اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 24174 مورخ:[1394-12-10 11:38:01]
تیغ دو لبه صادرات بر بازار سیب زمینی و پیاز
اختصاصی/ مازند اصناف گزارش می دهد

تیغ دو لبه صادرات بر بازار سیب زمینی و پیاز

در حالیکه صادرات پیاز عامل اصلی گرانی آن در بازار عنوان شده است، عدم صادرات سیب زمینی در کنار کشت فراوان...

به گزارش خبرنگار مازند اصناف؛ نوسانات قیمت در بازار حتی پس از توافقات برجام، به قوت خود باقی ماند و پیش بینی ها برای بهبود اوضاع بازار، پس از توافقات، اشتباه از آب درآمد.

نوسانات قیمتی کالاهای اساسی مصرفی مردم نظیر، مرغ، تخم مرغ، گوشت، سیب زمینی، پیاز، گوجه و... در چند ماه اخیر، گواه بر این مدعاست.

هر چند توجیه این نوسانات از سوی مسئولان امر، به عقیده بسیاری از مردم و فعالان اقتصادی تنها یک توجیه است اما برخی معتقدند گرانی ها، بر اساس سوء مدیریت و عدم تدبیر در برخی تصمیمات است.

یک حجره دار مازندرانی در گفت و گو با خبرنگار ما، در خصوص گرانی پیاز گفت: صادرات پیاز، در کنار کمبود کشت پیاز در سال جاری موجب گرانی های اخیر پیاز شد.

ناصر اطرج رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان نیز در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: به دلیل صادرات پیاز ایران به کشور روسیه با کمبود این محصول و گرانی آن مواجه هستیم به طوری که این محصول با افزایش قیمت ۱۲۵ درصد نسبت به گذشته  فروخته می شود. 

یک شهروند مازندرانی با اشاره به عدم تدبیر مسئولان در گرانی های اخیر، اظهار کرد: واقعا عجیب است که موز از کشورهای اروپایی و آمریکا با آن همه مسافت و به صورت هوایی وارد کشور می شود و در بازار با قیمت 3 هزار تومان به فروش می رسد؛ اما پیاز تولید داخل در شهرهای کشور با قیمت 6 هزار تومان به فروش می رسد.

گفتنی است در حالیکه صادرات پیاز عامل اصلی گرانی آن در بازار عنوان شده است، عدم صادرات سیب زمینی در کنار کشت فراوان این میوه در کشور؛ موجب افت شدید قیمتی این میوه و زیان کشاورزان و حجره داران شده است.

شایان ذکر است غالب انبارها در میادین میوه و تره بار، مالامال از انبوه کیسه های سیب زمینی است که میزان آن در بازار بسیار بیشتر از تقاضا در کشور است.

 

انتهای پیام/» برچسب ها : , تیغ , دو لبه , صادرات , بازار , سیب زمینی , پیاز , تیغ , دو لبه , صادرات , بازار , سیب زمینی , پیازمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا