اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21145 مورخ:[1394-07-13 18:49:01]
خون چینی در رگ های ایرانیان ؟!

خون چینی در رگ های ایرانیان ؟!

در کنار واردات کالاهای عجیب پای خون های فرانسه و چینی نیز به ایران باز شده است.

به گزارش مازند اصناف؛  در سال‌های گذشته به لطف وارد کنندگان انواع کالاهای خارجی از سوزن تا سنگ پا به کشور وارد شده و هنوز هم در حال جولان دادن هستند و چنانکه این واردات عجیب و غریب تمامی ندارد.


اگر چه به گفته مسئولان نمی‌شود درهای کشور را به روی دنیا بست ومانع از ورود کالاهای خارجی شد اما ورود برخی از این کالاهای وارداتی جای سؤال دارد از جمله واردات خون انسان و حیوان ،خونی که در چند سال گذشته به دلیل آلوده بودن کم مشکل آمیز نبود.

حال این روزها اگر چه ایران در تولید بسیاری از کالاها به خودکفایی رسیده است اما انگار واردات خون به مذاق وارد کنندگان آنقدر شیرین آمده که همچنان خون انسان و حیوان و مشتقات آن را از کشورهای مختلف به ایران وارد می‌کند.

بر اساس این گزارش، آمار پنج ماهه نخست سال جاری گمرک حاکی از آن است که ۲۲ هزار و ۹۹۲ کیلوگرم خون انسان و خون حیوان برای مصارف درمان و پیشگیری یا تشخیص بیماری و به ارزش سه میلیون و ۳۰۴ هزار و ۹۹ دلار به کشور وارد شده است.

چین، آلمان، تایوان، ترکیه، فرانسه، کانادا و هند از جمله کشورهای مبدأ واردات خون انسان و خون حیوان به کشور هستند.

البته این بار اولی نیست که واردات خون به کشور انجام می شود آمار گمرک حاکی از آن است که در سال ۹۰،نزدیک به ۳۵۲ هزار و ۳۶۴ کیلو گرم خون انسان و حیوان به ارزش یک میلیون و ۹۹۷ زار و ۲۹۳ دلار از کشورهای ایالت متحده آمریکا ،انگلستان ،دانمارک،و فرانسه و چین و آلمان و کانادا به کشور وارد شد.

همچنین در سال ۹۱ نیز ۱۳۲ هزار و ۶۹۶ کیلو گرم خون انسان و حیوان به ارزش شش میلیون و ۱۷۴ هزار و ۹۶۲ دلار از کشورهای چین ،تایوان ،بل‍‍ژیک ،دانمارک،کره و کانادا به کشور وارد شده , در سال ۹۲،نزدیک به ۲۲ هزار و ۵۳۳ کیلوگرم خون انسان و حیوان به ارزش سه میلیون و ۹۷۵ و ۶۷ دلار از هند،سوئد،فرانسه،ایالت متحده آمریکا ،اتریش ،آلمان و فرانسه و چین و ترکیه و تایوان به کشور وارد شده است.

در سال ۹۳ نیز بی نصیب از واردات خون انسان و حیوان نماند و ،نزدیک به ۸۴ هزار و ۵۲۵ کیلوگرم خون انسان و حیوان به ارزش ۱۰ میلیون و ۷۲۵ هزار و ۶۲۵ دلار از کشورهای چین و آلمان و اتریش و ایالت متحده آمریکا و تایوان و ترکیه و سوئد و فرانسه به کشور وارد شده است.

نکته قابل تامل دیگر درکنار واردات خون در مدت یاد شده این است که آنتی سرمکها و دیگر مشتقات خونی از کشورهای چین، آلمان، اسپانیا، امارات متحده عربی، ایتالیا، ترکیه، جمهوری کره، فرانسه، لیخن اشتاین و هند نیز به کشور وارد شده همچنین ست سرم و خون نیز از دیگر کالاهای وارداتی در مدت یاد شده است که از کشورهای هند، سوئیس، ترکیه، امارات متحده عربی به کشور وارد شده است.

ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به واردات کالاهای عجیب به کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از نظام تعرفه ای در کشور انتقاد کرد و گفت:نظام اقتصادی و تعرفه ای باید به گونه ای طراحی شود که واردات کالایی که امکان تولید داخلی آن وجود دارد صرفه نداشته باشد.

وی افزود:برخی کالاها به دلیل تعرفه پایین برای واردات و نیز ارز ارزانی که به واردات اختصاص داده می شود موجب منفعت وارد کننده شده است.

بر اساس این گزارش این طور که به نظر می رسد در حالی که تولیدکنندگان ما از واردات بی رویه کالاهای چینی در بازار نالان هستند با این رویه واردات خون به کشور در چند سال آینده خون چینی در رگ های ایرانیان نیز جاری خواهد شد و در کنار خوراکی ها و پوشاک وارداتی باید احتمالا منتظر مریضی های وارداتی نیز باشیم.

 

 

 

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


» برچسب ها : , خون , چینی , رگ های , ایرانیان ؟! , خون , چینی , رگ های , ایرانیان ؟!مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا