اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2539 مورخ:[1391-12-23 20:05:01]
کلاه گشاد پهلوی بر سر حجاب اسلامی!
یادداشت/ حجابی که هنوز کشف نشد

کلاه گشاد پهلوی بر سر حجاب اسلامی!

وقتی بازیگری در فیلم از حجاب دفاع می کند اما خارج از فیلم بد حجاب است؛ نشان می دهد که برنامه کشف حجاب توانسته به موفقیت هایی برسد!

به گزارش نجبا و به نقل از بلاغ-چندی است سریال کلاه پهلوی محصول سیما فیلم از شبکه یک سیما، جمعه ها میهمان خانه های مردم است. کارگردان این سریال، همان سید ضیاالدین دری کیف انگلیسی است. از شهواد دیداری میتوان دریافت که این اثر با استقبال خوب مردم مواجهه شده و همچنین توانسته  منتقدان را به دیدنش تشویق کند.

 
 
 
فیلم به موضوع کلاه پهلوی و کشف حجاب در سال های 1314 تا 1318 پرداخته که از این قبیل، سریال ها و فیلم های زیادی ساخته شده که در اکثر موارد، موضوع و درون مایه سنگین و غیر قابل فهم فیلم باعث شده مورد استقبال مردم قرار نگیرد. اما کلاه پهلوی مطالب جالبی را عنوان می کند و بسیار شیوا و روان از پوشش مقدس چادر دفاع کرده و طوری کشف حجاب را به رخ می کشد که هر انسان غیرتمندی با آگاهی از این خیانت بزرگ بسیار آزرده می شود. این جای بسی خوشحالی است که کارگردان توانسته این موضوع را خوب به رخ بکشد.
 
 
 
نوع مطالب دینی و اجتماعی و درون مایه فیلم بسیار عامیانه و قابل فهم برای اقشار جامعه بیان می شود. یعنی از کودک تا کهنسالان می توانند هدف و درون مایه ی مطالب ذکر شده سریال  در هر قسمت را درک کنند که این موضوع باعث حساسیت بیشتر نسبت به موضوع های مختلف منتصب به سریال شده است. 
 
 
 
 
 
تصویری از زنان و دختران در زمان استقبال از رضا خان
 
 
اگر به فیلم  یا سریال های دیگر با موضوع های مختلف اشاره کنیم، در مواردی متن های بکار رفته در فیلمنامه یا حجم کار در یک مقظع زمانی آنقدر سنگین است که بازیگر فقط قصد ادای متن فیلمنامه و اتمام کار و فشار روانی متحمل را دارد و به متن و موضوع فیلم توجهی نمی کند. اما در سریال کلاه پهلوی که پروژه ای 8ساله و دارای فیلم نامه کاملا قابل فهم است، این انتظار می رود که بازیگران و حتی عوامل سریال به درون مایه و منظور آن آگاهی داشته باشند. یعنی اگر در مورد کشف حجاب، کلاه اجباری پهلوی و دلایل تاریخی که به صورت موشکافانه بررسی شده کمی انعظاف پذیر باشند و فقط بازیگر و یا عوامل حقوق بگیر آن نباشند.
 
 
 
 
 
 
بازیگران زن بنامی، جهت اثبات پوشش مقدس در در جلوی دوربین  قرار گرفته اند و 8سال با سند های این فاجعه تاریخی زندگی کردند. به طور طبیعی انتظار می رود به عمق این قضییه تاریخی  پی برده باشند و آز آن درس بگیرند. اما اگر به حضور بازیگران زن سریال کلاه پهلوی در محافل عمومی و جشنواره های هنری بپردازیم باید با کمال تاسف از نوع پوشش نامناسب یا به تعبیری بی حجابی سخن به میان آورد.
 
 
 
بازیگری که در سریال، مدافع حجاب و الگوهای مذهبی و ملی  یا به نوعی سخنگوی فرهنگ ناب اسلامی و ملی زن ایرانی است باید حریم جایگاه خود را حفظ کند و بعنوان الگویی از یک زن مسلمان معتقد در جشنوارهای هنری شرکت کند؛ اما عملا ذره ای عاملیت حجاب در وی مشاهده نمی شود و نمی توان او را بعنوان الگویی در حفظ حریم حجاب معرفی کرد.
 
 
 
 
 
مولای متقیان علی(ع) می فرماید: حق را با انسان ها نسنجید، انسان ها را با حق بسنجید. این فرموده علی (ع) نشان از ظاهر بینی عوام مردم در تشخیص حق از رفتار الگوهای فرهنگی زمانه خود دارد.
 
 
 
اگر دختر و مادر آینده این سرزمین که از دامان او سرباز ایران پا به عرصه می گذارد با تولید فیلم خوبی چون کلاه پهلوی از پای ماهواره کشیده شده تا به رسانه ملی خود توجه کند و بعد از مدتی که سریال توانسته در افکار غلط وی که حاصل از تبلیغات رسانه های بیگانه بوده  تشکیک  ایجاد کند و درست در زمانیکه وی  با مشاهده فیلم رغبت به تحقیق و نهایتا  استفاده از پوشش مناسب دارد؛ با دیدن الگوهای حجاب در سریال با آن وضع ذکر شده که دنبال روی همان الگوهای غربی  در رسانه های بیگانه است، شوکه شده و به صداقت گفتار فیلم شک کرده و چنین سخنی به ذهنش خطور میکند:
 
 
این ها که در بطن قضییه بودند و به گفته های خود عمل نمی کنند نشان از عدم صداقت در گفتار و اسناد تاریخی فیلم است. وگرنه بازیگری که 8 سال با این موضوع زندگی کرده لااقل باید کمی در او این موضوع تاثیر می گذاشت.
 
 
 
البته کسی که کمی با تاریخ آشنا باشد به درستی و صحت مطالب بیان شده در سریال پی خواهد برد.
 
 
 
 کمی زودباوری است اگر حرکت آن زمان را حاصل تصمیم گیری سران آن زمان مملکت بدانیم! یعنی اگر فکر کنیم که کشف حجاب حاصل برنامه ریزی و تصمیم سران وقت بوده است، اشتباه کرده ایم. تخریب فرهنگ اسلامی در جامعه متمدن ایران برنامه ای است که از زمان قاجار جریان استکبار آن را دنبال کرده است و تا همین لحظه نیز مجدانه در پی آن است. فرق آن زمان و حالا این است که آن موقع جریان استکبار فکر می کرد که با زور می تواند چادر از سر زنان ایران بردارد که شکست خورد؛ ولی حالا با روشی دیگر دنبال همان کار است.
 
 
وقتی بازیگری در فیلم خود جریان کشف حجاب را نمایش می دهد و خارج از فیلم اعتقادی به حجاب ندارد؛ نشان از این دارد که برنامه کشف حجاب کم کم توانسته به موفقیتهایی برسد! حجابمان هنوز از بین نرفته ولی اگر ما کشفش نکنیم حتما آنها خواهند کرد.
 
 
خداوند در قرآن کریم به کسانی که با علم بر فعل گناهشان، در انجام آن اصرار می ورزند به حنث العظیم تعبیر نموده و آنان را به عذابی سخت نوید داده است.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا