اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24992 مورخ:[1395-02-03 18:24:01]
 اقتصاد مومنانه بدون مقاومت معنا ندارد

اقتصاد مومنانه بدون مقاومت معنا ندارد

امیرمومنان (ع) در تولید ثروت از عزم عجیبی برخوردار بودند که از عهده کسی بر نمی آید. در عوض در مصرف پایین ترین حد مصرف از آن حضرت بود...   

به گزارش مازند اصناف؛ روایت زیبایی از امام صادق (ع) نقل شده که حضرت فرمودند:
«ولایتی لعلی بن ابی طالب خیر من ولادتی منه» (بحار الأنوار، جلد ‌۳۹، ص ۲۹۹)
ولایت علی برای من بهتر از این است که من فرزند او و منتسب به او هستم.


سلمان فارسی در بین اصحاب بیش از سایرین توانست ولایت علوی را در زندگی اش پیاده کرده و با اینکه از حیث نسب امام زاده نبود ولی به جایگاه رفیع «منا اهل‌ البیت» رسید. اما ما برای ولایی بودن و علوی شدن چه کنیم؟ جامعه مان چگونه مطلوب امیرالمومنین (ع) شود؟ فرد ولایی و جامعه‌ی ولایی باید به گونه ای باشند که نزدیکترین روش و شیوه و سبک در زندگی نسبت به آنحضرت و بیاناتشان داشته باشد.


البته خود حضرت علی (ع) فرمودند شما نمی‌توانید سبک زندگی تان را مثل زندگی من کنید. اما فرمودند می توانید با ۴ خصلت در رفتار و زندگی خود، به من کمک کنید. آن ۴ خصلت مد نظر امیرمومنان (ع) عبارتند از:
۱- بِوَرَعٍ؛ پرهیزکاری
۲- وَ اجتِهادٍ؛ تلاش و کوشش
۳- وَ عِفَّةٍ؛ عفت و پاکدامنی
۴- وَ سُدادٍ؛ همچون سد محکم باشند. (نهج البلاغه، نامه‌ ۴۵)
                                                                                  ***
سه نکته:
* چرا نمی توان همچون علی (ع) زندگی کرد؟
آن حضرت زهد فوق العاده ای داشتند در عین اینکه فقیر نبودند. در تولید ثروت از عزم عجیبی برخوردار بودند که از عهده کسی بر نمی آید. در عوض در مصرف پایین ترین حد مصرف از آن حضرت بود. یعنی زندگی او در حد ضعیف ترین افراد جامعه بود. این خصلت یک مدیر و مسئول اسلامی است هرچند سایر مسئولان نیاز نیست در این حد مراعات کنند ولی زندگی مرفهانه و بی درد نیز از آنها پسندیده نیست. حضرت در عبادت به گونه بودند که حضرت سجاد (ع) خود زینت عابدان است می فرماید ما نمی توانیم مانند جدمان علی بن ابیطالب باشیم! در سایر صفات نیز حضرت اینگونه بودند.


** مومن همچون کوه استوار
سداد یعنی با استقامت بودن. در روایات داریم که "المومن کالجبل الراسخ" مومن مانند کوه استوار و مقاوم است. جامعه اسلامی نیز باید چون کوه استقامت و پایداری داشته باشد. لذا با نگاه به این روایات فهم تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی آسان خواهد شد. اصلا اقتصاد مومنانه بدون مقاومت معنا ندارد!

*** عفت مالی
یکی از چهار مورد نیز عفت است. عفت غیر از جنسی در مال هم باید رعایت شود. در مورد بحث عفت مالی و حقوق و درآمد نیز مواظبت هایی وجود دارد. مثلاً افرادی که مسئولیت‌هایی دارند و به این واسطه با مسئولین دیگر آشنا هستند، باید مراقب باشند که از رانت برای درآمد استفاده نکنند. امیرالمؤمنین علیه السلام یکی از مواردی که به شدت مراعات می‌کردند همین عدالت و مراقبت مالی بود. برای مثال در روایات داریم که حضرت با برادر خودان عقیل برخورد می کنند یا به دخترشان که گردنبند از بیت المال قرض گرفته بودند تذکر جدی دادند.

 

تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا