اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24949 مورخ:[1395-01-30 12:42:01]
 سهم ایران از صنایع فرهنگی دنیا نزدیک به صفر!

سهم ایران از صنایع فرهنگی دنیا نزدیک به صفر!

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: گردش مالی صنایع فرهنگی در دنیا افزون بر ۲ هزار میلیارد دلار است که سهم ایران از این گردش نزدیک به صفر است، در حالی که به ازای هریک شغل در عرصه هنری، سه شغل در شاخه‌های وابسته به آن فعال می‌شود. 
 

به گزارش مازند اصناف؛ محسن جلال‌پور صبح امروز در نشست صبحانه کاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در اتاق ایران برگزار شد، به این نکته اشاره کرد که اقتصاد فرهنگ و هنر در کشور ما چندان متداول نیست، اما در دو دهه اخیر این تغییر در گفتمان کشورهای پیشرفته دیده می‌شود و اقتصاد صنایع فرهنگی به عنوان منبعی پایان‌ناپذیر در تولید ثروت و ایجاد اشتغال روزافزون در کشورهای پیشرفته نقش ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه صنایع سینما، رسانه، چاپ و نشر از صنایع بسیار درآمدزا و اشتغالزا به شمار می‌رود، اظهار داشت: در صورت سرمایه‌گذاری در این زمینه، فواید سرشاری برای اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد، چرا که به ازای هر یک شغل در عرصه هنری، سه شغل در شاخه‌ای وابسته به آن فعال می‌شود.

رئیس اتاق ایران، گردش مالی صنایع فرهنگی در دنیا را بالغ بر ۲ هزار میلیارد دلار عنوان کرد که سهم ایران از این گردش چیزی نزدیک به صفر است و همچنین میانگین سهم صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان بین ۲ تا ۱۲ درصد است.

وی همچنین سهم جهانی تجارت محصولات و خدمات خلاق در سال ۲۰۱۴ را رقمی بیش از ۸۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد که نقش صنایع فرهنگی در رونق تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی از بعد ثروت‌آفرینی ملی نیز قابل بررسی است.

جلال‌پور، میزان ثروت‌آفرینی، ارزش افزوده و درآمد حاصله از فروش محصولات فرهنگی را قابل توجه برشمرد و افزود: فروش تابلوهای هنری، فیلم‌های سینمایی، کنسرت‌ها، موسیقی‌ها، صنایع دستی و انیمیشن‌ها از پرسودترین حوزه‌های تولید فرهنگی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین به این نکته اشاره کرد که زبان فارسی دارای مزیت‌های رقابتی در عرصه‌های مختلف به ویژه در جهان تشیع، جهان تصوف، جهان موسیقی و در عرصه داخلی در حوزه سینما بازار محصولات موبایل، کتاب و موسیقی که می‌توان در آن سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال کرد.

وی به اهمیت صنعت چاپ و لزوم توجه به این صنعت اشاره‌ای کرد، تا حدی که در آن به صادرکننده تبدیل شویم.

غفلت از ظرفیت عظیم گردشگری فرهنگی نکته دیگری بود که به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی ایران از آن مغفول مانده‌ایم و گردشگر، تنها تاریخ ابتدایی را می‌شناسد، در صورتی که تور هخامنشی، تور سلوکی، تور شیعه‌شناسی، صفوی، معماری بیابانی و دیگر تورها می‌تواند در دستورکار قرار گیرد.


منبع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا