اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 23671 مورخ:[1394-11-16 14:19:01]
وقتی دخل و خرج با هم نمی‌خواند/گرانی چراغ خاموش برخی کالاها در پسابرجام
بیش از دو هفته از اجرای برجام گذشت

وقتی دخل و خرج با هم نمی‌خواند/گرانی چراغ خاموش برخی کالاها در پسابرجام

در حالی برجام وارد فاز اجرایی شده است که برخی کالاها چراغ خاموش افزایش قیمت داشته اند و در این بین بسیاری از مردم هنوز از آینده معیشت و قدرت خرید خود نگران هستند.

به گزارش مازند اصناف؛ این روز ها همه می گویند دخل و خرج شان با هم نمی خواند و قیمت کالاها حسابی قد کشیده اما درآمدها هنوز در خانه اول مانده است.

جمله مشترکی که این روز ها فراگیر شده است «درآمدها ثابت، خرج زندگی گران!» این جمله حکایت زندگی امروز مردمان ایران است، به خصوص قشر کم تر برخوردار که اصولا نه سرمایه نقدی دارد، نه سرمایه کالایی و تنها سرمایه اش شاید تخصص و مهارت در کار است.

بر طبق یک عادت همیشگی هر سال بر سر حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران بلوا به پا می شود اما در نهایت زندگی اقتصادی کارمندان و کارگران را تغییر نمی دهد چرا که اعمال افزایش حقوق ها مساوی است با گرانی نرخ کالاهای اساسی در سال جدید.گرانیی که با افزایش حقوق ها هم همخوانی ندارد و همواره جلوتر حرکت می کند حتی اگر نرخ تورم روی کاغذ کم شود و یا تغییر نکند.

اما بالاخره با کلی تبلیغات برجام هم به فرجام رسید، حال دو هفته ای است که از اجرای رسمی و طبق وعده های رنگارنگی که قبل از اجرایی شدن برجام به جامعه تزریق شده بود قرار شد همه چیز گل و بلبل بشود!
عامه جامعه می گویند که زمان آن فرا رسیده تا دولت در کنار امضاهای پرتعداد که پای قراردادهای دهن پرکن با طرف های خارجی می زند نیم نگاهی هم به سبد مصرفی و معیشت مردم بیاندازد تا وضع اقتصادی مردم بهتر بشود.

در هر حال مردم از آینده اقتصادی خود بی خبر هستند و می گویند هنوز پالس های مثبتی از سوی دولتمردان برای تغییر در وضعیت اقتصادی خود دریافت نکرده اند، در این بین اما دولتمردان هم فعلا سکوت پیشه کرده اند.

خلاصه بازاری ها چشم به روزهای خوب و جیب مشتریان دوخته اند و مشتریان هم منتظر اعلام خبرهای خوشی از سوی دولتمردان هستند تا بلکه امیدوار شوند که روزهای خوشی در انتظار جیب‌شان است و قدرت خریدشان
افزایش خواهد یافت.

آیا قیمت کالاها پس از اجرای برجام پایین می آید؟

مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و معاون توسعه بازرگانی داخلی گفت: نظام عرضه و تقاضا در تعیین قیمت‌ها تعیین‌کننده است. امروز ما از نظر عرضه کمبودی نداریم، ولی اگر قدرت خرید یا تقاضا پایین باشد، قیمت پایین نمی‌آید. ما در بسیاری از اقلام مازاد عرضه داریم، ولی چون این اقلام در حد قیمت تمام‌شده عرضه می‌شوند، امکان اینکه واحد تولیدی یا فروشگاه قیمت را پایین‌تر بیاورند وجود ندارد.

او افزود: از سوی دیگر نیز چون قدرت خرید مردم در بخش تقاضا ثابت و در حال حاضر پایین است، کالا در فروشگاه می‌مانَد، اما پیش‌بینی این است که در آینده با کاهش هزینه‌های بانکی، قیمت تمام‌شده برخی اقلام وارداتی ما کمتر شود. البته در حال حاضر ارزانی بعضی کالاها به دلیل فضای بین‌المللی قیمت‌هاست؛ قیمت نفت و انرژی پایین آمده و این موضوع روی قیمت محصولات هم اثر گذاشته است. امروز فولاد وارداتی به مراتب ارزان‌تر از قبل است یا قیمت بعضی مواد وارداتی متکی به انرژی مانند محصولات پتروشیمی یا محصولات پلاستیکی بسیار پایین‌تر از گذشته است.

بنابراین باید دید در سبد کالاهای مصرفی مردم چه اندازه کالاهای وارداتی و چه اندازه کالاهای تولید داخل سهم دارند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت تصریح کرد: قیمت کالاهای تولید داخل را در صورتی می‌توانیم پایین بیاوریم که هزینه‌های تولید پایین بیاید. بخشی از هزینه‌های تولید به هزینه‌های بانکی برمی‌گردد.

برای اینکه هزینه‌های بانکی پایین بیاید باید نرخ بهره یا نرخ سود پایین بیاید. پایین آمدن نرخ سود هم به این موضوع برمی‌گردد که چقدر بتوانیم نقدینگی را افزایش دهیم تا قدرت نقدینگی بانک‌ها بالا برود و بتوانند با سود پایین‌تری تسهیلات ارائه کنند. بنابراین اینها همه در یک سیستم بسیار مرتبط از یکدیگر اثر می‌پذیرند. یعنی اگر بتوانیم منابع خارجی را وارد کشور کنیم، از سرمایه‌گذاری خارجی در داخل استفاده کنیم، منابع ایرانیان داخل و خارج کشور را به بخش تولید بیاوریم، با افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم که قیمت‌ها پایین بیایند.

اما ماجرا در کف بازار و در بین عامه مردم کمی متفاوت است، مصرف کنندگان می گویند نه تنها تغییر در قیمت ها مشاهده نشده بلکه برخی از کالاهه هم چهش قیمتی داشته اند.

 

مرجع: عصرهامون

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا