اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 22304 مورخ:[1394-09-05 18:27:01]
کاهش چشمگیر مصرف پارچه به دلیل ورود پوشاک قاچاق

کاهش چشمگیر مصرف پارچه به دلیل ورود پوشاک قاچاق

رییس اتحادیه بنکداران پارچه از کاهش چشمگیر قاچاق پارچه به کشور خبر داد و گفت: قاچاق پوشاک، میزان مصرف پارچه‌های داخلی را بسیارکاهش داده است.

به گزارش مازند اصناف، امیر قدیمی‌نژاد گفت: موضوع مهم ما بحث قاچاق پوشاک است که همه را با مشکل مواجه کرده و حوزه نساجی کشور را زیر سوال برده است.

وی با بیان اینکه با توجه به قاچاق پوشاک میزان مصرف پارچه‌های داخلی کاهش یافته است، افزود: برخی از پارچه‌های داخلی باید به پوشاک تبدیل ‌شود و این در حالی است که به دلیل قاچاق پوشاک، طبیعی است که میزان مصرف پارچه نیز کاهش یابد.

بازار پارچه در رکود به سر می‌برد

قدیمی‌نژاد با بیان اینکه بازار خرید و فروش پارچه در رکود مواجه به سر می‌برد، تاکید کرد: تعرفه گمرکی در حوزه پارچه کاملا معقول است؛ بنابراین کسی اقدام به ورود غیرقانونی پارچه نکرده و سرمایه خود را با خطر مواجه نمی‌کند.

رییس اتحادیه بنکداران پارچه بیان کرد: البته بعضی از مرزنشینان، وارداتی از کشور عراق یا ترکیه دارند که بیشتر برای مصرف داخلی خودشان است.

بیشتر واردات پارچه از چین و ترکیه صورت می‌گیرد

قدیمی نژاد همچنین اظهار کرد: بیشتر واردات پارچه از چین و ترکیه صورت می‌گیرد و به میزان کمی نیز از کشورهای هندوستان و پاکستان واردات انجام می‌شود.

 برنامه اجرایی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالای نساجی در اواخر تیر امسال به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه های ذیربط ابلاغ شد که پس از ابلاغ آن به اصناف در نیمه اول شهریور در سطح بازار به اجرا درآمد.

همچنین ماده 14 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید دارد دستگاه‌های تبلیغی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی از جمله سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان تبلیغات اسلامی و وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری موظفند برنامه‌های فرهنگی، آموزشی، تحقیقاتی و ترویجی را براساس سیاست‌های ابلاغی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و اولویت‌های ستاد با هدف افزایش کیفیت تولیدات داخلی، ارتقای فرهنگ عمومی برای گرایش به استفاده از کالای تولید داخلی و جلوگیری از مصرف کالای قاچاق، اجرا کنند.

 

 

 

 

ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا