اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 25895 مورخ:[1395-04-01 12:52:01]
قاچاق چگونه از هفت خوان رستم بی‌صدا می‌گذرد/ نظام پولی کشور در اختیار تولید نیست

قاچاق چگونه از هفت خوان رستم بی‌صدا می‌گذرد/ نظام پولی کشور در اختیار تولید نیست

رییس اتاق اصناف ایران معتقد است: علی رغم عزم رئیس جمهور مدیران میانی چندان تمایلی به اجرای اقتصاد مقاومتی ندارند و باید رسید چگونه قاچاق در این کشور شش مرحله را سپری کرده و به مصرف کننده می‌رسد.

به گزارش مازند اصناف؛ علی رغم آنکه دولتمردان اجرای برجام را گام بزرگی برای اقتصاد کشور عنوان کردند، اما رئیس اتاق اصناف کشور معتقد است برجام فقط موفق شد سنگ‌هایی را از پیش پای اقتصاد کشور بردارد و بیشتر مشکلات به خودمان بر می‌گردد که طی این چند سال به عکس سیاستهای ابلاغی عمل کرده‌ایم و توبیخ هم نشده‌ایم.

رئیس اتاق اصناف کشور دل پردردی از برخی مدیران میانی دولت که در اجرا شدن اقتصاد مقاومتی سنگ‌اندازی می‌کنند، دارد و می‌گوید که اصناف را در سیاستگذاری و مردمی کردن اقتصاد راه نداده‌اند.

به زعم متولی بازار کشور حتی در پدیده قاچاق هم آن طور که باید برخورد نکرده‌ایم و کالا به راحتی از ۶ مرحله عبور می‌کند و آب از آب تکان نمی خورد.

علی فاضلی یک ساعت از وقت خود را در دفتر کارش به خبرگزاری فارس اختصاص داد، تا پاسخگوی سوال‌ها در مورد مالیات اصناف، چرایی اجرا نشدن نصب صندوق‌های مکانیزه فروش، فرار مالیاتی و بحث‌هایی همچون تنظیم بازار و اقتصاد مقاومتی باشد.

این مصاحبه در دو بخش منتشر شد شود که بخش اول آن مربوط به مسائل مالیاتی بود و بخش دوم آن هم اکنون در مورد مسائل اقتصاد مقاومتی منتشر می‌شود.

* چند ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد و روز اول در اقدامی نمادین اعلام کردند که یک‌هزار ال‌سی گشایش یافته، قرار است فاینانس خارجی بیاوریم ولی پس از گذشت چند ماه گفته شد که سیستم کارکرد بانک‌های ما از دنیا عقب است و زمان لازم است تا مشکلات بانکی ما با دنیا حل شود! به نظر می‌رسد دولت برای پسابرجام نسخه‌ای مدون و همه‌سونگر ندارد، همان تذکری که کارشناسان اقتصادی بارها قبل از برداشته شدن تحریم‌ها داده بودند که اگر نسخه‌ای نداشته باشیم، مشکلات اقتصادی کشور از جمله رکود حل نخواهد شد.

شما به عنوان رئیس اتاق اصناف که مجموعه عظیمی از بنگاه‌های کوچک کشور را در زیرمجموعه خود دارید، به نظر شما آیا نسخه‌ای واقعاً برای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی، حل مشکل بیکاری و اشتغال و رکود که مانند زنجیر به هم متصل هست، داریم؟

فاضلی: پس از اجرایی شدن برجام، خدمت فعالان بخش خصوصی و رئیس‌جمهور گفتم این فکر را به دور کنیم که برجام مشکل اقتصادی کشور را حل خواهد کرد. صرف‌نظر از نگاه سیاسی در روی کار آمدن دولت‌ها، باید گفت برجام موفق شد سنگ‌هایی را از پیش پای ما بردارد، ولی قرار نبود همه مشکلات ما را حل کند.

* یعنی معتقدید خیلی از مشکلات ما مربوط به ساختار داخلی ماست؟

فاضلی: تمام مشکلات به خودمان برمی‌گردد. باید پرسید این اولین بار است که رهبری در مورد مشکلات اقتصادی و اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنند؟ صحبت ایشان به هفت سال قبل بازمی‌گردد و آیا من مدیر نالایق اصلاً به سخنان رهبری عمل کردم؟ حمایت از کار و تولید و سرمایه ایرانی کجاست؟ کدام دولت این را عملیاتی کرد؟ این مطلب که ۶، ۷ سال پیش گفته شد. در این مدت تولید ملی چقدر متضرر شده است؟‌ تولید ملی را نابود کرده‌ایم و عکس فرمان رهبری عمل کرده‌ایم و مورد توبیخ هم قرار نگرفتیم.

تا به امروز یک تعریف جامع و کلی ارائه نکرده‌ایم که برای حمایت تولید ملی چه کار می‌خواهیم بکنیم، نظام پولی مالی کشور دراختیار تولید نیست و چه می‌توان کرد؟

متأسفانه قوانین برای تقویت تولید تدوین نشده و بروید در قانون بهبود فضای کسب و کار ببینید، کجا از من تولیدکننده حمایت کرده است. ما ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی کوچک و متوسط و ۸۵۰ هزار بنگاه تعمیر و نگهداری داریم و یک میلیون و ۳۵۰ هزار و یک میلیون و ۳۰۰ هزار شبکه توزیع را مدیریت می‌کنم، اما من رئیس اتاق اصناف ایران در کجای سیاست‌گذاری دخالت داده شده‌ام؟

* آیا در تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در دولت شما هم حضور داشتید؟

فاضلی: در حالی که اولین شاخصه اقتصاد مقاومتی که رهبری بر آن تأکید دارند، مردمی کردن اقتصاد است، این گله را از دولت داشته و دارم که نتوانسته‌ایم در جهت مشارکت دادن مردم در اقتصاد گامی برداریم.

* گفته می‌شود که رئیس‌جمهور و معاونان وی اراده این کار را دارند، ما مدیران میانی مقاومت می‌کنند. برخی به دلیل به مخاطره افتاده حقوق‌های کلان خود یا منفعت بنگاه‌های عمومی!

فاضلی: صددرصد با این موضوع موافقم! رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان (جهانگیری) نگاه فوق‌العاده‌ای به اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی و مردمی شدن اقتصاد دارند، ولی در همان دولت هستند، کسانی که هنوز با این وضعیت به دنبال آن هستند که تشکل‌های بخش خصوصی را به زیرمجموعه بدنه دولت و تحت نظارت وزارتخانه ببرند.

یعنی شعار کوچک‌سازی دولت محقق نمی‌شود و به رئیس‌جمهور می‌گویم کسانی که با شما همکاری نمی‌کنند، در تیم خود شما هستند.

این درست نیست که بروند در هیأت دولت مصوب کنند که این ۱۰ اتحادیه را از اصناف گرفته و به فلان وزارتخانه بدهند و من باید تلاش کنم، تا این مصوبه را برگردانم. همه کار من شده دفاع و اینها اشکال کار ماست و ما متأسفانه به مزیت‌های داخلی توجه نمی‌کنیم.

*واضح و روشن است که رقمی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد اقتصاد دست دولت است و ظاهراً سودهای کلان بنگاه‌های عمومی زیر زبان بسیاری از این مدیران مزه کرده و اجازه نمی‌دهند کارها از دولت به بخش خصوصی واگذار شود!؟

فاضلی: این یک بخشی از آن است. رانتی که طی ۳۶، ۳۷ سال گذشته ایجاد شده، به برخی مزه کرده و حاضر نیستند دست‌شان کوتاه شود و آنجاهایی که خواسته‌اند کاری بکنند، باز در جهت منافع خود کار کرده‌اند. مثلاً در بحث خصوصی‌سازی، نهادهای جدید ایجاد کرده‌اند و تبدیل به خصولتی شده‌اند، اینها ایراد کار ماست.

بحث دوم در کنار همین مجموعه، باید پرسید ابزار اقتصاد مقاومتی کجاست؟ که یکی حمایت از تولید داخلی است و دیگری مبارزه با قاچاق است.

نهادها و تشکل‌ها دولتی پا در کفش همین تشکل‌های در حال موت کرده‌اند.

* چه نفعی برایشان دارد؟

فاضلی: در جایی که شما یک شبکه توزیع متورم دارید و در برخی زمینه‌ها تعدادش چند برابر نُرم جهانی است، فلان نهاد به نام یک شخصیت فرهنگی در کشور نمایشگاه و خیریه برگزار می‌کنند. باید پرسید شما در کنار بنگاه‌های صنفی کشور نمایشگاه برگزار می‌کنید که چه بکنید؟ چه نوآوری‌ای دارید؟ کسی اینها را نمی‌بیند و همه در کار هم مداخله می‌کنند.

نمی‌گوییم در تمام دنیا قاچاق نیست، ولی در نهایت در یک تا دو قلم کالا قاچاق انجام می‌شود، ولی در کشور ما در تمام کالاها این مسئله مشاهده می‌شود، از قطعات یدکی خودرو گرفته تا کفش و کلاه و پوشاک، تمام قسمت‌های IT تا تلفن‌های همراه تا میوه و مواد غذایی و خوراکی و نساجی و پارچه.

قاچاق میوه یک کار عادی نیست، باید دقت کرد! موضوعات فرق می‌کند، برخی کالاها وقتی از مرز عبور می‌کند اگر صد روز هم طول بکشد تا به مقصد برسد، چندان مشکل ایجاد نمی‌کند. اما برای جابجایی میوه بین کشورها ۱۱ روز زمان بیشتر نداریم و حالا از آمریکای جنوبی یک نوع میوه به راحتی از مرزها عبور کرده، حمل می‌شود و در سردخانه انبار قرار می‌گیرد و آب از آب هم تکان نمی‌خورد، باید پرسید این مسئله سازمان‌یافته نیست؟ قاچاق کالا ۶ ایستگاه دارد ولی همیشه ایستگاه آخر یعنی بنگاه صنفی مورد برخورد قرار می‌گیرد.

ما می‌گوییم عزم و اراده واقعی برای برخورد با تخلفات نیست، اما با همه اینها با دولت تعامل بسیار خوبی داریم و امر رهبری هم بر همین است که دولت و مردم یکی باشند.

اگر چه خیلی امیدوار نیستم، ولی دعا می‌کنم که اقتصاد مقاومتی دکان جدیدی برای برخی منفعت‌طلبان باز نکند.

* الان ظاهراً برای حمایت از بنگاه‌های کوچک و زودبازده ۱۶ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته‌اند که خبری از سود کم تسهیلات نیست و بانک‌ها ۲۰ و چند درصد سود بابت آن دریافت می‌کنند و از طرف دیگر هم منابع آن هم هنوز مشخص نیست.

فاضلی: هنوز منابعی برای اختصاص این ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته نشده و معلوم نیست منابع محقق شود و هنوز چیزی به ما اعلام نکرده‌اند.

 

فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا