اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24330 مورخ:[1394-12-18 01:14:01]
یخ روابط تجاری با ترکیه در حال آب‎شدن است / بحث روادید با روسیه تسهیل می‌شود / تأکید بر نقش استان‎ها برای روابط تجاری با کشورهای همسایه
قائم مقام وزیر ارتباطات در امور بین‎الملل:

یخ روابط تجاری با ترکیه در حال آب‎شدن است / بحث روادید با روسیه تسهیل می‌شود / تأکید بر نقش استان‎ها برای روابط تجاری با کشورهای همسایه

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‎الملل گفت: یخ روابط تجاری با ترکیه در حال آب‎شدن بوده و روابط با روسیه و آذربایجان نیز تسهیل می‎شود.

به گزارش مازند اصناف؛ مهدی محتشمی در جمع فعالان اقتصادی مازندران که با هدف گسترش تجارت، در سالن سرپرستی بانک ملی این استان برگزار شد، اظهار کرد: حوزه کار بین‌الملل به‌عنوان یک روی سکه روابط کشورها تحت تأثیر دولت تدبیر و امید قرار گرفته و می‌بینیم که امروز صف حضور مقامات عالی‌رتبه کشورهای مختلف را در ایران داریم و این منهای شیطنت‌هایی است که از سوی برخی کشورهای عربی انجام می‎شود، لذا امیدواریم با عادی‌سازی روابط با کشورهای حاشیه جنوبی کشور شاهد ارتباطات اقتصادی خوبی باشیم.

وی با اشاره به برخی از سیاست‎های محوری در بخش اقتصادی کشور، افزود: برنامه سند توسعه ششم و اقتصاد مقاومتی، در واقع چارچوب اقتصادی کشور را تشکیل می‎دهند و تحقق آنها بدون حضور بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست.

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‎الملل گفت: البته در این ارتباط نقش استان‌ها بسیار حائز اهمیت است، به طوریکه سال گذشته رئیس جمهور این موضوع را به استان‎ها تکلیف کردند که برای ارتباط با کشورهای همسایه تلاش کنند.

محتشمی با بیان اینکه جایگاه روابط خارجی عملاً در تهران محقق نمی‌‌شود و ما اشباع هستیم، لذا باید منابع و مزیت‎ها احصا شده و استان‌ها پای کار باشند، بیان کرد: مازندران، استانی با ظرفیت است و نباید دید منطقه‎ای به آن داشته‌باشیم، بلکه باید نگاه ما ملی و فراملی باشد و از طرفی نیز بدانیم که مزیت‌های آن به خود استان برمی‌گردد و سرانه تولید ناخالص ملی افزایش می‌یابد و ایجاد شغل و کارآفرینی می‌کند.

وی ادامه داد: بخشی از این راه نیز وظیفه دولت است تا ساختار گمرکی کشور را ساماندهی کند، همچنین در حال توافق کریدور سبز گمرکی هستیم که قدم‎های خوبی نیز برداشته شده‌است.

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‎الملل با بیان اینکه یکی از نقاط ضعف ایران در روابط تجاری، نداشتن کارایی لازم در گمرکات به‌دلیل مسائل بروکراسی است، خاطرنشان کرد: البته در حمل و نقل و روادید نیز مشکلاتی وجود دارد که باید به‎درستی حل شود تا عملاً ارتباطات خوبی با کشورهای طرف قرارداد داشته‌باشیم.

وی بیان کرد: در ارتباط با روسیه، در برهه‎ای از زمان قرار بود که روزانه 5 هزار و 500 بشکه نفت به روسیه بدهیم و در قبال آن کالا دریافت کنیم، اما این قرارداد به‌دلیل برخی ملاحظات به نتیجه نرسید و اکنون به‌دنبال راه‌های جدیدتری هستیم.

محتشمی با اعلام اینکه با آذربایجان نیز برای بانک مشترک توافق‎هایی داریم و کارهای خوبی در حال انجام است که نیاز به زمان داریم، افزود: امور بانکی در شریان نظام تجاری است و تا کارها به‎صورت نهایی انجام نشود، نمی‎توانیم بگوییم که 100 درصد به نتیجه رسیده‎ایم.

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‎الملل یکی دیگر از مسائلی که تجار با آن مواجه هستند را بحث ویزا و روادید عنوان و اظهار کرد: تردد با روسیه خیلی مشکل بود، اما در سفری که پوتین رئیس جمهور روسیه به ایران داشت، تسهیلاتی در زمینه روادید و حمل و نقل مورد موافقت قرار گرفت، زیرا عملاً شاهد بودیم که تاجران ایرانی برای دریافت روادید باید سه ‎ماه صبر کنند.

وی ادامه داد: چند سند همکاری از جمله بانکی و تردد با روسیه انجام دادیم و از مهم‌ترین موضوعات با روسیه یکی بحث نفت و گاز و دیگری نیز زیرساخت‌هاست که حدود 40 هزار میلیارد دلار با روسیه برنامه زیرساختی تعریف کردیم و یقیناً در پروسه پنج ساله می‌تواند تحقق پیدا کند.

محتشمی گفت: روسیه، 450 تا 500 میلیارد دلار کالا وارد می‌کند که مازندران می‎تواند در بخش‎های دامی مثل مرغ، طیور، آبزیان و لبنی معاملات خوبی با روسیه داشته‌باشد که البته بخشی از آنها انجام شد.

وی با بیان اینکه یک مسئله ما با روسیه کاهش تعرفه‌های بازرگانی، تجاری و گمرکی است، زیرا روس‌ها هم تعرفه دارند و هم ارزش افزوده می‌گیرند، تصریح کرد: برای روسیه تجارت با ایران و سایر کشورها در دریافت تعرفه فرقی ندارد، اما از روس‌ها خواستیم تا پیوستن کامل ایران به اتحادیه اوراسیا، موضوع کاهش تعرفه‎ها در ارقامی که فعلاً صادر می‌کنیم را کاهش دهند.

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‎الملل با بیان اینکه یخ روابط ایران با ترکیه در حال آب‌شدن است، گفت: حجم مبادلات ایران با ترکیه کاهش یافته و در نظر داریم تا این حجم را افزایش بدهیم، اقتصاد ایران با ترکیه رقابتی است، ولی در برخی زمینه‎ها آنها دارای تکنولوژی و در برخی زمینه‎ها توانمندی صادراتی دارند که باید استفاده کنیم.

وی از برنامه‎ریزی برای نشست نیمه دوم فروردین‎ماه ایران و ترکیه در ایران گفت و اینکه مازندران هم می‎تواند با توجه به ظرفیت‎هایی که دارد، در این راستا سهیم باشد، لذا اگر بخش دولتی و خصوصی پروژه‎هایی دارند، آماده باشند و حداقل یکی از شرکت‌ها را برای همکاری با روسیه را آماده کند.

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‎الملل در پایان درباره روابط ما با آذربایجان، گفت: این روابط در آینده رونق می‎یابد و مازندران می‌تواند در این زمینه تاثیرات خوبی داشته‌باشد.

انتهای پیام/

مرجع: فارس مازندران

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا