اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2419 مورخ:[1391-12-16 07:57:01]
 ۵+۱ به یافتن «راه‌حل دیپلماتیک» درباره موضوع هسته‌ای ایران تأکید کرد

۵+۱ به یافتن «راه‌حل دیپلماتیک» درباره موضوع هسته‌ای ایران تأکید کردکشورهای عضو گروه ۱+۵ بر تعهد خود مبنی بر یافتن راه حلی دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده‌اند.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس، کشورهای گروه 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، چین، فرانسه و روسیه به اضافه آلمان روز سه‌شنبه (15 اسفند، 5 مارس) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «ما بار دیگر بر تداوم حمایت خود از یافتن راه حلی دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران تاکید می‌کنیم.»

کشورهای عضو این گروه در بیانیه خود افزودند که «به نشست‌های مفید‌[9 و 10 اسفند (27 و 28 فوریه) در آلماتی قرافستان] برای پیش‌برد فرایند دیپلماتیک سازنده که ماه‌های آینده بر اساس رویکرد دو جانبه و گام به گام فعالانه پیگیری خواهد شد توجه می‌کند.»

گروه 1+5 همچنین یادآور شد که هدف نشست‌های آینده بازگرداندن «اعتماد بین‌المللی به ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران» خواهد بود.

به گزارش پرس تی وی، در پی نشست آلماتی، ایران و گروه 1+5 توافق کردند تا پس از برگزاری مذاکرات در سطح کارشناسی در روزهای 27 و 28 اسفند (17 و 18 مارس) در شهر استانبول ترکیه، بار دیگر در روزهای 16 و 17 فروردین 1392 (5 و 6 آوریل) دور جدید مذاکرات را در آلماتی قزاقستان برگزار کنند.

همچنین، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه گفت که اگر گروه 1+5 به رویکرد منطقی خود ادامه دهند، گفت‌وگوهای آینده درباره برنامه انرژی هسته‌ای ایران می‌تواند به نتایج قابل‌قبولی بر هر دو طرف برسد.»

آمریکا، اسرائیل و برخی از متحدان آن‌ها، با طرح اتهام‌هایی تائیدنشده مبنی بر امکان تلاش ایران برای پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود، تحریم هایی یک‌جانبه و غیرقانونی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده‌اند.

ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

افزون بر این نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران نیافته‌اند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا