اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24689 مورخ:[1395-01-16 12:27:01]
 این نوع کم فروشی در جامعه ما رواج زیادی دارد!

این نوع کم فروشی در جامعه ما رواج زیادی دارد!

باید توجه داشت که نباید کم فروشی را تنها در پیمانه و ترازو منحصر دانست و اشاره قرآن تنها از باب مصداق غالب است وگرنه کم فروشی در هر کار و شغلی ممکن است وجود داشته باشد...

به گزارش مازند اصناف؛ قرآن کریم روی مسائل اقتصادی توجه ویژه ای داشته و علی الخصوص نسبت به مفاصد خُرد و کلان و گناهانی اقتصادی اثرگذرا بر جامعه هشدارهای جدی می دهد. یکی از گناهانی که در قرآن کریم به شدت مورد نکوهش قرار گرفته کم فروشی است. یکی از برنامه های اصلی انبیاء الهی نیز اصلاح جوامع و پاک کردن آنها از مفاسد اقتصادی بوده است. از جمله حضرت شعیب (ع) پس از دعوت قومش به توحید، به آنها نسبت به پیمانه و ترازو و کم فروشی هشدار می دهد.


در آیه ۸۵ سوره اعراف می خوانیم:
«وَإِلَى مَدْيَنَ أَخَاهُمْ شُعَيْبًا قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَـهٍ غَيْرُهُ قَدْ جَاءتْكُم بَيِّنَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ فَأَوْفُواْ الْكَيْلَ وَالْمِيزَانَ...»
«و بر مردم مدين برادرشان شعيب را فرستاديم گفت: ای قوم من خدا را، بپرستيد، شما را خدايی جز او نيست، از جانب پروردگارتان نشانه ای روشن آمده است در پيمانه و ترازو خيانت مکنيد و به مردم کم مفروشيد...»
                                                                                                ***
سه نکته:
* کارمندان و معلمان کم فروش!
باید توجه داشت که نباید کم فروشی را تنها در پیمانه و ترازو منحصر دانست و اشاره قرآن تنها از باب مصداق غالب است وگرنه کم فروشی در هر کار و شغلی ممکن است وجود داشته باشد. برای مثال:
- معلمی که در تدریس کوتاهی می کند یا بدون دلیل کلاس هایش را مرتبا تعطیل می نماید نیز کم فروش است!
- یا کارمندی که از اول و آخر کارش می زند و کار اداره را پشت گوش انداخته و در ساعات اداری به کار شخصی می پردازد.
-  همچنین کارگری که از کارش می دزدد و...
همه اینها و صدها مورد دیگر نیز می توانند از مصادیق کم فروشی محسوب شوند.


** این نوع کم فروشی در جامعه ما رواج زیادی دارد!
در توضیح بیشتر کم کاری در ادارات باید دانست هر فردی که با اداره یا مجموعه دولتی یا خصوصی یا حتی با شخص دیگری قرارداد می بندد در واقع نسبت به برخی وظایف متعهد شده است. به تعبیر دیگر آن فرد بخشی از ساعات روزانه اش را در قبال دریافت مبالغی به آن اداره یا شخص فروخته است. پس در نتیجه کم کاری در این مدت مصداق کم فروشی خواهد بود. و چه بسا این نمونه از کم فروشی در بین مردم جامعه ما بیش از سایر مصادیق این گناه رواج داشته باشد!


*** آثار زیان بار
کم فروشی غیر از آثار وضعی زیان باری که بر جامعه می گذارد تبعات دیگری نیز خواهد داشت. از جمله موجب قحطی و خشک سالی می شود. لذا نقل شده است که هرگاه مردم گرفتار گناه كم فروشى شوند، زمين رویيدنى هاى خود را از مردم باز می دارد و مردم به قحطى تهديد می شوند.

 

تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا