اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 23120 مورخ:[1394-10-20 12:58:01]
رکورد گران‌فروشی برنج تا کیلویی ۱۵ هزار تومان!

رکورد گران‌فروشی برنج تا کیلویی ۱۵ هزار تومان!

برنج ایرانی درجه یک که هر کیلوگرم آن در فروش کیسه‌ای حداکثر 9000 تومان است، در مغازه‌های خرده‌فروشی و سوپرمارکت‌ها تا کیلویی 15 هزار تومان هم فروخته می‌شود؛ یعنی افزایش بیش از 60 درصدی!  

به گزارش مازند اصناف؛  برنج‌های ایرانی و خارجی که در بازار و مغازه‌های سطح شهر تنوع زیادی دارند، بر اساس کیفیت و برندشان به قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند.

برنج‌های ایرانی که به گفته فروشندگان در مقایسه با برنج‌های خارجی مصرف و تقاضای بیشتری دارند از کیفیت بهتری هم برخوردار هستند اما در عین حال فروشندگان برنج می‌گویند که برنج‌های خارجی هم مشتریان خاص خود را دارد و به دلیل قیمت‌های پایین‌ترشان، بیشتر از سوی اقشار کم‌درآمد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر کیلوگرم برنج‌ ایرانی که در بازار از تنوع زیادتری نسبت به برنج‌های خارجی برخوردار است، در عمده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای رنج قیمتی از ۴۳۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان دارد اما این در حالی است در خرده فروشی‌های سطح شهر قیمت‌ها به صورت قابل توجهی با عمده فروشی‌ها تفاوت پیدا می‌کند.

برنج‌های ایرانی در مغازه‌های سوپر مارکت و در فروش‌های خرد (به صورت کیلویی) بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان نسبت به عمده فروشی‌ها افزایش قیمت دارد.

به عنوان نمونه برنج ایرانی هاشمی درجه یک کیلویی ۹۰۰۰ تومان در عمده فروشی‌ها و مراکز بزرگ خرید مواد غذایی‌ عرضه می‌شود و درخرده فروشی‌ها بین ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان قیمت دارد.

در میان سایر ارقام برنج ایرانی، هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک در خرده فروشی‌ها ۸۰۰۰ تومان،‌طارم رمضانی ۶۰۰۰ تومان، برنج دم‌سیاه ۸۰۰۰ تومان فروخته می‌شود.

در میان ارقام پرمحصول برنج، برنج ندا کیلویی ۶۰۰۰ تومان، برنج شیرودی کیلویی ۵۸۰۰ تومان و برنج فجر کیلویی ۵۰۰۰ تومان قیمت دارد.

برنج‌های نیم‌دانه ایرانی نیز کیلویی ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

اما قیمت برنج‌های خارجی تفاوت چندانی درخرده فروشی‌ و عمده فروشی‌ ندارند؛ به طور کلی برنج‌های وارداتی در بازار شامل چهار - پنج نوع مختلف می‌شود.

هر کیلوگرم برنج هندی دانه بلند درجه یک ۴۵۰۰ تومان و برنج هندی درجه دو ۴۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. همچنین برنج اروگوئه‌ای کیلویی ۴۰۰۰ تومان،‌ برنج پاکستانی کیلویی ۳۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم برنج تایلندی و آرژانتینی ۳۰۰۰ در مراکز خرید عرضه می‌شود.

در حال حاضر موضوع حائز اهمیت برای مصرف‌ کنندگان در خرید برنج‌های ایرانی این است که مصرف کنندگان باید برای خرید برنجی که قیمت معقول و استاندارد داشته باشد به مراکز عمده فروشی مراجعه کنند و افرادی که نمی‌توانند برای خرید روزانه‌شان به این مراکز بروند باید برنج ایرانی را حداقل ۳۰۰۰ تومان گران‌تر بخرند؛‌گران فروشی‌ که دلیل آن مشخص نیست، چرا که اخیرا هیچ‌گونه خبری مبنی بر افزایش قیمت برنج ایرانی از سوی مقامات وزارت کشاورزی اعلام نشده است و این تفاوت چشمگیر قیمت بین عمده فروشی‌ و خرده فروشی‌ غیر قابل توجیه به نظر می‌رسد که دستگاه‌های نظارتی باید توجه بیشتری به این گران فروشی آشکار نشان دهند.

 

 

 


منبع: ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا