اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24396 مورخ:[1394-12-22 12:40:01]
سوئیفت وصل نشد، هیچ بانک خارجی پول تجار ما را جابه جا نمی‌کند/ صادرات خشکبار راکد است

سوئیفت وصل نشد، هیچ بانک خارجی پول تجار ما را جابه جا نمی‌کند/ صادرات خشکبار راکد است

شمس فرد گفت: هنوز هیچ اقدام عملی در زمینه سوئیفت صورت نگرفته است. سوال این است که الان کدام بانک خارجی حاضر است حتی 200 هزار دلار پول تاجر ما را برای بانک ملی ما بفرستد؟   

به گزارش مازند اصناف؛ محمد حسن شمس فرد ، رئيس اتحاديه صادركنندگان خشكبار ايران درباره تاثیرات کاهش خرید و فروش خشکبار در داخل کشور بر صادرات این محصولات گفت: خشکبار موجود در سطح شهر ارتباطی به خشکبارهای صادراتی نداشته و این دو نوع از لحاظ کیفیت و قیمت متفاوت هستند. ضمن اینکه در حال حاضر صادرات ما نیز به صورت راکد بوده و فعالیت چندانی در این حوزه وجود ندارد. وی با اشاره به ادعای رئیس دولت یازدهم مبنی بر صادرات پسته ایران به آمریکا  بعد از اجرای برجام اظهار داشت: اصلا امکان صادرات پسته به آمریکا، ارتباطی به برجام نداشته و این موضوع از اوایل انقلاب و سال های قبل به دلیل تعرفه ۳۰۰ درصدی امریکا بر پسته ایران غیرممکن است.


شمس فرد در ادامه با اشاره به ورود غیرقانونی پسته ایران از مرزهای مکزیک به امریکا تصریح کرد: از آنجا که پسته ایران به دلیل تعرفه های بالا با قیمت چند برابری وارد خاک امریکا می شود. مشتری و خریداری نداشته و فروش پسته ایرانی در صورت وجود به صورت قاچاق و از مبادی غیرقانونی است.


رئيس اتحاديه صادركنندگان خشكبار ايران بیان داشت: البته هیچ ممنوعیتی برای این کار وجود ندارد اما قیمت تمام شده چند برابری پسته ایران در مقایسه با پسته امریکا عملا امکان صادرات این محصول به امریکا را از بین برده است.

این صادرکننده خشکبار با تاکید بر عدم اصلاح مراودات بانکی در پسابرجام تصریح کرد: متاسفانه هر روز تلویزیون و رسانه های گروهی دم از بازگشایی سوئیفت می زنند در حالیکه این مسئله صحت نداشته و هیچ بانکی کارگزاری ما را قبول نمی کند.


وی با انتقاد از دولتمردان درباره ادعای راه اندازی مجدد سوئیفت اظهار داشت: هنوز هیچ اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است. سوال این است که الان کدام بانک خارجی حاضر است حتی ۲۰۰ هزار دلار پول تاجر ما را برای بانک ملی ما بفرستد؟ اصل ماجرای سوئیفت ارسال و جابه جایی پول از ایران به سایر کشورها و از سایر کشورها به ایران است که امریکا هنوز دستور این کار را صادر نکرده است.

شمس فرد با اشاره به سخنان چند روز پیش رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر بازگشایی سوئیفت تصریح کرد: حالا به فرض سوئیفت باز شده باشد وقتی من نمی توانم پول خود را جابه جا کنم چه فایده ای دارد؟

وی در خاتمه ضمن اشاره به رسالت رسانه های گروهی در شفاف سازی این موضوع به تراز گفت: تقاضای من این است که رسانه ها از دولت محترم سوال کنند که الان کدام بانک خارجی نقل و انتقال پول تجار و بازرگانان خارجی را انجام می دهد ؟

 

تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا