اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21540 مورخ:[1394-08-02 20:38:01]
 ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه و آسیای مرکزی

ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه و آسیای مرکزی

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، ایران با تولید ناخالص داخلی ۳۹۶.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵، دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی است.

به گزارش مازند اصناف؛صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، ایران با تولید ناخالص داخلی ۳۹۶.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵، دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی است.

به گزارش فارس،‌ صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین بررسی خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، ایران را همانند سال گذشته به عنوان دومین اقتصاد بزرگ این منطقه معرفی کرد.

این نهاد بین‌المللی کل تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ را ۳۹۶.۹ میلیارد دلار برآورد کرده است که به این ترتیب ایران در میان ۳۰ کشور خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، همچنان دومین اقتصاد بزرگ این منطقه به شمار می‌رود.

این درحالیست که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ درمقایسه با سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است.

تولید ناخالص داخلی ایران پارسال ۴۱۶.۵ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس این گزارش، عربستان با تولید ناخالص داخلی ۶۳۲.۱ میلیارد دلاری در رتبه نخست این منطقه قرار گرفته است و امارات با تولید ناخالص داخلی ۳۳۹.۱ میلیارد دلاری، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

کل تولید ناخالص داخلی این منطقه در سال ۲۰۱۵ برابر با ۲۸۰۰.۶ میلیارد دلار برآورد شده است که سهم کشورهای صادرکننده نفت از این مبلغ ۲۱۷۹ میلیارد دلار اعلام شده است.

صندوق بین‌المللی پول همچنین تولید ناخالص داخلی این منطقه را در سال ۲۰۱۶ با توجه به کاهش قیمت نفت کاهش داده و پیش‌بینی کرده است که این مبلغ به ۲۶۲۵.۸ میلیارد دلار کاهش یابد.

میزان تولید ناخالص داخلی برخی دیگر از کشورهای منطقه در سال ۲۰۱۵ به این شرح اعلام شده است(میلیارد دلار): بحرین ۳۰.۹، عراق ۱۶۵.۱، پاکستان ۲۷۱، کویت ۱۲۳.۲، لیبی ۲۹.۷، یمن ۳۴.۹، افغانستان ۱۹.۷، تونس ۴۴.۳، آذربایجان ۶۴، قزاقستان ۱۹۵ و ارمنستان ۱۰.۶.

 

تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا