اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21527 مورخ:[1394-08-01 18:26:01]
6 کشوری که دو سوم از خرمای صادراتی ایران را می‌خرند

6 کشوری که دو سوم از خرمای صادراتی ایران را می‌خرند

آمارهای صادرات خرما در شش ماه نخت امسال نشان می‌دهد که ارزش کل صادرات این محصول به بیش از 60 میلیون دلار می‌رسد و این در ...

به گزارش مازند اصناف؛ آمارهای صادرات خرما در شش ماه نخت امسال نشان می‌دهد که ارزش کل صادرات این محصول به بیش از 60 میلیون دلار می‌رسد و این درحالی‌است که از حدود 50 کشور خریدار خرمای مضافتی ایران، پاکستان، چین، امارات، ترکیه، عراق و هند در این مدت مقصد دو سوم از خرمای صادر شده ایران بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، آمارهای گمرکی از صادرات غیرنفتی طی نیمه نخست امسال نشان می دهد که صادرات خرمای مضافتی به عنوان پنجاه‌مین محصول صادراتی ایران به نزدیک به 31.5 هزارتن و با ارزش بیش از 60.5 میلیون دلار رسیده است که این ارقام در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ناچیزی افزایش در صادرات خرمای مضافتی ار نشان می‌ دهد.

ایران که یکی از عمده صادرکنندگان خرما در سطح جهان است در این مدت از بین کشورهای جهان 48 مقصد صادراتی داشته است که شامل بلاروس، پاکستان، چین، ژاپن، گرجستان،آذربایجان، آفریقای جنوبی، آلمان،اتیوپی، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات متحده عربی، انگلستان، اندونزی، ایتالیا، بلغارستان، بوسنی وهرزگوین، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، دانمارک، رومانی، سنگاپور، سوئد، سوئیس، صربستان، عراق، فدراسیون روسیه، فرانسه، قرقیزستان، قزاقستان، کانادا، کنیا، کویت، لبنان، لهستان، لیتوانی، مالزی، موریس، نروژ، نیوزیلند، هلند، هند و یوگسلاوی می‌شود.

اما در این بین سهم 6 کشور به اندازه دو سوم از کل صادرات به این 48 کشور می‌رسد. بزرگترین مشتری خرمای مضافتی ایران در این مدت هند بوده‌است که به تنهایی بیش از 5 هزار تن خرمای مضافتی از ایران می‌ خرد.

پس از هند، ترکیه با فاصله کمی قرار گرفته که سهمش از خرماهای صادر شده ایران به کمتر از 5 هزار تن می‌رسد و پس از آن نیز به ترتیب عراق و امارات قرار دارند که هر کدام نزدیک به 3.5 هزار تن خرمای مضافتی ایرانی را طی نیمه نخست امسال خریده‌اند.

پاکستان نیز در این بین سهمی 2.5 هزار تنی از خرمای مضافتی ایران دارد و به این ترتیب مجموع خرید این 6 کشور از خرمای مضافتی صادر شده ایرانی طی نیمه نخست امسال به حدود 20 هزار تن یعنی حدود دو سوم از خرماهای صادر شده ایران را خریده‌اند.

 

ایران جیب

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا