اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2538 مورخ:[1391-12-23 19:57:01]
بیانیه خانواده های شهدا و ایثاگران در پی تخریب تنها المان شهدا در میدان همافران نوشهر

بیانیه خانواده های شهدا و ایثاگران در پی تخریب تنها المان شهدا در میدان همافران نوشهر

حال چه بر سرمان آمده که شبانه اصلی ترین نماد و تنها یادمان شهدای شهر تخریب می شود و تیشه ای سخت به جان خود می بیند؟

به گزارش  نجبا و به نقل از بلاغ، در پی تخریب تنها المان شهدا در میدان همافران نوشهر ، خانواده های شهدا و ایثاگران نوشهر، حافظان و علمداران قافله شهدا و اهالی فرهنگ ایثار و شهادت بیانیه‌ای به شرح ذیل صادر کرد:

                                                          بسم الله الر حمن الر حیم

هر روز در جایی از شهر؛ در دل پدران، مادران، همسران و فرزندان شهدای معزز دفاع مقدسمان خون می‏جوشد، ولی افسوس که صدای اعتراض از هیچ یک از مسئولان فرهنگی مان به گوش نمی رسد.

با نیم نگاهی به آنچه در دنیای جدال فرهنگ‏ها می گذرد نیک در می یابیم که معرفی فرهنگ ایرانی- اسلامی ما بیش از پیش نیازمند ساخت و ارائه  نماد ها و اِلِمانهای هنری و معماری است.

اولین مجسمه ای که رسما به عنوان نماد یک شهر ساخته و در معرض دید مردم قرار داده شد (در شهر فلورانس ایتالیا) مجسمه حضرت‏داوود اثر هنرمند مشهور میکلانژ است.

 اِلِمان دیوار برلین پس از فروپاشی دیوار بین آلمان غربی و شرقی، برج ایفل در فرانسه، مجسمه آزادی در امریکا، برج آزادی و برج میلاد در تهران  و بسیاری دیگر، نمونه های متأخر نماد های  معماری و اِلِمانهای شهری هستند.

 با این مقدمه فشرده، شهر چند صد ساله ی ما با شمار 460 شهید، در کجای این ماجرا ایستاده است و با چه نمادهایی معرفی شده است؟

میدان شهدا (همافران) شهر نوشهر، نماد فرهنگ شیعی و ریشه داری است که سال ها در تاریخ شهری، ذهنیات و خاطرات مردم این شهر شهید پرور نهفته شده است.

 رسم بر ارج نهادن به یادمان های شهدا، تعمیر و مرمت آن و تلاش برای احیای یاد و راه شهدا برای حال و آینده است.

 حال چه بر سرمان آمده که شبانه اصلی ترین نماد و تنها یادمان شهدای شهر تخریب می شود و تیشه ای سخت به جان خود می بیند؟ چه شده است که به جای حفظ تنها میراث شهری و بازسازی این اِلِمان شهری و انتقال فرهنگ شهادت به مردمان این دیار، میدان شهدا را که سندی محکم برای زنده نگاه داشتن یاد 460 شهید این شهر و مردمی بود که با اخلاص جگر گوشه هایشان را فدای اسلام کردند، آن را مورد چنین حرکت بی رحمانه ای قرار دادند.

 این کار نشان دهنده این است که مسئولان محترم شهر، تا چه حد به راه و آرمان امام شهدای انقلاب اسلامی بی تفاوت هستند. اِلِمان ها و یادمان های شهدا در خود قسمتی از تاریخ انقلاب و جنگ را نفهته دارند که با دیدن آن، انسان متذکر تاریخ نیز می‏شود.

 عده ای از اعتماد خانواده ی مقدس شهدا و حزب الله در مورد میراث جاویدانشان توانستند تمام استفاده را بکنند و این میراث را که ثمره خون و مقاومت مردم شهیدپرور نوشهر بود، به دلایلی مذبوح و مفتضح به ورطه تخریب ونابودی بکشانند.

 اما توصیف آنچه بر سر میدان شهدا آمده زیاد سخت نیست. چراکه کسی که آنچه که بود را دیده است، راحت می تواند ضعف طرحی که هیچ نشانی از یاد و خاطره شهدا ندارد را بفهمد.

بهسازی میدان شهدا امری ضروری بود که باید انجام می پذیرفت.  اما این مقدمه لازم نباید به چنین نتیجه گیری مفتضحی میرسید.

 به بهانه بهسازی میدان شهدا دست به نابودی اصلی ترین نماد آن زدند. این نابود سازی سازی باعث شد اصلی ترین نماد شهری نوشهر به آسانی از بین برود و فضای معنوی حاکم به آن که نتیجه همان خلوص و ذوق عارفانه خانواده های شهدا در تحکیم این فرهنگ بود، نابود شود. چرا به جای ترویج فرهنگ شهادت منجر به صدمه زدن به مسیر شهدا و ناپایدار کردن اندیشه و و سد کردن راه انتقال فرهنگ شهدا می‏شوید.

 کسانی که در بهترین حالت ممکن می توان آنان را نا آگاه نامید، بلایی بر سر میدان شهدا آوردند که از جهتی به تاریخ زدایی وهابیت شبیه و از طرفی به نگاه های شیک سازانه وغرب مابانه سرمایه‏داری شبیه است.

خانواده های شهدا و ایثاگران نوشهر، حافظان و علمداران قافله شهدا و اهالی فرهنگ ایثار و شهادت این حرکت را محکوم کرده و از نگاه ما آنچه که امروز بر سر میدان شهدا آمده است فاجعه ای است که عمق آثار آن درطول زمان  بیشتر نمود پیدا می کند.

مسئولین محترم شهری باید بدانند که نسبت به عملکرد خود باید پاسخگو باشند و همچنین باید جوابگوی اهمال، بی‏تفاوقتی و کم کاری خویش نسبت به این میراث جاوید باشند.

حال که از غفلت ما نسبت میدان شهدا و اعتماد امت حزب الله به مسئولین  اینچنین ثمره بدی پدید آمده، باید همت را چاره کار کرد و در نشر این فرهنگ انقلابی و پرشور تلاشی مضاعف کرد و کاستی ها و راههای جبران این خسارت را با توان مضاعفی جبران نمود.

ما خانواده شهدا، فعالان فرهنگی و تشکلهای مردمی دفاع مقدس در شهرستان نوشهر، علاوه بر مطالبه جدی از مسئولان برای پاسخگویی در این امر، راه پیگیری حقوقی و قانونی برای مشخص شدن مقصران را باز دیده و نسبت به تکرار این خیانت فرهنگی در شهر نوشهر و سایر شهر ها هشدار می دهیم.

 

 

پیشنهاد ها:

پیشنهاد 1:

 شهدایمان را دریابیم. شهدایی هر کدام می توانند نمادهایی هر چند کوچکی داشته باشند و در مرکز محلات نصب شوند .

پیشنهاد2:

میدان شهدا(همافران)، نماد و هویت تاریخی شهر ما بود، حال که تخریب شد اما کاش میراث فرهنگی نوشهر توان آن را داشت تا با همیاری متصدیان امور شهر، امورات مربوط به ثبت آن میدان را انجام دهد. حال پیشنهاد ما اینست که قبل از هزینه های گزاف و ساخت اِلِمان جدید، طراحی میدان شهدا مجددا انجام شود و میدان ها و نماد های دیگری نیز در جای جای شهر جهت زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا نصب شود.

پیشنهاد3:

یک روش برای تأمین هزینه ی ساخت نماد ها، مشارکت دادن مردم در این کار است. گر چه بحث مشارکت مردمی این روزها تبدیل به یک شعار بی مصرف و کلیشه ای شده اما می توان از این شعار، آشنایی زدایی کرد و با روش های مختلف آن را عملیاتی نمود. شهرداری می تواند برای طراحی و ساخت و نصب اِلِمانها ی مختلف اعلام عمومی کند .

 هر فرد خیّری که هزینه یک نماد را پرداخت نماید به مردم معرفی شود و مهمتر اینکه به هر نماد می توان شناسنامه ای در قالب یک لوح، ضمیمه کرد که در آن نام هنرمند و طراح و نام سرمایه‏گذار و تاریخ ساخت و مفهوم نما مکتوب شده باشد.

 این اعلام مشارکت عمومی باید آنقدر تکرار شود تا بالاخره فرهنگ سرمایه گذاری برای احیاء هویت مذهبی شهرمان به وسیله نماد ها برای مردم امری عادی و بلکه ضروری تلقی شود.

 

 

رونوشت:

شهرداری نوشهر

شورای محترم شهر نوشهر
فرمانداری شهرستان نوشهر
فرماندهی محترم سپاه نیروی مقاومت شهرستان نوشهر
ریاست محترم بنیاد شهید شهرستان نوشهر
اداره محترم اطلاعات شهرستان نوشهر


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا