سیاست به اقتصاد تاکید کرد و گفت: بسیاری از کمک‌های میلیاردی افغانستان به تجار ایرانی را به دلیل تحریم و مسائل سیاسی از دست داده‌ایم و باید با برنامه‌ریزی و داشتن طرح‌هایی نو بازار افغانستان را برای خود حفظ کنیم.

 

صبحانه

» برچسب ها : , افزایش , 182 , درصدی , واردات , افغانستان , واردات , افزایش , 182 , درصدی , واردات , افغانستان , وارداتمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا