اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21694 مورخ:[1394-08-10 00:25:01]
برخی بانک ها عاملی برای از بین بردن اشتغال و توسعه اقتصاد کشور شده اند
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران:

برخی بانک ها عاملی برای از بین بردن اشتغال و توسعه اقتصاد کشور شده اند

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با اشاره به سود بالای تسهیلات بانکی برای بخش تولید و اشتغالزایی گفت: برخی بانک ها عاملی برای از بین بردن اشتغال و توسعه اقتصاد کشور شده اند.

به گزارش مازند اصناف؛ سیدمحمود هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اصناف ایران افزود: کمبود نقدینگی، رکود بازار، بدهی معوق بخش تولید به بانک ها، مطالبه وثایق سنگین برای اعطای وام بانکی و پرداخت هزینه بالای انرژی بدون دریافت یارانه‌های مصوب از جمله مشکلات اصلی بخش تولید به شمار می رود.


وی تصریح کرد: بخش تولید و صنعت مشتریان اصلی دریافت تسهیلات بانکی به شمار می‌روند که در شرایط فعلی و با سنگین شدن سایه رکود بر سر این بخش، توانی برای پرداخت سودهای سنگین بانکی ندارند و به هر میزان که نرخ سود تسهیلات پایین‌تر باشد، با وضعیت بهتری قادر به تولید و رقابت خواهند بود.


هاشمی افزود: حلقه تحریم‌ها و توقف گشایش ال‌سی برای تأمین ماشین آلات و مواد اولیه کار را برای فعالان بخش تولید سخت کرده و نیاز آنها به نقدینگی چند برابر شده است . همچنین سبب شده تولیدکنندگان به سمت دریافت نقدینگی از شیوه های دیگر بروند و لذا فرایند پیچیده سیستم بانکی و سود بالای تسهیلات مانند سدی بر سر راه این بخش از اقتصاد کشور عمل می کند و چرخ‌های تولید را کند می چرخاند .


وی تصریح کرد: دریافت تسهیلات بانکی با سود بالا سبب می شود، هزینه تمام شده تولید افزایش یابد و باعث کاهش رقابت‌پذیری تولیدات داخلی در مقابل محصولات وارداتی ‌شود تا آنجا که در برخی موارد، هزینه خرید و حمل و نقل کالای خارجی به ایران پایین‌تر از هزینه تمام شده تولید آن در کشور خواهد بود.


هاشمی بر لزوم بکارگیری اقتصاد مقاومتی در شرایط امروز در کشور تاکید کرد و افزود: وضعیت اقتصادی کشور اکنون نگران کننده است لذا باید با اقتصاد مقاومتی که به معنای حفظ موجودیت ها و استفاده بهینه از امکانات است، همت گماریم.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا