اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24892 مورخ:[1395-01-26 16:16:01]
گرانی ۴۰ درصدی سیگار به زودی/ کاهش اختیارات شرکت دخانیات قاچاق را افزایش داد

گرانی ۴۰ درصدی سیگار به زودی/ کاهش اختیارات شرکت دخانیات قاچاق را افزایش داد

مدیرعامل شرکت دخانیات با اشاره به سهم 39 درصدی قاچاق در بازار سیگار ایران تصریح کرد: در این قانون آمده است که این طرح برای خرده فروشی ها اجرا شود، اما چون در خرده فروشی به دلیل نبود صندوق الکتریکی نمی توانند این تعرفه ها را از اصناف دریافت کنند، قصد دارند این عوارض را از تولیدکنندگان و واردکنندگان دریافت کنند. در حالیکه اصلا این سیگارها ارتباطی با خرده فروشی ها ندارد.   

به گزارش مازند اصناف؛ محمدحسین برخوردار مدیرعامل شرکت دخانیات ایران، درباره افزایش عوارض و تعرفه دخانیات به خبرنگار تراز گفت: این موضوع به عنوان یک پیشنهاد از طرف کمیسیون بهداشت مجلس به کمیسیون تلفیق رفته و در آنجا با وجود مخالفت های زیاد در نهایت تصویب شده است. وی در ادامه با اشاره به ارتباط میزان تعرفه ها با قاچاق سیگار، افزود: هر وقت میزان تعرفه ها زیاد می شود قاچاق سیگار نیز افزایش می یابد.


برخوردار درباره قطعیت افزایش این تعرفه ها خاطرنشان کرد: هنوز این موضوع قطعی نشده و بررسی آن همچنان در مجلس جریان دارد. اما در صورت قطعی شدن این تعرفه ها، برای هرنخ سیگار ۲۰ تومان تعرفه وضع خواهد شد که قیمت هر بسته سیگار، ۴۰۰ تومان افزایش خواهد داشت. وی ادامه داد: اگر قیمت هر بسته سیگار داخلی را متوسط ۱۰۰۰ تومان در نظر بگیریم، قیمت هر بسته سیگار افزایش ۴۰ درصدی خواهد داشت.


 مدیرعامل شرکت دخانیات با اشاره به سهم ۳۹ درصدی قاچاق در بازار سیگار ایران تصریح کرد: در این قانون آمده است که این طرح برای خرده فروشی ها اجرا شود، اما چون در خرده فروشی به دلیل نبود صندوق الکتریکی نمی توانند این تعرفه ها را از اصناف دریافت کنند، قصد دارند این عوارض را از تولیدکنندگان و واردکنندگان دریافت کنند. در حالیکه اصلا این سیگارها ارتباطی با خرده فروشی ها ندارد.


برخوردار ادامه داد: طبق تجربه گذشته و آمارهایی که وجود دارد افزایش تعرفه و مالیات بر دخانیات، همیشه باعث افزایش قاچاق به همان نسبت شده است. عضو هیات مدیره شرکت دخانیات درباره ظرفیت تولید دخانیات در کشور اظهارداشت: در حال حاضر شرکت دخانیات با ۲۵ تا ۳۰ درصد از ظرفیت خود تولید کرده و به رغم وجود توانایی در تامین نیاز کشور، تا به امروز شرایط طوری نبوده است که همه نیاز دخانیات کشور از طریق تولید داخل تامین شود.


وی با اشاره به خصوصی سازی شرکت دخانیات تصریح کرد: زمانی که شرکت دخانیات دولتی بود وظیفه کنترل قاچاق نیز بر عهده این شرکت بوده و بودجه و ابزار کافی برای این کار نیز داشته است. اما بعد از خصوصی سازی و در راستای اجرای اصل ۴۴، این قدرت حاکمیتی از اختیارات این شرکت خارج شده و همین موضوع باعث افزایش میزان قاچاق سیگار شده است.


برخوردار با اشاره به سهم ۵۰ درصدی سیگار تولید داخل در تامین نیاز کشور تصریح کرد: برای افزایش سهم مصرف تولیدات داخلی باید مبارزه با قاچاق سیگار از مرزها کنترل شده و در واقع از مبادی اصلی حرکت، جمع آوری شود وگرنه جمع آوری سیگارهای قاچاق از طریق خرده فروشی ها و سطح شهر امکان پذیر نیست.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا