اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 25518 مورخ:[1395-03-05 12:08:01]
 اخذ عوارض از تابلوهای اصناف ممنوع است

اخذ عوارض از تابلوهای اصناف ممنوع است

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی گفت: بر اساس رای دیوان عدالت اداری کشور اخذ عوارض از تابلوهای اصناف خلاف قانون و ممنوع است.

به گزارش مازند اصناف؛ جمشید زند در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران با انتقاد از عملکرد سازمان زیباسازی شهرداری اراک در خصوص دادن اخطار به واحدهای صنفی که تابلوهای معرفی را نصب کرده اند، گفت: سازمان زیبا سازی از دادن اخطار به صنوفی که تابلو معرفی دارند خودداری کند.

زند با انتقاد از عملکرد سازمان زیباسازی شهرداری اراک در خصوص دادن اخطار به واحدهای صنفی که تابلوهای معرفی را نصب کرده اند، گفت: شهرداری اراک به سازمان زیبا سازی خود دستور دهد بر اساس رای دیوان عدالت اداری و مصوبه دفترچه عوارض شورای اسلامی کلان شهر اراک از دادن این اخطارها خوداری کنند.

وی به رای شماره ۷۱۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی برخلاف قانون بودن اخذ عوارض از کلیه تابلوهای اصناف اشاره کرد و گفت: در متن این مصوبه آمده است« به موجب بند ۲۶ ماده ۷۱ قانون تشکیلات ،وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال ۱۳۷۵، تصویب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداری و سازمان های وابسته به آن با رعایت آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری، جز وظایف شوراها می باشد اما از آنجا که تابلوهای منصوب بر سردرب اماکن تجاری و اداری علی القاعده مبین معرفی محل استقرار و فعالیت اماکن مذکور است و وسیله تبلیغاتی در زمینه ارائه خدمات شناخته نمی شود و اصولا شهرداری در این خصوص ارائه دهنده خدمتی خاص نبوده تا استحقاق دریافت بهای آن را داشته باشد ، لذا اخذ هر گونه عوارض از این تابلوها ممنوع است و مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات شناخته می شود و رای به ابطال آن داده می شود. رای هیات عمومی دیوان برای بقیه شهرداری ها و شعبات دیوان عدالت اداری نیز لازم الاجرا است.»

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی با بیان اینکه شهرداری اراک با رفع این موضوع از بروز چالش در سطح شهر خوداری کند بیان کرد: البته این موضوع قبلا به سازمان زیبا سازی تذکر داده شده بود اما همچنان این اخطارها صادر می شود.

وی خاطرنشان کرد: واحدهای صنفی اراک که برند نیستند که بخواهند تبلیغ کنند بلکه این تابلوها به عنوان معرف واحد صنفی محسوب می شود و از شهردار اراک انتظار داریم با درایت این موضوع را حل و فصل کند.

» برچسب ها : , اخذ , عوارض , تابلوهای , اصناف , ممنوع , اخذ , عوارض , تابلوهای , اصناف , ممنوعمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا