اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21201 مورخ:[1394-07-15 18:50:01]
رویکرد بانک مرکزی تقویت خودکنترلی در بازار ارز توسط صرافان است
رییس کل بانک مرکزی

رویکرد بانک مرکزی تقویت خودکنترلی در بازار ارز توسط صرافان است

سیف با بیان اینکه صرافان باید خودکنترلی را در بازار ارز تقویت کنند تا شاهد بهبود شرایط بازار و اقتصاد کلان باشیم، تاکید کرد: کانون صرافان می تواند در صحنه بازار ارز، آرامش و تعادل ایجاد کند.

به گزارش مازند اصناف؛   ولی الله سیف در ملاقات با اعضای کانون صرافان ایرانیان در بانک مرکزی، گفت: متاسفانه در گذشته از ظرفیت های صرافان در آرامش بخشی به اقتصاد کشور آن گونه که باید و شاید استفاده نشده است. از آنجا که یکی از لوازم این نقش آفرینی برگزاری انتخابات شفاف برای انتخاب اعضای هیأت رئیسه این نهاد بود، بخش نظارت بانک مرکزی در این دوره از انتخابات نظارت های لازم را انجام داد تا این فرایند در نهایت سلامت و صحت برگزار شود و با انتخاب افراد واجد شرایط ، سیاست خود کنترلی که یکی از شیوه های معمول در اینگونه نهادهای حرفه ای است، امکان اجرا پیدا کند.
 
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی علاقه مند است با همکاری کانون صرافان در بازار ارز، ثبات و آرامش ایجاد کند، تصریح کرد: باید با تمام توان درصدد ایجاد آرامش در این بازار باشیم تا امکان سوء استفاده سوداگران از بازار ارز سلب شود. در چنین فضایی قطعا زمینه پیش بینی پذیر بودن اقتصاد و بازار برای فعالان اقتصادی فراهم خواهد شد.
 
وی ادامه داد: نرخ اعلام شده در وب سایت www.sanarate.ir که براساس میانگین معاملات در بازار صرافی های مجاز به دست می آید، نشان دهنده متوسط نرخ واقعی معاملات انجام شده ارز است.
 
رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر ضرورت انطباق عملکرد صرافی ها با مجموعه مقررات و دستورالعمل های ابلاغی بانک مرکزی، گفت: کانون صرافان ایرانیان باید به سلامت و صحت معاملات ارز کمک کند و با ارایه مشورت های کارشناسی به بانک مرکزی، زمینه فعالیت با ثبات و آرام را برای فعالان این بازار فراهم آورد.
 
وی افزود: امیدوارم فعالیت کانون صرافان از جمله اظهارنظرهای اعضا و رییس کانون در جهت آرامش بخشی به بازار باشد.
 
حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: کانون صرافان باید حضور فعالتر و نقش جدی تری در آرامش بخشی به بازار داشته باشد و لازم است صرافی های مجاز از طریق این کانون خواسته های خود را مطرح کنند.
 
وی گفت: خوشبختانه بیشتر صرافان به ضوابط قانونی پایبند و خواهان فعالیت در چارچوب و ضوابط ابلاغی بانک مرکزی هستند. در دستورالعمل اخیر، شرایط برای فعالیت صرافی های مجاز تسهیل شده است و به مرور نواقص احتمالی برطرف خواهد شد.

رییس کانون صرافان: بازوی پرتوان بانک مرکزی هستیم
 
سعید مجتهدی رییس شورای عالی نظارت کانون صرافان نیز با تاکید بر عزم جدی اعضای جدید در همکاری هرچه بیشتر با بانک مرکزی در خدمت رسانی به مردم با اجرای دقیق ضوابط ابلاغی، گفت: ما خود را بازوی اجرایی سیاست های بانک مرکزی می دانیم و نهایت تلاش کانون صرافان ایرانیان در این زمینه نیز اجرایی کردن ضوابط قانونی است.
 
وی همچنین خواستار فراهم شدن زمینه همکاری صرافی های مجاز در تشکیل بورس ارز شد.
 
عبدالامیر بیت لفطه دبیرکل کانون صرافان نیز گفت: امیدواریم بانک مرکزی امکان استفاده از نظرات کانون را در بازنگری دستورالعمل ابلاغی آبان ماه سال 93 فراهم کند.
 
وی پیشنهاد کرد: نظارت بر عملکرد صرافی ها در بازار از جانب کانون صرافان با حمایت بانک مرکزی می تواند در انضباط بخشی به بازار نقش مؤثری داشته باشد.
 
به گفته وی، اگر نظارت توسط کانون به صورت فنی و حرفهای در چارچوب نظارت عالی بانک مرکزی اجرا شود، به ایجاد آرامش در بازار کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

 

 

بازار خبر

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا