اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 22697 مورخ:[1394-09-25 11:16:01]
ساماندهی جمعه‌بازار جویبار به مردم و مدیران محلی واگذار شود
رئیس شورای شهر جویبار:

ساماندهی جمعه‌بازار جویبار به مردم و مدیران محلی واگذار شود

رئیس شورای شهر جویبار با اشاره به مشکلات بازار سنتی این شهر، واگذاری طرح ساماندهی آن به مردم و مدیران محلی را یکی از راهکارهای حل معضلات این بازار عنوان کرد.


به گزارش مازند اصناف؛ و به نقل از فارس؛ بازار سنتی این شهرستان معروف به جمعه‌بازار دارای قدمتی بیش از 150 سال است و روزگاری مکانی برای امرار معاش و حتی گردشگری و تفریح محسوب می‌شد، اما امروزه به یک مشکل و چالش اساسی برای جویبار تبدیل شده است.

این بازار که در ورودی شهر و در ضلع جنوبی «سراج‌کلای» جویبار در حاشیه سیاه‌رود قرار دارد، در روزهای جمعه آرامشی برای ساکنان این منطقه باقی نگذاشته و در عین حال که در بین مردم شهر از محبوبیت خاصی برخوردار است و کسی دلش نمی‌خواهد تعطیل شود، اما هیچ‌یک از مسئولان برای رفع مشکلات بازار حاضر نیستند قدم بردارند و حتی ترجیح می‌دهند در مورد آن صحبتی نکنند.

رئیس شورای اسلامی شهر جویبار که خود از ساکنان همین منطقه است، در گفت‌وگو با فارس گفت: جمعه‌بازار جویبار از چند بُعد دارای مشکلاتی است که برای شهروندان و ساکنان این منطقه به بحران جدی تبدیل شده است.

علی یاری با بیان اینکه این بازار که روزی به‌عنوان یکی از نقاط قوت اقتصادی شهر محسوب می‌شد و با فروش محصولات کشاورزی و صنایع دستی سبب ایجاد شغل و کسب درآمد بود، اظهار کرد: این بازار در حال حاضر با مشکلاتی مانند ساماندهی نبودن فروشندگان مواجه است و اینکه هیچ‌کدام از آنها دارای مجوز خاصی برای فروش نیستند.

 

* معضل ترافیکی

وی با اشاره به بحث ترافیک و تردد وسایل نقلیه از فروشنده گرفته تا خریدار که به‌نوعی معضل اصلی ساکنان حاشیه جمعه‌بازار جویبار است، افزود: این معضل از صبح اول وقت روزهای جمعه، با سد معبر جلوی منازل و مغازه‌های اطراف بازار همراه است.

رئیس شورای اسلامی شهر جویبار با بیان اینکه نظم و انضباط در نحوه استقرار فروشندگان وجود ندارد، بیان کرد:  بهداشت فردی و عمومی رعایت نمی‌شود که به‎ویژه دورریز کردن استخوان و ضایعات گوشت در حاشیه رودخانه به بستری برای نشخوار کردن سگ، گربه و موش و حشرات گوناگون شده و عاملی برای شیوع انواع بیماری‎ها است.

 

* بسته بودن مسیر تردد برای امدادرسانی در حاشیه جمعه‌بازار

این مسئول با اشاره به اینکه فضای اطراف جمعه‌بازار در چند سال گذشته به محل سکونت تبدیل شده است، تصریح کرد: شاید حدود 500 خانوار از ورودی تا خروجی بازار در حال زندگی باشند، ضمن اینکه پل ارتباطی چند روستا نیز از میانه بازار عبور می‌کند که با احتمال ایجاد موارد اورژانسی و امدادی، هیچ مسیری برای کمک‌رسانی به روستاها وجود ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر گستره جغرافیایی و فیزیکی جمعه‌بازار نامحدود شده و فضای خیابان اصلی و کوچه‌های فرعی سراج‌کلا را نیز دربر گرفته است که همین عامل سبب ایجاد درگیری بین فروشندگان و ترافیک شدید می‌شود.

یاری با بیان اینکه موضوع واگذاری طرح ساماندهی جمعه‌بازار به بخش خصوصی نیز از دیگر مشکلات این بازار است، افزود: پیمانکار صرفاً به‌دنبال تأمین منافع شخصی است و توجهی به ساماندهی بازار و ایجاد نظم و قانون در آن ندارد.

 

* تلاش برای حل مشکل

رئیس شورای اسلامی شهر جویبار با تأکید بر اینکه در سال‌های گذشته اقداماتی از جمله تأسیس فاز دوم برای سرپوشیده کردن جمعه‌بازار انجام شده اما بلااستفاده و متروکه مانده است، گفت: به‌دلیل خرید مشتریان از دست‌فروشان کنار جاده و خیابان اصلی و فرعی کسی از غرفه‌های فاز اول و دوم خرید نمی‌کند و این امر منجر به مستقر شدن فروشندگان به فضای آسفالت و کف خیابان شده است.

این مسئول ادامه داد: البته چندبار طرح‌های امنیتی و ضربتی توسط نیروی انتظامی و شهرداری انجام شده است که همگی مقطعی و بی‌اثر بود.

وی بیان کرد: مشکلات زیرساختی و عمرانی و بهداشتی در این بازار بیداد می‌کند و با اینکه اقدامات اولیه در همین راستا انجام شده، اما با حضور هزاران خریدار، اقدامات کافی نبوده و به کارهای بیشتر و اساسی‌تر نیاز است.

 

* واگذاری طرح ساماندهی جمعه‌بازار به مردم و مدیران محلی

یاری یکی از راه‌ها برای ساماندهی بازار را هماهنگی و همراهی سایر دستگاه‌ها با متولی بازار یعنی شهرداری دانست که با واگذاری امور به مدیریت محلی و مردمی قابل قبول است، زیرا افراد بومی و محلی آشنایی بیشتری با منطقه و مشکلات آن دارند و به‌دلیل شناخت از ساکنان منطقه، در عبور و مرور تسهیل‌گر هستند.

این عضو شورای اسلامی جویبار اظهار کرد: البته واگذاری به مدیریت محلی باید همراه با طرح و برنامه باشد که توسط یک تیم قوی از همین افراد ایجاد شود.

وی در پایان گفت: انشاالله با همکاری صمیمانه مردم و بازاریان شاهد ترقی جمعه بازار جویبار با نمایی جدید و نظم دقیق باشیم تا حقوق شهروندی مردم پایمال نشود.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا