اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 22640 مورخ:[1394-09-23 15:04:01]
 پیشنهادات اتاق اصناف ایران در تدوین برنامه ششم لحاظ شود

پیشنهادات اتاق اصناف ایران در تدوین برنامه ششم لحاظ شود

شجاع نماینده اتاق اصناف ایران در استان فارس گفت: جامعه بزرگ اصناف، ظرفیت عظیمی است که می تواند در اقتصاد بین الملل نقش آفرینی کند.

به گزارش مازند اصناف؛ مجید شجاع به عنوان یکی از ناطقان چهارمین اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران افزود: اصناف با ۳ میلیون واحد صنفی در بخش های تولیدی، توزیعی ، خدمات و خدمات فنی ، بزرگترین بخش خصوصی توانمند کشور هستند که می توانند در اقتصاد کشور نقش ایفا کنند.


وی ادامه داد: سهم اصناف در تولید ناخالص داخلی با وجود داشتن بیش از ۶۶۰۰ واحد تولیدی ، در حال حاضر ۱۷ درصد است در حالی که توان و ظرفیت اصناف بیش از این برآورد می شود.


شجاع همچنین سهم اصناف در صادرات غیرنفتی را ۵۰۰ میلیون دلار ذکر و اظهار امیدواری کرد این میزان در برنامه ششم به دو برابر افزایش یابد.
وی در عین حال گفت: اکنون بیش از ۹۰ درصد حجم تجارت در دنیا در قالب سازمان تجارت جهانی انجام می شود که کشور ما عضو آن نیست ضمن اینکه ایران با وجود داشتن امکانات خدادادی فراون هنوز حتی در ردیف ۲۰ کشور اول اقتصادی جهان ( G20 ) قرار ندارد.


شجاع با اشاره به پیشنهادهای ارائه شده از سوی اتاق اصناف ایران برای گنجاندن در تدوین برنامه ششم توسعه اظهار امیدواری کرد پیشنهادات نمایندگان اتاق اصناف ایران مورد توجه قرار گیرد و در این برنامه لحاظ شود.


وی با اشاره به اهداف مهم سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تقویت اقتصاد ملی، توجه به اقتصاد داخلی یکی از شاخص های ارزشمند در این رویکرد است.


شجاع خواستار حضور نمایندگان اتاق اصناف ایران در جلسات مربوط به اقتصاد مقاومتی شد.


وی توجه جدی به بنگاه های کوچک و متوسط را برای ایجاد اشتغال در کشور ضروری خواند و افزود: توجه به بنگاه های کوچک و متوسط تجربه ارزشمندی است که کشورهایی همچون کره جنوبی، ترکیه و ایتالیا را به عنوان الگوهای جهانی مطرح کرده است. در ترکیه ۷۸ درصد اشتغال مربوط به بنگاه های کوچک است.

 

 

 

اصناف ایران

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا