اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 23327 مورخ:[1394-10-28 17:07:01]
 قیمت نفت بازهم کاهش یافت

قیمت نفت بازهم کاهش یافت

یک روز پس از لغو تحریم نفتی ایران قیمت جهانی نفت ۳۹ سنت کاهش یافت و هر بشکه نفت برنت دریای شمال در برابر ۲۸ دلار و ۵۵ سنت معامله شد.   

به گزارش مازند اصناف؛  در حالی که بازار خود را برای جهش صادرات نفت ایران بعد از لغو تحریم ها آماده کرده است، قیمت نفت در معاملات اولیه امروز به پایین ترین رقم از سال ۲۰۰۳ تاکنون رسید.

 

روز شنبه، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تهران به تعهدات خود در محدود کردن برنامه هسته ای اش عمل کرده است. بلافاصله دولت آمریکا تحریم ها علیه ایران را که موجب کاهش روزانه ۲ میلیون بشکه از صادرات نفت ایران از سال ۲۰۱۱ تاکنون شده بود، لغو کرد.ریچارد نفیو، تحلیلگر مرکز سیاست جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیا در این باره گفت: «اکنون ایران آزاد است هر مقدار نفت که می خواهد به هر کسی که دوست دارد با هر قیمتی که می تواند بفروشد.»معاون وزیر نفت ایران روز یکشنبه گفت، کشورش آماده افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت خود است.بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال، در معاملات اولیه امروز به ۲۷ دلار و ۶۷ سنت رسید که پایین ترین رقم از سال ۲۰۰۳ تاکنون بود. البته بعدا قیمت نفت این شاخص نفتی اندکی ترمیم شد و با کاهش ۳۹ سنتی نسبت به روز قبل به ۲۸ دلار و ۵۵ سنت رسید.قیمت نفت خام آمریکا نیز ابتدا به رقم ۲۸ دلار و ۳۶ سنت رسید که پایین ترین رقم از سال ۲۰۰۳ تاکنون بود، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۳۷ سنت کاهش نسبت به جلسه قبلی به ۲۹ دلار و ۵ سنت رسید.موسسه ای ان زد روز دوشنبه اعلام کرد: «لغو تحریم های ایران موجب وارد آمدن فشار کاهشی بیشتر بر قیمت نفت و کالاها در کوتاه مدت خواهد شد.»بازگشت نفت ایران  به بازار نفت جهان در شرایطی اتفاق می افتد که بازارهای جهانی به دلیل مازاد عرضه بالا با افت بیش از ۷۵ درصدی قیمت نفت از اواسط ۲۰۱۴ تاکنون مواجه بوده اند.

 

 


منبع: تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا