اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 25353 مورخ:[1395-02-26 22:53:01]
واردات میلیاردها دلار دانه‌های روغنی با وجود توانمندی داخلی
وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد

واردات میلیاردها دلار دانه‌های روغنی با وجود توانمندی داخلی

مدیرکل دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از واردات میلیاردها دلار روغن با وجود توانمندی داخلی خبر داد.

به گزارش مازند اصناف؛ علیرضا مهاجر در نشست خبری دیروز در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: سالانه بیش از 90 درصد نیاز کشور به روغن، دانه و کنجاله وارد و میلیاردها دلار ارز از کشور خارج می‌شود در حالی که می‌توان ضمن افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول استراتژیکی مانند گندم از طریق کاشت تناوبی دانه‌های روغنی، ضریب خودکفایی روغن در کشور را طی 10 سال آینده به کمتر از 30 درصد رساند.

وی با بیان اینکه طرح تولید و افزایش عملکرد دانه‌های روغنی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، افزود: برای افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور دولت مشوق‌های بسیاری در نظر گرفته که می‌توان به اعتبار حدود 300 میلیارد تومانی این بخش اشاره کرد که از سوی مجلس تصویب شده است و ضمن افزایش سطح زیرکشت کلزا و دیگر دانه‌های روغنی کشور، عملکرد این محصول را در مزارع آبی از حدود دو تن به سه تن و در مزارع دیم از حدود 1/5 تن به دو تن افزایش دهیم و در این راستا از کارشناسان خارجی در کنار متخصصان و کشاورزان ایرانی نیز استفاده خواهیم کرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از دلایلی که کشاورزان تمایلی برای کشت دانه‌های روغنی طی سال‌های گذشته نداشته‌اند، بازار نامناسبی بوده که برای محصول‌شان وجود داشته است بنابراین دولت ضمن افزایش نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی به ویژه کلزا درصدد است تا خود مسئولیت خرید و تنظیم بازار آن را برعهده بگیرد، تا محصولی روی دست کشاورزان نماند و آنها خیال‌شان از تولید محصول خود راحت باشد.

مهاجر با بیان اینکه توسعه کشت دیگر دانه‌های روغنی مانند سویا، آفتابگردان، گلرنگ و... نیز در دستور کار این طرح قرار دارد، تصریح کرد: برداشت کلزا از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و تاکنون 15000 تن این محصول خریداری شده و 70 درصد بهای آن به کشاورزان پرداخت شده است و از این به بعد نیز به دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شده  شرکت بازرگانی دولتی کلزا را در کنار گندم به قیمت تضمینی کیلویی 2530 از کشاورزان خریداری کند و بهای آن را به موقع به کشاورزان پرداخت کند.

 

ایسنا

» برچسب ها : , واردات , میلیاردها , دلار , دانه‌های , روغنی , وجود , توانمندی , داخلی , واردات , میلیاردها , دلار , دانه‌های , روغنی , وجود , توانمندی , داخلیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا