اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 23332 مورخ:[1394-10-28 17:25:01]
ذخیره‌سازی ۶۵ هزار تن سیب و پرتقال برای عید

ذخیره‌سازی ۶۵ هزار تن سیب و پرتقال برای عید

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌‌گرمسیری وزارت جهاد با بیان اینکه تولید مرکبات امسال بسیار خوب گزارش شده است، گفت: ذخیره‌سازی 45 هزار تن پرتقال و 20 هزار تن سیب برای شب عید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.  

به گزارش مازند اصناف؛ ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرکبات در کشور تولید شد که حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن تاکنون برداشت شده است.

وی افزود: برداشت بخشی از مرکبات از جمله نارنگی والنسیا که در جنوب کشور تولید می‌شود، به دلیل دیررس بودن به اسفند، فروردین و حتی اردیبهشت موکول می‌شود.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امسال حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن پرتقال در کشور تولید شده است.

حسن‌پور تصریح کرد: علاوه بر تولید خوب مرکبات، امسال از نظر آفات و بیماری‌ در باغات مرکبات مشکل خاصی وجود نداشت و بیماری در باغات به حداقل رسید.

وی با بیان اینکه باغداران امسال رغبت و تمایل بیشتری به اصلاح باغات و تولید دارند، اظهار داشت: این اتفاق بر اثر جلوگیری از واردات میوه افتاد ضمن اینکه تقاضا برای ارقام جدید نهال حکایت از رغبت باغداران برای افزایش تولید دارد.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: افزایش تقاضا برای ارقام جدید نهال در مواردی ما را با محدودیت و کمبود نهال مواجه کرده است.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسری با بیان اینکه جلوگیری از واردات میوه تا حدودی بر افزایش قیمت‌ها تأثیرگذار بود، تصریح کرد: اما این امر برای ارتقاء بخش باغبانی کشور اجتناب‌ ناپذیری بود.

حسن پور تصریح کرد: بسیار از باغداران اذعان دارند که در سال‌های گذشته موفق به فروش محصول به قیمت تمام شده نمی‌شدند و اغلب در تولید ضرر می‌کردند، اما در سال‌های ۹۳ و ۹۴ میوه تولیدی را با قیمت خوبی به فروش رسانده‌اند.

حسن‌پور با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان صادرات مرکبات ندارد، اظهار داشت: برآوردها نشان می‌دهد، وضعیت صادرات مرکبات خوب بوده و حتی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

وی بیان داشت: صادرات پرتقال و نارنگی به روسیه هم در حال انجام است.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد تصریح کرد: سردخانه‌ها پر از میوه پرتقال است و آمادگی صادرات این محصول کاملا برخوردار هستیم.

حسن پور همچنین از ذخیره‌سازی پرتقال و سیب برای سال نو خبر داد و اظهار داشت: برنامه وزارتخانه ذخیره‌سازی ۴۵ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب است.

وی بیان داشت: ذخیره‌سازی میوه شب عید به سازمان تعاون روستایی سپرده شده است و طبق اطلاعاتی که دارم این سازمان تاکنون ۲۷ هزار تن پرتقال را برای شب عید ذخیره کرده است.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری از میزان ذخیره سیب اظهار بی‌اطلاعی کرد و افزود: به زودی ذخایر پرتقال به ۴۵ هزار تن می‌رسد.

 

 


منبع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا