اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2469 مورخ:[1391-12-19 07:25:01]
یک ریال از مصوبه 120 میلیارد ریالی به صنعت مازندران نرسید
رئیس سازمان صنعت مازندران:

یک ریال از مصوبه 120 میلیارد ریالی به صنعت مازندران نرسید


 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به مصوبه 120 میلیارد ریالی دولت برای توسعه صنعتی گفت: یک ریال از این مصوبات به صنعت مازندران نرسید.

به گزارش نجبا ، و به نقل از خبرگزاری فارس از سوادکوه، مرتضی هاشم‌پور صبح امروز در اولین همایش معدن و صنایع معدنی مازندران با اشاره به اینکه ارزش افزوده معدن می‌تواند بیشتر از صنعت و تولید باشد، افزود: باید جلوی خام‌فروشی در فراورده‌های معدنی را بگیریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه هر کسی که تقاضای ثبت معدن را داشته باشد باید به او مجوز بدهیم، گفت: برای اصلاح قوانین پیشنهادات خود را به کمیسیون صنایع می‌دهیم.

هاشم‌پور بر دور زدن تحریم‌ها از طریق حمایت از بخش معدن تاکید کرد و گفت: با تامین بخشی از زیرساخت‌ها و توانمند کردن فعالان معدنی می‌توان، تحریم‌ها را دور زد.

وی ذغال‌سنگ البرز مرکزی را بخشی از هویت شهرستان سوادکوه ذکر کرد و با بیان اینکه بستر قانونی توسعه معادن سوادکوه فراهم است، یادآور شد: مجوز ذغال‌شویی برای شستشوی زغال، مجوز کک‌سازی برای استفاده از ذغال کک شو، مجوز فولاد سازی برای تولید فولاد با مواد اولیه موجود در سوادکوه و مجوز شهرک صنعتی تخصصی در سوادکوه اخذ شده است و مصوبات سفر هیئت دولت هم برای استفاده بهینه از ذغال‌سنگ سوادکوه موجود است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با انتقاد از اینکه مصوبه سفر هیئت دولت با احیای ذغال‌سنگ البرز مرکزی در حد مصوبه باقی مانده است، گفت: برای احداث کارخانه کک‌سازی چندین نفر کلنگ زدند ولی هنوز شاهد آغاز به کار آن نیستیم و موانعی در اجرای آن وجود دارد.

عضو شورای اداری استان مازندران با بیان اینکه ظرفیت کک در سوادکوه برابر با 300 هزار تن و ظرفیت ذغال برابر با 700 هزار تن است، یادآور شد: در چند سال اخیر بیش از 200 میلیون تومان برای اکتشاف معادن سوادکوه اهتمام ویژه شده است و برای اکتشاف معادن، دولت، دانشگاه و بخش خصوصی باید با همکاری یکدیگر وارد میدان شوند و بخش خصوصی به تنهایی قادر به اکتشاف نیست.

وی با اشاره به مصوبه 10 میلیارد تومانی مصوبات سفر و مصوبه 2 میلیارد تومانی وزارت صنعت و معدن و تجارت برای زیرساخت معادن و فعالیت‌های معدنی در مازندران، خاطرنشان کرد: یک ریال از مصوبات 120 میلیارد ریالی به صنعت، معدن و تجارت مازندران نرسیده است.

هاشم‌پور به وجود مس در محور هراز و رسیدن به اکتشاف عمیق‌تر آن و نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجه برای آن اشاره کرد و افزود: مس در محور هراز و فلورین در سوادکوه از ظرفیت‌های توسعه بخش معدنی محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با تاکید بر اینکه اگر جوانب ایمنی و مسائل فنی در معادن توجه نشود با آنان برخورد و سلب صلاحیت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: سازمان‌های توسعه‌ای برای افزایش فرآوری ذغال مازندران همکاری کنند و مطالعه مناطق محروم و سرمایه‌گذاری تا صددرصد از ماموریت‌های قانونی آنان است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا