اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 25543 مورخ:[1395-03-06 15:34:01]
سبزی خاص ایرانی برسر سفره خارجی‌ها

سبزی خاص ایرانی برسر سفره خارجی‌ها

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک ۱۰ هزار تن دانه گشنیز از مزارع نهاوند برداشت شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰۰ تن افزایش را نشان می‌دهد. 

به گزارش مازند اصناف؛ احمد باقری در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: امسال ۴ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز کشاورزان نهاوندی به کاشت گیاه خوراکی و دارویی گشنیز پاییزه و بهاره اختصاص یافته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ هکتار افزایش سطح زیر کشت را نشان می‌دهد.

وی گفت: علت افزایش ۱۰۰ هکتاری سطح زیر کشت گشنیز در نهاوند تقاضای صادرات نزدیک به ۵ هزار تنی به خارج از کشور و همچنین پرسود و کم آب‌بر بودن این محصول در مقایسه با محصولات پر آب بری مانند صیفی‌جات است که با توجه به سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در مورد هدایت کشاورزان به سمت کاشت محصولات کم آب‌بر و پرسود تولید گشنیز نهاوند امسال نزدیک به۱۰ هزار تن است.

باقری اظهار داشت: امسال با توجه به بارش‌های خوب پاییزی و بهاری پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار  بین ۲۲۰۰ تا ۳۱۰۰ کیلوگرم محصول تولید شود که این میزان نزدیک به ۷۰ درصد تولید گشنیز کشور و ۹۸ درصد استان است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند بیان کرد: کارشناسان بخش زراعت این اداره در زمستان فصل استراحت کشاورزان کلاس‌های آموزشی و توجیهی را در مورد نحوه صرفه‌جویی استفاده  از آب زیرزمینی و خشک‌سالی  را برگزار کردندو آنها را به کاشت محصولات پرسود و کم آب بر مانند گشنیز و کلزا توصیه کردند.

وی گفت: در سال‌های اخیر به‌طور متوسط بین ۵ تا ۷ هزار تن گشنیز در نهاوند تولید شده که متأسفانه بیشترین سود فروش این محصول را واسطه‌ها و کشورهای خارجی می‌برند. اگر توسط بخش خصوصی کارخانه فرآوری احداث شود هم از خام فروشی جلوگیری می‌شود و هم زمینه ایجاد اشتغال و سود بیشتری برای کشاورزان نهاوندی فراهم می‌شود.

باقری بیان کرد: کشاورزان نهاوندی بیش از ۹۰ درصد از بذر گشنیز کشور را فراهم می‌کنند که بذر تولید شده در اختیار سایر کشاورزان در نقاط مختلف کشور قرار داده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند افزود: مهمترین صادرکنندگان گشنیز در ایران از اهالی نهاوند هستند که به‌تنهایی بیش از ۵ هزار تن از این محصول را به ارزش حدود هر کیلو رابین ۳ تا ۴ دلار به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپا صادر می‌کند که ازجمله متقاضیان اصلی آنها در کشورهای پاکستان، قطر، آلمان و چندین کشور دیگر می‌باشند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت هر کیلو دانه خشک‌ شده گشنیز نزدیک به ۴ هزار تومان است و از این محصول به‌صورت سبزی خوردنی ادویه‌جات تهیه نقل گشنیزی و در صنعت نیز در زمینه‌های تولید عطر، مواد شیمیایی، صنایع بهداشتی، آرایشی، مواد غذایی تولید و شکلات‌سازی استفاده می‌شود.

باقری گفت: بیش از ۴ هزار نفر درزمینهٔ کاشت داشت و برداشت این محصول در شهرستان نهاوند مشغول به کار هستند و میلیون‌ها دلار ارزآوری برای کشور دارد.

» برچسب ها : , سبزی , خاص , ایرانی , سفره , خارجی‌ها , سبزی , خاص , ایرانی , سفره , خارجی‌هامطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا