اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 2142 مورخ:[1391-11-28 19:41:01]
 گرانی پسته ارتباطی به اصناف ندارد/سه عامل گرانی پسته
رئیس شورای اصناف کشور :

گرانی پسته ارتباطی به اصناف ندارد/سه عامل گرانی پسته

رئیس شورای اصناف کشور با تأکید بر اینکه گرانی پسته ارتباطی به اصناف ندارد، عوامل گرانی پسته را تشریح کرد.

به گزارش نجبا- قاسم نوده فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بحث افزایش قیمت پسته هیچ ارتباطی به اصناف و بازار ندارد.

وی افزود: هرگاه در کالایی شاهد گرانی باشیم، سه عامل به طور همزمان در آن دخالت می‌کند.

رئیس شورای اصناف کشور گفت: عامل اول ایجاد جو روانی از طرف منفعت‌طلبان است که این گروه‌ها برای سود بیشتر و منفعت بیشتر اقدام به افزایش قیمت‌ها و همچنین ایجاد جو روانی گرانی در بازار می‌کند.

نوده فراهانی افزود: عامل دوم بحث حضور بی‌شمار واسطه‌های غیرتخصصی است، به طوری که این واسطه‌ها سرمایه‌های سرگردان را به سمت کالاهایی می‌برند که می‌دانند، در ایام خاصی تقاضا برای آنها زیاد است و با احتکار کالا به دنبال گران‌فروشی هستند.

فراهانی گفت: عامل سوم بحث نوسان نرخ ارز است که افزایش قیمت ارزهای خارجی باعث شده است، تا صادرات این کالاها برای صادرکنندگان مرقوم به صرفه باشد، لذا تمرکز بیشتری در بخش صادرات صورت می‌گیرد و به همین دلیل نوسان قیمت ارز نیز بهانه‌ای برای افزایش قیمت پسته می‌شود و در واقع یکی از ابزارهای لازم برای توجیه گرانی هر کالایی نوسان نرخ ارز شمرده می‌شود.

رئیس شورای اصناف کشور گفت: سالانه حدود 200 هزار تن پسته در کشور تولید می‌شود و ایران یکی از قطب‌های تولید و صادرات پسته در جهان به شمار می‌رود، در حالی که نیاز داخلی تنها 20 هزار تن است، لذا اصناف نمی‌توانند عامل گرانی باشند و ما معتقدیم نباید برای صادرات این محصول استراتژیک در توسعه تجارت خارجی ایجاد ممنوعیت کرد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا